Pomysł na wakacje: 7 cudów Polski

Polska to piękny kraj, jakie miejsca zasługują jednak na szczególne wyróżnienie? Poznaj 7 cudów Polski.

Pomysł na wakacje: 7 cudów Polski
Plebiscyt na najpiękniejsze miejsca w naszym kraju

Polska to piękny kraj, jakie miejsca zasługują jednak na szczególne wyróżnienie? Poznaj 7 cudów Polski. Zakończona w zeszłym roku 5 edycja plebiscytu National Geographic Traveler wyłoniła 7 cudów Polski. Głos na najpiękniejsze i najbardziej ujmujące zakątki kraju nad Wisłą oddawali czytelnicy magazynu.

Chociaż każdy z nas ma swoje ulubione miejsca w Polsce, do których najchętniej wraca w wolnym czasie, warto zapoznać się z propozycjami podsumowującymi głosowanie ponad 63 tysięcy osób.
 

7 (nowych) cudów Polski

 

1. Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Porównywana często do wilanowskiego pałacu, lubelska perła rokoka została wzniesiona pod kierunkiem polskiego architekta Augusta Locciego. Wielbiciele historii i okazałych wnętrz znajdą tu rzeźby Jana Chryzostoma Redlera – odpowiedzialnego również za zdobienia Pałacu w Wilanowie.

 

2. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Muzeum zabierze nas w interaktywną podróż, w czasie której nie tylko poznamy historię produkcji porcelany i kulisy jej pojawienia się w Ćmielowie, ale również poznamy tajniki jej wyrabiania we wnętrzach oryginalnych pieców.

 

3. Kościół Pokoju w Świdnicy

Wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO zabytkowy kościół parafii ewangelicko-augsburskiej przyciąga spojrzenia pełnym przepychu barokowym wnętrzem. Serce kościoła stanowi pochodzący z 1752 roku ołtarz.

 

4. Filharmonia w Szczecinie

Jednym z 7 cudów Polski została obwołana szczecińska filharmonia nawiązująca swoimi kształtami do wierzchołka góry lodowej. Przestronny budynek uhonorowano niedawno nagrodą im. Miesa van der Rohe, doceniając unikalny projekt architektoniczny.

 

5. Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty

Rzeczpospolita Ptasia to część Parku Narodowego Ujście Warty. Na terenie parku dostępne są liczne wieże i punkty obserwacyjne umożliwiające wypatrzenie rzadkich i zachwycających gatunków ptaków.

 

6. Chełmno

Chełmno to jedyne miasto na liście 7 cudów Polski. Głosujący docenili jego idealnie zachowany układ urbanistyczny z czasów średniowiecza, surowe bramy i baszty prawie nietkniętych czasem murów miejskich oraz renesansowy ratusz. Nadwiślańskie miasteczko to nie tylko urokliwa, ale i romantyczna zabudowa.

 

7. Kanał Augustowski

Kanał Augustowski to perła budownictwa wodnego. Ukończony w 1839 roku przyciąga tłumy kajakarzy, a jego największą atrakcją są wyrównujące 54-metrowe różnice poziomu wody śluzy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie