5 porad jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Pierwszym krokiem jest wysłanie CV. Drugim - odebranie telefonu. Trzecim - porządne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to zrobić?

5 porad jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Najważniejsze jest przygotowanie!

Zwykle szukamy lepszej pracy, kiedy chcemy realizować swoje materialne pragnienia. Dobrze płatne stanowiska są w zasięgu ręki, jednak aby je objąć, trzeba się dobrze przygotować… do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej:

Przed udaniem się na rozmowę z naszym przyszłym potencjalnym pracodawcą, warto poświęcić czas na porządne przygotowanie się do wizyty.

po pierwsze: Liczy się aparycja

Pierwszych 15 sekund odgrywa istotne znaczenie. Co zrobić, byś wypadł w nich korzystnie? Ubierz się elegancko, stosownie do branży, ale unikaj czerwonych ubrań, które przesadnie kojarzą się z dominacją. Jeśli sądzisz, że kondycja włosów i makijaż nie mają znaczenia, bardzo się mylisz. Czy jako klient sklepu, kiedy masz wybór, podchodzisz do kasy, którą obsługuje osoba nieatrakcyjna? Podświadomość działa w sposób odruchowy.

po drugie: Niezbyt przesadna pewność siebie

manując zbytnim spokojem sprawisz wrażenie flegmatyka. Emocjonując się każdym słowem odstraszysz jak zbyt dominująca osoba. Kluczowe znaczenie ma naturalność, ale też elokwencja i wyzbycie się stresu. Jeśli nie możesz się go pozbyć, wypróbuj sposób, który pomaga każdemu. Wyobraź sobie swojego rozmówcę siedzącego na sedesie – przecież każdy człowiek na ziemi ma potrzeby fizjologiczne.

po trzecie: Nie kłam

W razie gdyby twoje kłamstwa odniosły sukces, przecież na dalszym etapie będziesz musiał udowodnić swoje zdolności. Jeśli nie spełniłeś wszystkich warunków podanych w ogłoszeniu o pracę, pomyśl, że nie ma ludzi idealnych. Prawdopodobnie osobie zarządzającej firmą brakuje tych cech czy umiejętności, skoro oczekuje ich u nowego pracownika.

po czwarte: Swoje wady obracaj na swoją korzyść

Nie znasz specjalistycznego programu? Przypomnij sobie, jakie było twoje największe osiągnięcie w krótkim czasie. Może w ciągu 15 minut nauczyłeś się grać w szachy? Może upiekłeś pierwsze w życiu ciasto tylko przy pomocy przepisu? Może zdałeś prawo jazdy za pierwszym razem? Wpływaj na podświadomość swojego rozmówcy i udowadniaj, że niemożliwe staje się dla ciebie możliwym.

po piąte: Szukaj porady specjalisty

Jak zostać doskonałym pracownikiem? Spytaj osobę rekrutującą, jak wyobraża sobie idealną osobę na tym stanowisku pracy. Bądź kreatywny, poczuj się, jakbyś startował w kompetencji, w której stawką są duże pieniądze. Obiecaj, że zrobisz, co w twojej mocy, by nie zawieść swoich zwierzchników i stać się pracownikiem idealnym.

Najważniejsze jest opanowanie, logiczne myślenie i doskonała znajomość cv, jak również samego siebie. Jeśli chcesz, by w przyszłej pracy traktowano cię przyjaźnie, nastaw się na szczerą, sympatyczną rozmowę. Jeśli aplikujesz na stanowisko w kadrze zarządzającej, udowodnij, że potrafisz zajmować się kilkoma rzeczami naraz: wystawianie faktury wraz z rozmową przez telefon i dodawaniem załącznika do maila to żaden problem!

Pamiętaj, że o zdobyciu nowej pracy tak naprawdę decydujesz tylko ty. Powodzenia!

Czytaj więcej:
Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy? »
Jak otrzymać wymarzoną pracę? 4 podstawowe zasady pisania CV »
Jak negocjować warunki pracy? »
5 metod efektywnego szukania pracy »
6 podstawowych kryteriów oceny oferty pracy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie