5 finansowych postanowień na nowy rok

Nowy rok to świetna okazja do wprowadzenia drobnych zmian do swojego życia. Jakie finansowe postanowienia zrealizować w 2015 roku?

5 finansowych postanowień na nowy rok
Czas na noworoczne zmiany!

Koniec roku to dobry czas na podsumowania i noworoczne postanowienia. Wielu z nas wiąże je nie tylko ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem swoim oraz bliskich, ale również z finansami. Postanawiamy oszczędzać i w końcu zgromadzić pieniądze konieczne na realizację marzeń. Jakie postanowienia na nowy rok robimy? Jak w nich wytrwać?

 

5 finansowych postanowień na nowy rok

 

Oszczędzanie

na marzenia i potrzeby

 

Polacy obiecują sobie, że w nowym roku przestaną bezmyślnie wydawać pieniądze i zaoszczędzą pieniądze na realizację dawno zaplanowanych celów – kurs fotografii, podróż do Egiptu czy naukę języka hiszpańskiego. 

 

RADA: Chcąc wytrwać w tym postanowieniu warto sporządzić harmonogram, wyznaczając dokładną datę rozpoczęcia jego realizacji, określając wszystkie wpływy do budżetu i niedające się uniknąć wydatki, a także konkretną kwotę, którą każdego miesiąca wpłacać będziemy na konto oszczędnościowe (wybierzmy to z najlepszym oprocentowaniem!).

 

Czytaj więcej: 3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »

 

Spłata długów

i odetchnięcie z ulgą

 

Nikt nie lubi wchodzić w nowy rok ze starymi długami, czasami jednak nie można tego uniknąć. 

 

Polacy postanawiają więc, że ich dług w nowym roku znacząco się zmniejszy – postarają się o wcześniejszą spłatę kredytu, oddadzą pożyczone pieniądze znajomym i rodzinie. 

 

RADA: Aby wytrwać w postanowieniu, stawiajmy przed sobą cele możliwe do zrealizowania. Jeśli nie spodziewamy się gwałtownego przypływu dodatkowych środków, nie zaczniemy przecież nagle spłacać o 1000 złotych kredytu miesięcznie więcej.

 

Czytaj więcej: Oddłużanie na własną rękę czyli jak wyjść z długów? »

 

Rozsądne planowanie wydatków

i ich większa kontrola

 

Noworoczne postanowienie wielu z nas to rozsądniejsze planowanie wydatków i zarządzanie domowym budżetem. Nie chcemy już ulegać krzykliwym promocjom i kolorowym ogłoszeniom ani dokonywać zakupu pod wpływem impulsu, by później ani razu nie użyć nabytego towaru

 

RADA: W realizacji postanowienia pomoże arkusz w Excelu (lub w zwykłym biurowym notatniku), w którym zapisywać będziemy wszystkie nasze wydatki, określając, czy pieniądze zostały przeznaczone na zakupy spożywcze, kosmetyczne czy odzieżowe. Dzięki temu uzyskamy większą wiedzę o naszych zakupowych przyzwyczajeniach i nauczymy się je kontrolować. Pomóc może też zwykła lista zakupów, o której nie powinniśmy zapominać udając się do sklepu.

 

Czytaj więcej: Uporządkuj swój budżet domowy i zacznij oszczędzać pieniądze »

 

Znajomość praw konsumenta

czyli walka o swoje

 

Wielu z nas traci pieniądze tylko dlatego, że nie zna swoich praw. Niektórzy z nas nie są świadomi, że mogą zareklamować wadliwy produkt czy domagać się zwrotu części poniesionych kosztów w przypadku spóźnienia pociągu, nieświadomie więc pozwalają innym zarobić na swojej niewiedzy. Inni nie dochodzą swoich racji z obawy przed biurokracją. W nowym roku warto więc zaznajomić się z przysługującymi nam przywilejami konsumenckimi i walczyć o nasze prawa.

 

Czytaj więcej: Kto chroni prawa konsumenta w Polsce? »

 

Skromniej, ale za swoje

 

Nowy rok to okazja do zmiany przyzwyczajeń!

 

Wielu Polaków postanawia więc żyć skromniej, ale unikać jakichkolwiek pożyczek, kredytów czy długów u znajomych. Realizacji postanowienia sprzyja metoda drobnych kroków

 

Zacząć można od rezygnacji z jednej kolacji tygodniowo jedzonej w najlepszej restauracji w mieście czy zastąpienie porannego dojazdu samochodem do pracy podróżą tramwajem raz w miesiącu. Nie żyjmy ponad stan, a zauważymy, jak wiele pieniędzy możemy zaoszczędzić na stosunkowo drobnych zmianach codziennych rytuałów.

 

Czytaj więcej: Codzienne pomysły jak oszczędzać pieniądze »

 

Nie rezygnujmy ze starannie przemyślanych postanowień i nie zrażajmy się drobnymi potknięciami. Jeśli tym razem uda nam się wytrwać, w kolejny nowy rok wejdziemy jeszcze bardziej spełnieni i szczęśliwi. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie