5 sposobów jak oszczędzać prąd

Istnieje wiele prostych sposobów na to, jak oszczędzać prąd, które, bezboleśnie wdrożone w życie, zaprocentują niższymi rachunkami za zużycie energii elektrycznej.

5 sposobów jak oszczędzać prąd
Na oszczędnym zużyciu energii elektrycznej zyska portfel i środowisko naturalne
  • oszczędzanie a elektryczność
  • urządzenia elektryczne

Umiejętność minimalizowania zużycia energii elektrycznej to nie tylko korzyść dla naszego portfela, ale również środowiska naturalnego. Nie chodzi o to, by dać się zwariować i obsesyjnie szukać absurdalnych rozwiązań pomagających zaoszczędzić prąd. Istnieją jednak pewne triki, które, stopniowo wdrażane w życie, nie będą się wiązać ani z ograniczeniami, ani z większymi wyrzeczeniami, odbiją się za to pozytywnie na zasobności naszego portfela.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

 

1. Odłączaj urządzenia od źródła prądu, gdy ich nie używasz

Wiadomo, że włączone urządzenie pobiera najwięcej prądu. Często nie zastanawiamy się jednak nad tym, iż przełączenie go na stan czuwania (tak zwany stand by) nadal wiąże się z pobieraniem przez nie niemałych ilości energii elektrycznej (szczególnie dużo prądu pobierają w stanie czuwania urządzenia starego typu). Niektóre z domowych sprzętów pobierają prąd również wtedy, gdy są wyłączone (na przykład ładowarki w momencie, gdy nie jest do nich podłączony telefon). Pamiętajmy więc, że po skończonej pracy na laptopie lub obejrzeniu filmu w telewizji najlepiej będzie te sprzęty po prostu odłączyć od źródła zasilania aż do następnego użycia.

2. Ogranicz zużycie prądu przez lodówkę

Jak oszczędzać na lodówce? Wiadomo, że w przypadku tego urządzenia pomysł odłączania jej od źródła zasilania nie może mieć praktycznego zastosowania. Co możemy zrobić, aby lodówka pobierała mniej prądu niż dotychczas? Ograniczmy czas, gdy drzwi lodówki pozostają otwarte oraz częstotliwość ich otwierania – zastanówmy się najpierw, po co sięgamy i gdzie produkt się znajduje. Nie wkładajmy do środka ciepłych potraw – lodówka zużyje więcej prądu na ich wychłodzenie. Brzmi banalnie, ale pamiętajmy, by zawsze zamknąć drzwi lodówki. Ustawmy temperaturę zamrażarki na optymalne -18 stopni Celsjusza, a lodówki na +7.

3. Korzystaj ze zmywarki

Jeśli mamy w mieszkaniu bojler do podgrzewania wody, a naczynia myć musimy w ciepłej, warto powierzyć zmywanie urządzeniu, które wykorzysta zimną wodę i podgrzeje ją samo. To dodatkowo oszczędność naszego czasu. Wiadomo, że nie będzie opłacalnym zmywanie w ten sposób dwóch kubków i jednego talerza, jeśli jednak zgromadzimy pokaźny stos brudnych naczyń, warto skorzystać ze zmywarki.

4. Oszczędzaj na gotowaniu

Jak oszczędzać, gotując? Nie wykorzystuj naczyń, które całym dnem przylegają do płyty (zużyją więcej energii). Przed włożeniem potrawy do garnka dokładnie ją rozmroź. Dbaj o to, by powierzchnia grzewcza płyty była zawsze czysta – efektywność grzania jest wtedy znacznie większa.

5. Oświetlenie

Korzystaj rozsądniej z oświetlenia. Staraj się maksymalnie wykorzystywać naturalne światło dzienne. Wstając rano od razu odsłoń żaluzje, rolety lub zasłonki zamiast posiłkować się sztucznym oświetleniem. Wyłączaj światło, gdy z niego nie korzystasz, nie zostawiaj oświetlenie w pomieszczeniach, z których akurat nie korzystasz.

Zastosowanie się do powyższych rad sprawi, że już po miesiącu zauważymy różnicę w wysokości rachunku za prąd.


Sprawdź również:
Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać? »
Budżet domowy w dużym mieście »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie