6 praktycznych porad o zimowym ogrzewaniu

Zimowa pora i spadek temperatury to moment, kiedy przypominamy sobie o ogrzewaniu naszego domu. Szczególnie czuje to nasz portfel – aż 70% rocznych kosztów eksploatacji związanych jest właśnie z ogrzewaniem i ciepłą wodą.

6 praktycznych porad o zimowym ogrzewaniu
Jak oszczędzać na ogrzewaniu zimą

Oszczędzanie na ogrzewaniu powinno być tematem numer jeden przy analizowaniu rocznego budżetu każdego gospodarstwa domowego. Ogrzewamy nasze mieszkania około siedmiu miesięcy w roku. Niestety nasz klimat nie pozwala na zrezygnowaniu z kaloryferów, pieca czy kominka. Stąd bardzo ważnym jest wybranie najlepszego rodzaju ogrzewania, aby nie płacić wysokich rachunków.

6 sposobów jak oszczędzać na ogrzewaniu w czasie zimy

 

1 Izolacja domu

Po pierwsze pamiętajmy, że bez względu na to, jak oszczędny sposób ogrzania mieszkania wybierzemy, najlepszą metodą na niskie rachunki jest działanie na etapie projektowania domu i zwrócienie uwagi na dobrą izolację. Mieszkając w bloku również mamy możliwość poprawienia izolacji naszego mieszkania dzięki wyborze odpowiednich i nowoczesnych okien. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy także różnego rodzaju uszczelki, które bez problemu zamontujemy w oknach czy drzwiach.

Ważne przy ogrzewaniu jest nie tylko uszczelnienie okien, ale również wszelkich otworów w celu nie wpuszczania do domu chłodnego powietrza. Sprawdźmy, czy szczeliny na kable satelitarne są dobrze ochronione, czy przypadkiem okno w spiżarni nie przepuszcza do środka zimnego powietrza. Innym sposobem na izolację nieszczelnych drzwi czy okien są grube zasłony.

Polecamy także sprawdzenie drzwi wejściowych – czy na pewno są szczelne? Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, kupmy uszczelki samoprzylepne.
 

2 Odpowietrzanie

Drugą poradą związaną z oszczędzaniem na ogrzewaniu jest odpowietrzenie grzejników. Jest to metoda dla tych, których kaloryfery grzeją bardzo słabo w momencie ustawienia ich na maksa lub nagrzewają się jedynie częściowo. Odpowietrzenie jest proste, jeżeli mamy nowe grzejniki, w których bez problemu znajdziecie specjalne pokrętło. Osoby mieszkające w blokach spółdzielczych mogą poprosić o wysłanie technika, który pomoże w odpowietrzeniu kaloryferów.
 

3 Wietrzenie mieszkania

Jeżeli masz w zwyczaju wietrzyć mieszkanie, pamiętaj, aby zakręcić na ten czas wszystkie kaloryfery. Wietrz krótko, ale otwierając okna na oścież.
W procesie wietrzenia chodzi o to, aby nastąpiła wymiana powietrza, przy jednoczesnym zatrzymaniu temperatury w środku.
Kilka minut dziennie zupełnie wystarczy, nie zostawiajcie otwartych okien przez długi okres czasu, ponieważ nigdy nie zaoczędzicie w ten sposób na ogrzewaniu.
 

4 Korzystaj ze słońca

Zabrzmi banalnie, ale naprawdę przynosi efekty. Jeżeli macie dobrze usytuowane mieszkanie, skorzystajcie ze słońca i odsłaniajcie firanki w piękne, słoneczne dni. Dzięki temu dom szybko się zagrzeje. Kiedy robi się ciemno, polecamy zasłonić okna roletami, firankami, zasłonami. Zasłanianie nie dotyczy kaloryferów - pamiętajcie, żeby zawsze były odkryte, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
 

5 Zamykaj drzwi

W czasie zimy radzimy ograniczyć przeciągi. Pamiętajcie, aby zamykać drzwi między pokojami - zimne powietrze nie przedostanie się tym sposobem na zewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń, w których nie ma nikogo. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, spędzajcie więcej czasu razem. Nie dopuszczajcie do sytuacji, w której każdy członek rodziny zamknięty był w innym pokoju.
 

6 Ciepłe ubrania i dywany

Aby ogrzać skuteczniej podłogę, kup gruby, ciepły dywan. Aby ogrzać siebie – zadbaj o cieplejsze ubrania, swetry i ciepłe pidżamy. Dobra, solidna kołdra to także świetny sposób na to, aby oszczędzać na ogrzewaniu. Nasze rachunki nie tylko będą niższe, ale także nasz sen zdrowszy. Zdecydowanie lepiej się śpi, kiedy temperatura w domu jest niższa. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie