3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze

Zacznę oszczędzać! Wiele osób powtarza sobie to zdanie codziennie, jednak ciągle nie może rozpocząć odkładania pieniędzy. Przeczytaj nasz krótki poradnik jak oszczędzać, aby zmienić swoje postanowienie w czyny w trzech krótkich krokach.

3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze
Trochę silnej woli i masz szansę na więcej pieniędzy na zachcianki

Oszczędzanie w ciągu kilku ostatnich lat stało się bardzo popularnym słowem. Pragniemy oszczędzać na wodzie i elektryczności w ramach ochrony środowiska oraz na czasie, aby mieć więcej swobody i możliwości. Niewątpliwie większość z nas rozważała również rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy, czy to w celach zabezpieczenia na przyszłość, czy zbierania środków na spełnienie jednego z wielu marzeń. Spróbujmy znaleźć kilka ogólnych sposobów jak oszczędzać nasze środki finansowe.

Konkretny CEL

Ustalenie celu to podstawa

Podjęcie decyzji o oszczędzaniu bez określonego powodu nie jest dobrą motywacją. Nawet jeśli chcemy po prostu odłożyć trochę pieniędzy, pomyślmy co tak naprawdę nami kieruje. Oczywiście nie musi to być konkretny zakup czy wydatek, liczy się sam pomysł, a im bardziej kreatywny tym lepiej dla naszej motywacji. 

Dla przykładu: oszczędzając głównie na zabezpieczenie swojej przyszłości, nasz cel można określić jako „na życie wesołego staruszka”. Posiadając powód, łatwiej będzie nam pójść na czekające nas kompromisy i tak naprawdę odłożyć trochę pieniędzy. 

PLAN do wykonania

Cel już mamy, czas zacząć rozmyślać nad wytyczeniem szczęśliwej drogi do niego prowadzącej. 

Nasz plan powinien składać się z etapu przygotowawczego, wykonania i oczywiście radości z rezultatów, czyli osiągniętego celu. 

Przygotowanie to przede wszystkim analiza naszego domowego budżetu. Warto dokładnie sprawdzić na co tak naprawdę wydajemy pieniądze, co umożliwi nam znalezienie słabszych punktów naszego zarządzania posiadanymi środkami finansowymi i ułatwo odpowiedź na pytanie jak oszczędzać. Czasami wystarczy przejrzenie paragonów, aby zauważyć gdzie łatwo możemy oszczędzić trochę grosza. Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie budżetu domowego wspólnie z innymi członkami rodziny, co pomoże we wprowadzeniu bardziej efektywnych zmian. Innym pomysłem może być zdecydowanie się na założenie konta oszczędnościowego, które pomoże nam usystematyzować nasze oszczędności.

Przygotować powinniśmy się również mentalnie, ponieważ prawdziwe oszczędzanie to niestety wyrzeczenia, które pojawią się w drugim etapie naszego planu. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany i założenia należy wprowadzać w życie systematycznie, z czasem łatwiej będzie nam podejmować trudniejsze decyzje dotyczące ograniczenia pewnych wydatków. Tym sposobem, wykonanie przygotowanego planu nie będzie dla nas problemem. Na rezultaty trzeba będzie cierpliwie poczekać, co sprowadza nas ponownie do konieczności posiadania prawdziwego celu, który przyniesie nam radość i satysfakcję.

Twarde i jasne ZASADY

Wspomnieliśmy o wyrzeczeniach i stopniowym wprowadzaniu planu oszczędzania w życie. Każde napotkane wyzwanie, związane z chęcią odłożenia pieniędzy, pomoże nam ustalić listę zasad jak oszczędzać, których powinniśmy przestrzegać, aby nie zrezygnować z dążenia do celu. 

Nie zapomnijmy, że zasady nie powinny dotyczyć wyłącznie negatywnych doświadczeń. Dla podtrzymania motywacji możemy np. raz na dwa tygodnie zjeść obiad w dobrej restauracji lub kupić sobie coś na poprawienie ogólnego nastroju. Inną zasadą może być zakaz sprawdzania stanu naszych oszczędności częściej niż raz na miesiąc. Takie postanowienie ma sens szczególnie jeśli posiadamy konto oszczędnościowe, na którym pieniądze odkładane są automatycznie. 

Oszczędzanie jest pomysłem bardzo interesującym i korzystnym, jednak wymaga poświęcenia, systematyczności oraz cierpliwości, ponieważ na rezultaty najczęściej musimy poczekać. Jak przy każdym planie, liczy się również kreatywność, która pomoże nam w ustaleniu interesującego celu i zasad, a tym samym ułatwi podejmowanie wyzwań.

Więcej o oszczędnościach:
Czy konto oszczędnościowe to najlepsza forma oszczędzania? »
Budżet domowy w dużym mieście »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie