Pomysł na wakacje: 7 cudów świata

Nie od dziś wiadomo, że podróżowanie poszerza horyzonty. Poznaj 7 cudów świata nowożytnego, które warto odwiedzić i osobiście przekonać się o ich pięknie. 

Pomysł na wakacje: 7 cudów świata
Cuda współczesnego świata, czyli pomniki cywilizacji ludzkiej celem wakacyjnych wojaży.

Wakacyjne urlopy sprzyjają wyjazdom tak krajowym, jak i zagranicznym. Niektórzy lubią wracać do swoich sprawdzonych miejsc, inni z kolei poszukują przygód i pragną udać się w nieznane. Jeżeli tym razem wybór padł na zagraniczne wojaże, warto rozważyć poznanie najpiękniejszych zakątków współczesnego świata.
 
7 cudów świata nowożytnego zostało ustanowionych liczbą 90 mln głosów. W tym roku przypadać będzie dziewiąta rocznica ich wyboru – poznanie jednego z cudów to pomysł na niezapomniane wakacje. Być może właśnie Wielki Mur Chiński, Petra, a może Machu Picchu stanie się celem Twojego wakacyjnego urlopu?
 

7 CUDÓW ŚWIATA NOWOŻYTNEGO

Lista najznakomitszych budowli starożytności określana jest mianem 7 cudów świata i jej najstarsza wersja stworzona została już w II wieku p.n.e. Na liście znajdują się głównie budowle greckie ze względu na ówczesną popularyzację antycznych greckich opowieści. To właśnie na podstawie starożytnej listy opracowywane są różne inne, w tym lista 7 nowych cudów świata ogłoszona 7 lipca 2007 roku w Lizbonie, a opracowana przez firmę szwajcarską.
 

⇒ Sprawdź również: Pomysł na wakacje: 7 cudów Polski

 
  1. WIELKI MUR CHIŃSKI (CHINY)

Największa na całym świecie budowla tego typu o długości 2400 km miała za zadanie chronić Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu, a ponadto pełniła funkcję ochronną dla chińskiej części Jedwabnego Szlaku. Wybudowany w XV wieku system fortyfikacji ciągnący się od granic Korei, aż po pustynię Gobi to obecnie największa atrakcja turystyczna Chin.  

 
  1. PETRA (JORDANIA)

Ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych ścianach wapiennych zapierają dech w piersiach. Petra oznaczająca po grecku „skałę” była ważnym ośrodkiem handlu dla arabskiego plemienia Nabatejczyków. Petra charakteryzuje się licznymi świątyniami oraz komnatami grobowymi wykutymi w skale o bladoróżowej barwie. Najsłynniejszą budowlą jest Al-Chazna (Skarbiec Faraona) o wysokości ponad 40 metrów.  

 
  1. POMNIK CHRYSTUSA ODKUPICIELA (BRAZYLIA)

Cristo Redentor (z j. portugalskiego) znajduje się na szczycie góry Corcovado o wysokości 710 metrów. Pomnik mierzy 38 metrów – składa się z 30-metrowej rzeźby ustawionej na 8-metrowym cokole. Znana na całym świecie statua jest jednym z symboli Rio de Janeiro. Co ciekawe rzeźba została zbudowana we Francji (przez francuskiego rzeźbiarza o polskim pochodzeniu!) i następnie przetransportowana na właściwie miejsce.     

 
  1. MACHU PICCHU (PERU)

Machu Picchu czyli stary szczyt (z j. keczua) położony jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w prowincji Cuzco. Miasto zostało wzniesione w XV wieku przez Inków, a z niewiadomego powodu opuszczone w następnym wieku i odkryte na nowo dopiero w 1911 roku. Dziedzictwo Inków charakteryzuje się budowlami w niezwykły sposób wkomponowanymi w skały i górskie zbocza.  

 
  1. CHICHÉN ITZÁ (MEKSYK)

Jednym z (nowych) 7 cudów świata jest Chichén Itzá, czyli prekolumbijskie miasto znajdujące się na półwyspie Jukatan. Założone przez Majów odznacza się charakterystyczną dla ich kultury architekturą – niskie budynki zbudowane są z kamienia o gładkich ścianach. Świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros), Świątynia Kukulkana (El Castillo) czy Ślimak (El Caracol) to jedne z najbardziej znanych budowli.

 
  1. KOLOSEUM (WŁOCHY)

Koloseum umiejscowione w Rzymie to Amfiteatr Flawiuszów, który zachwyca swoim rozmiarem. Budowla mogła pomieścić nawet do 50 tys. widzów (miejsca siedzące) i odbywały się w niej m.in. walki gladiatorów, naumachie (tzw. „wojny morskie” w specjalnie wybudowanym do tego celu basenie) oraz polowania na dzikie zwierzęta czy przedstawienia z udziałem niewolników i jeńców wojennych.  

 
  1. TADŻ MAHAL (INDIE)

To najsłynniejsza budowla Indii zwana też Świątynią Miłości. Została wzniesiona ku pamięci przedwcześnie zmarłej ukochanej żony Szahdżahana – ówczesnego władcy muzułmańskiego imperium Mogołów. Indyjskie mauzoleum zostało ukończone w roku 1648 i obecnie stanowi jedno z najcudowniejszych dzieł architektury świata.  

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie