10 przykazań bezpiecznego podróżnika

O czym musi pamiętać podróżnik, by korzystać z uroków wycieczki i bezpiecznie wrócić do domu?

10 przykazań bezpiecznego podróżnika
Porady dla podróżnych w odległe krainy

Jakich zasad powinien przestrzegać podróżnik, by cieszyć się wakacyjnymi wyjazdami, ale również cało i bezpiecznie wrócić do domu?
 

Podróż za granicę: Bezpieczny podróżnik

 

1. Zaopatrz się w numery alarmowe

Niezależnie od tego, dokąd zmierza, bezpieczny podróżnik ma w telefonie zapisane podstawowe numery alarmowe oraz specjalny numer ICE wyznaczający osobę, którą zawiadomić należy w razie wypadku. Bezpieczny podróżnik pamięta, by najważniejsze numery (policji, straży pożarnej czy karetki pogotowia) mieć zapisane również w innych niż telefon miejscach na wypadek zgubienia swojego urządzenia i konieczności skorzystania z innego aparatu.

 

2. Słuchaj obsługi

Zadaniem uśmiechniętych stewardess i umundurowanych konduktorów jest nie tylko rozdawanie pasażerom posiłków czy weryfikacja biletów upoważniających do przejazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo znajdujących się na pokładzie wybranego środka transportu osób. Nie lekceważ instrukcji wydawanych przez obsługę lotnisk czy personel pociągu – ich celem jest zapewnienie podróżnym pełnego bezpieczeństwa.

 

3. Bądź czujny

Bezpieczny podróżnik pamięta o tym, by w szczególnie zatłoczonych miejscach zwrócić baczną uwagę na swój bagaż i cenne przedmioty. Gotówki i kart kredytowych nie przechowuje też w jednym miejscu, ale rozdziela pomiędzy różne sztuki bagażu i kieszenie. Nie chwali się na głos, w jakie skarby wyposażony jest jego plecak i uważa na zawierane niespodziewanie znajomości, zwłaszcza, gdy uśmiechnięci współtowarzysze wzbudzają w nim obawy.

 

4. Nie odłączaj się od grupy

Podróżującym w większych grupach wycieczkowych zaleca się nieodłączanie się od swojej ekipy oraz pilnowanie ustalonego czasu odjazdu. W dużych miastach czy na zatłoczonych targach łatwo stracić poczucie czasu i orientację w terenie, a tym samym zgubić się w nieznanej okolicy.

 

5. Nie spuszczaj bagażu z oka

Pozostawiony bez opieki bagaż może paść łupem złodzieja. Nie spuszczaj z oka toreb, plecaków i walizek – jeśli musisz skorzystać z toalety, a obok nie ma zaufanej osoby, która mogłaby bagażu popilnować, wybierz się do łazienki wraz z torbami. Torebki, w których przechowujesz cenne przedmioty noś zawsze blisko ciała, szczelnie zamknięte.

 

6. Poznaj lokalne zwyczaje

Zapoznanie się z panującymi w miejscu docelowym podróży zwyczajami może nie tylko ułatwić i uprzyjemnić wyjazd, ale również pomóc w uniknięciu kary i niemałych kłopotów. Bezpieczny podróżnik sprawdza przed wyjazdem, jakie rzeczy może wwieźć i wywieźć z danego państwa, czego powinien unikać na miejscu oraz jak się zachowywać, by nie obrazić miejscowych.

 

7. Miej ze sobą apteczkę pierwszej pomocy

Bezpieczny podróżnik odbywający wycieczki na własną rękę nie powinien zapominać o apteczce pierwszej pomocy. Choć może ona dodatkowo obciążyć bagaż, warto mieć przy sobie choćby podstawowe elementy wyposażania medycznego mogącego uratować zdrowie, a nawet życie podróżnego i jego kompanów. Bezpieczny podróżnik pamięta też o zabraniu stosowanych regularnie medykamentów oraz podstawowych leków mogących okazać się niezbędnymi w miejscu docelowym.

 

8. Wykup polisę

W podróży warto być ubezpieczonym na wypadek zajścia nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń. Polisa powinna zawierać zapisy o ubezpieczeniu kosztów leczenia czy ubezpieczenia na wypadek kradzieży.

 

9. Poznaj ryzyko

Przed wyjazdem zapoznaj się z najczęściej występującymi na terenie wybranego kraju chorobami i dolegliwościami i przeczytaj, jak ich unikać. Nie lekceważ wskazówek osób, które mieszkają lub często podróżują do docelowego miejsca twojej wycieczki.

 

10. Uważaj na miejscu

Bezpieczny podróżnik wie, że nie wszystkie knajpy i przydrożne bary warto odwiedzić. Uważa na niemyte owoce i warzywa, nie pije nieprzegotowanej wody w krajach, w których nie nadaje się ona do spożycia, unika słońca w okołopołudniowych porach, nie korzysta z usług fryzjerskich we wzbudzających wątpliwości salonach, stosuje substancje odstraszające owady w miejscach, gdzie przenoszą one groźne choroby.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie