Co wliczane jest w opłaty za ogrzewanie?

Wysokie rachunki nikogo nie dziwią, szczególnie podczas zimowych miesięcy, kiedy wydajemy naprawdę dużo na ogrzewanie. Co jednak zawierają opłaty i czy można je jakoś obniżyć?

Co wliczane jest w opłaty za ogrzewanie?
Analiza rachunków w czasie zimy

Ogrzewanie to jedno z najwyższych kosztów, jakie ponosimy w czasie roku związanych z utrzymaniem naszego gospodarstwa domowego. Według danych Eurostatu więcej od nas płacą tylko nasi południowi sąsiedzi, Czesi oraz Słowacy. Polska zajmuje trzydzieste miejsce pod względem wydatków za ogrzewanie w domowym budżecie.

Rachunek za ogrzewanie, czyli jak to działa?

Zacznijmy od tego, że płacimy za ogrzewanie przez cały rok. Zarządca budynku pobiera od nas zaliczki za ciepło co miesiąc, które wliczone są automatycznie w czynsz. Pod koniec okresu grzewczego zaliczki te porównywane są z poniesionymi przez właściciela kosztami i rozliczane. Jeżeli okazuje się, że zużyliśmy więcej energii, niż zapłaciliśmy – musimy uregulować różnicę. W sytuacji, kiedy zużyliśmy mniej, posiadamy tzw. nadpłatę. Zaliczki to stosunkowo dobre rozwiązanie, ponieważ nie musimy płacić bardzo wysokich sum jednorazowo, a koszty za ogrzewanie rozkładają się na cały okres grzewczy.

Analiza rachunku za ogrzewanie

Najczęściej koszt jednostki rozliczeniowej zależy od zużycia energii cieplnej w poszczególnych budynkach oraz od przyjętego przez spółdzielnię podziału na koszty stałe centralnego ogrzewania (części wspólnej w budynku oraz łazienki ) i koszty zużycia c.o. (grzejniki w mieszkaniach, na których są podzielniki).

Jeżeli policzycie roczne koszty ogrzania mieszkania (1m2 lokalu) i suma nie przekroczy 3,80 złotych, możecie być spokojni. W sytuacji, kiedy opłaty za ogrzewanie są znacznie wyższe, polecamy zwrócenie się z prośbą o dokładne sprawdzenie i rozłożenie rachunku na części pierwsze. Bardzo możliwe, że dokonana zostanie korekta.

Specyfika mieszkania w bloku

Jeżeli mieszkacie w bloku, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że dogrzewacie swoich sąsiadów – szczególnie, jeżeli zajmujecie wyższe piętra. Logicznie rzecz ujmując, aby ogrzać mieszkanie, ciepło musi przepłynąć pionem przez wszystkie piętra. Co za tym idzie, płacimy za ogrzewanie nie tylko naszego mieszkania, ale także naszych drogich sąsiadów.

Tajemniczy węzeł cieplny

Na pewno spotkaliście się z terminem węzeł cieplny,  czyli zespołem urządzeń łączących sieć cieplną, która znajduje się na zewnątrz budynku zaopatrzenia w ciepło z instalacją wewnętrzną obiektu. Funkcją węzłów cieplnych jest rozdział dostarczonego siecią ciepła do poszczególnych gałęzi odbiorczych, jak również miejscowa regulacja czynnika grzewczego i kontrola pod względem bezpieczeństwa procesu rozdziału energii i pracy poszczególnych urządzeń.

W praktyce chodzi między innymi o:

  • wymiany ciepła pomiędzy siecią cieplną a odbiorcami
  • odcięcia dopływu czynnika,
  • oczyszczania dopływającego czynnika,
  • zmiany parametrów czynnika,
  • kontroli bezpieczeństwa,
  • pomiaru i regulacji poszczególnych parametrów (temperatur, ciśnień, przepływów)

Jeżeli przyłączeni jesteśmy do węzła, którego rury przykładowo znajdują się pod ulicą czy skwerem, to płacimy automatycznie za ogrzewanie tych odcinków. Istnieje jednak opcja, aby obniżyć koszty i zmienić sytuację: możemy opłacić własne przyłącze albo zdecydować się na kotłownię.

W sytuacji, kiedy rachunki są podejrzanie wysokie, macie prawo sprawdzenia liczników ciepła oraz termostatów – chronią one przed naliczaniem zbyt wysokich opłat za ogrzewanie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie