5 sposobów walki o podwyżkę

Prośba o podwyżkę to jeden z trudniejszych tematów, które przychodzi nam poruszać z szefem. Jak walczyć o wyższe wynagrodzenie?

5 sposobów walki o podwyżkę
Jak rozmawiać z szefem o wyższym wynagrodzeniu?

W życiu pracownika pojawia się moment, gdy czuje, że jego wypłata nie jest adekwatna do wykonywanych obowiązków czy stażu pracy. Spędza w pracy więcej czasu, jest bardziej zaangażowany, ma więcej obowiązków.

Kiedy prosić o podwyżkę?

Przed rozpoczęciem starań o podwyżkę zastanowić się należy, czy jest to odpowiedni moment i czy spełnia się określone przez szefostwo wymagania.

Z pewnością dobrym momentem nie jest chwila, gdy firma znajduje się w kryzysie i zwalniani są kolejni pracownicy, gdy branża przechodzi trudny moment lub zarząd planuje przeprowadzenie restrukturyzaji.

Wyczekać powinno się moment, gdy firma odniosła spory sukces, pozyskała dużego klienta czy zyskała popularność. Odpowiednim momentem jest również chwila, gdy pracownik otrzymuje większy zakres obowiązków, staje na czele zespołu lub nowego ważnego projektu.

Sposoby walkę o podwyżkę

  1. Negocjacje

Pierwszym krokiem powinny być negocjacje, czyli rozmowa z szefem. Bardzo istotne jest merytoryczne przygotowanie do rozmowy. Nie można powiedzieć "Szefie, chcę podwyżkę". Pracownik przygotować powinien konkretne argumenty, przemawiające za zwiększeniem wynagrodzenia. Dobrym krokiem jest zaznaczenie dlaczego podwyżka jest potrzebna. Jeśli sytuacja wiąże się z chorobą czy inną trudną sytuacją, szef zdecydować może o choćby czasowym dodatku finansowym.

  1. Podwyższenie kwalifikacji

Chcąc otrzymać podwyżkę, warto jest podnieść kwalifikacje. Dodatkowe studia czy kurs zawsze są korzyścią dla pracownika, ale i pracodawcy. Jest to bardzo dobry wstęp do rozmów o podwyżce, ponieważ logiczne jest, że lepiej wykwalifikowany pracownik powinien zarabiać więcej, gdyż więcej do firmy wnosi.

  1. Złożenie wniosku o podwyżkę

Negocjacje nie przynoszą oczekiwanego skutku? Dobrze jest wówczas złożyć odpowiednie podanie. Osoba decyzyjna ma wówczas pełen wgląd w sytuację, tzn widzi jakimi argumentami poparty jest wniosek i jakie starania zostały poczynione, aby podwyżka została przyznana. Dostęp do takiej formy wiąże się oczywiście z typem firmy, w jakiej jesteśmy zatrudnieni, jej strukturze czy wielkości. Wniosek o podwyżkę najczęściej jest wstępnie rozpatrywany przez departament zasobów ludzkich - jeśli taki w firmie nie istnieje, dokument najprawdopodobniej trafi bezpośrednio do naszego szefa.

  1. Propozycja rozszerzenia obowiązków

Jeśli firma nie jest nastawiona na przyznawanie podwyżki, dobrym pomysłem okazać się może propozycja rozszerzenia obowiązków i, co za tym idzie, podwyżki.

  1. Propozycja od konkurencji

Sytuacje, gdy konkurencja składa ofertę pracownikowi innej firmy jest dość powszechny. Jest to dobra chwila nie tylko na zmianę pracy, ale także na walkę o podwyżkę w aktualnym miejscu pracy.

Niektóre miejsca pracy posiadają związki zawodowe, które o lepsze płace walczą razem.

Dla ryzykantów sposobem jest pójście do szefa z wypowiedzeniem i postawienie wszystkiego na jedną kartę. Są również miejsca, gdzie to szef wychodzi z propozycją podwyżki.

Niezależnie od sytuacji, zawsze warto jest być przygotowanym na dyskusję o wyższej płacy.

Czytaj więcej:
Jak negocjować warunki pracy? »
Jak szukać pracy w internecie? »
10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce »
ABC LinkedIn, czyli zwiększ swoje szanse na rynku pracy »
Jak otrzymać wymarzoną pracę? 4 podstawowe zasady pisania CV »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie