7 sposobów zwiększenia zdolności kredytowej

Jak wpłynąć na wysokość naszej zdolności kredytowej i zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego przez bank?

7 sposobów zwiększenia zdolności kredytowej
Weź sprawy w swoje ręce i popraw swoją zdolność

Od naszej zdolności kredytowej zależy nie tylko możliwość uzyskania bankowej pożyczki, ale również jej wysokość. Przed przystąpieniem do podpisania umowy z klientem bank musi sprawdzić, czy przekazanie nam pieniędzy nie wiąże się z ryzykiem straty i czy klient podoła spłacie comiesięcznych rat kredytu określonej wysokości. 

Wyznaczenie zdolności kredytowej może podlegać kryteriom wielu zmiennych w zależności od wybranego banku, większość weźmie jednak pod uwagę takie elementy jak: 

  • wysokość naszych zarobków, 
  • rodzaj umowy o pracę, 
  • wiek, 
  • stan cywilny, 
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego czy 
  • wartość poprzednich zobowiązań na drodze analizy historii kredytowania udostępnionej przez BIK

Jeśli naprawdę zależy nam na uzyskania kredytu warto zadbać o to, by zwiększyć swoją zdolność kredytową jeszcze przed udaniem się do banku z zapytaniem o pożyczkę.

7 sposobów zwiększenia zdolnośc kredytowej

1. Zatroszcz się o historię kredytowania w BIK

  • Zanim zdecydujesz się zaciągnąć kredyt sprawdź, jak wygląda twoja historia kredytowania w Biurze Infromacji Kredytowej. 
  • Postaraj się spłacić poprzednie zobowiązania lub, jeśli ich całkowite uregulowanie nie jest możliwe, zadbać o terminowe i regularne wpłaty na rzecz kolejnych rat kredytowych. 
  • Jeśli nie psoiadasz żadnej historii kredytowej, warto zadbać o to, by pojawić się w rejestrze. Klient, który nie istnieje w wykazie jest dla banku wielką niewiadomą, a więc również ryzykiem. Postaraj się otworzyć choćby limit kredytowy na rachunku lub poproś dostawcę twojej kablówki o wysyłanie informacji o opłatach rachunków, by pokazać bankowi, że regularnie i na czas spałacasz swoje zobowiązania.

2. Znajdź współkredytobiorcę

Zdolność kredytowa wyliczana na podstawie dwóch (a nawet większej liczby) wynagrodzeń, szczególnie w przypadku, gdy jedna z osób osiąga stosunkowo niewielkie dochody w porównianiu do drugiej, może znacząco wzrosnąć.

Sprawdźmy, czy wskaźnik zdolności kredytowej nie okaże się wyższym, jeśli uwzględnimy zarobki zarówno swoje, jak i współmałżonka lub innej osoby, z którą chcielibyśmy zaciągnąć kredyt. Możemy też spróbować znaleźć poręczyciela, na którego przeniesiemy odpowiedzialność prawną za dług.

3. Spłać poprzednie zobowiązania

Zdolność kredytowa zależy w głónej mierze od stosunku comiesięcznych dochodów do wszystkich naszych zobowiązań. 

  • Nieuregulowane raty kredytów, obciążające nasze konto długi czy niespłacone zaległości na karcie kredytowej skutecznie obniżają wskaźnik naszej zdolności kredytowej.

Przed zdecydowaniem się na nowy kredyt spłaćmy, w miarę możliwości, poprzednie zobowiązania, zrezygnujmy z posiadania kart kredytowych czy odnawialnych limitów na rachunkach bieżących.

4. Wydłuż okres kredytowania

Dzięki rozłożeniu rat kredytu na dłuższy okres spłaty, poprawimy zdolność kredytową, obniżymy bowiem kapitałowo-odsetkową wysokość spłacanych rat. 

Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie wiąże się również z wyższym całkowitym kosztem kredytu - spłacimy więcej odsetek niż w przypadku krótszych okresów kredytowania.

5. Zmień rodzaj raty

Wyliczana na bazie pierwszej raty zdolność kredytowa może ulec zwiększeniu, jeśli zdecydujemy się spłacać raty stałej wysokości – pierwsza rata może być w tym przypadku nawet o 20% niższa od pierwszej raty kredytu spłacanego w formule malejących zobowiązań miesięcznych. 

Podobnie jednak jak w przypadku wydłużenia okresu spłaty, zabieg ten może spowodować wzrost ogólnych kosztów kredytu – dłużej będziemy bowiem spłacać kapitałową część kredytu, a co za tym idzie, naliczane od niej odsetki dłużej utrzymywać się będą na wysokim poziomie.

6. Zdecyduj się na polską walutę

Kredytom w obcych walutach przypisane jest większe ryzyko straty, stąd też słyszymy o coraz to nowszych ograniczeniach pozwalających na ich zaciągniecie, na przykład tylko osobom zarabiającym w innej niż polska walucie. 

Obliczając zdolność kredytową dla zadłużeń w obcych walutach banki stosują inne algorytmy niż w przypadku kredytów złotówkowych i dlatego może okazać się, że choć nie spełniamy bankowych warunków uzyskania kredytu walutowego, nasza zdolność jest wystarczająca, by uzyskać kredyt złotówkowy.

7. Dokonaj właściwego wyboru

Decyzja o wybraniu kredytu w konkretnym banku nie może być przypadkowa. 

Na początek zawsze najlepiej jest zorientować się, na jakie warunki kredytowania liczyć możemy w banku, w którym posiadamy możliwie najwięcej produktów i z którego usług korzystamy najczęściej i najdłużej. Bank, znając naszą sytuację finansową i wiedząc, w jaki sposób zachowujemy się względem naszych zobowiązań, może przyznać nam kredyt na lepszych warunkach niż obce instytucje.

Czytaj więcej:
Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »
Czy moja zdolność kredytowa zależy od finansów małżonka? »
Czy można obliczyć własną zdolność finansową? »
Na co może liczyć lojalny klient banku? »
BIG a kredyt gotówkowy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie