ABC płatności mobilnych

Czy wiedzieliście, że w naszym kraju więcej osób posiada telefon komórkowy niż konto bankowe? Płatności mobilne zyskują coraz większą popularność.

ABC płatności mobilnych
M-płatności pod lupą

Czym są płatności mobilne (tzw. m-płatności)

To płatności bezgotówkowe, których dokonuje się za pośrednictwem urządzenia mobilnego, czyli na przykład smartfonu czy tabletu. Można także korzystać z technologii SMS, WAP etc.

Niezbędnym warunkiem do dokonania płatności mobilnej jest posiadanie połączenia z siecią telekomunikacyjną, czyli GSM albo Internetem.

Jak to działa?

Płatności mobilne to zakupy na poziomie konta bankowego klienta i sprzedawcy. Oznacza to, że bezpośrednio kupujemy produkt lub usługę, a nasze pieniądze przekazywane są wirtualnie na konto sprzedawcy.

Rodzaje m-płatności

 

Zdalne

Jest to najpopularniejszy rodzaj płatności mobilnych i polega na połaczeniu między smartfonem a serwerem za pośrednictwem wiadomości SMS albo Internetu. Najczęściej musimy zawrzeć pewien kod w treści wiadomości i wysłać go na podany numer. Z czymś się kojarzy? Prawidłowo - to technologia, z której korzystają organizatorzy konkursów, programów telewizyjnych czy bazy filmów online.

M-płatności możliwe są również dzięki rozpowszechnionym aplikacjom na urządzenia mobilne. Coraz więcej polskich banków daje swoim klientom możliwość dokonywania zapłaty np. poprzez system BLIK, który zintegrowany jest w aplikacji, umożliwiającej dostęp do konta i zarządzanie środkami.

Zbliżeniowe

Technologia ta wykorzystuje fale radiowe w celu wymiany danych na bliską odległość. Profesjonalnym językiem mówiąc, mamy do czynienia z Komunikacją Bliskiego Zasięgu. Karty zbliżeniowe to właśnie dziecko tej technologii. Dzięki niej, przykładając kartę do urządzenia autoryzacyjnego, nawiązujemy połączenie i umożliwiamy transfer danych. Jak pewnie wiecie, nie musimy podawać kodu PIN, jeżeli nasze zakupy nie przekraczają 50 złotych.

Poza kartami zbliżeniowymi, możemy także płacić zbliżeniowo telefonem komórkowym. Trzeba wyposażyć się w konkretną aplikację (na przykład MyWallet) lub zaopatrzyć w specjalną naklejkę, którą wystarczy umieścić na obudowie. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i łatwe w obsłudze.

Jeśli nasz telefon komórkowy zaopatrzony jest w antenę NFC a od operatora otrzymamy kartę SIM z odpowiednią funkcją i aktywujemy płatności, możemy wykorzystywać telefon do płatności zbliżeniowych. Taka opcja jest możliwa dzięki powiązaniu wirtualnej karty płatniczej z naszego banku z przystosowaną kartą SIM.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Na pewno wielu z Was zadaje sobie pytanie, czy m–płatności rzeczywiście należą do bezpiecznych. Podpowiadamy, jak sobie radzić i o czym pamiętać.

  1. Wyłączaj transakcję mobilną po wykonaniu zakupu.
  2. Pamiętaj o zabezpieczeniu urządzenia na wypadek ataku hakerów.
  3. Aktualizuj aplikacje, które służą do płatności mobilnej.
  4. Szyfruj wszystkie operacje przesyłania danych, korzystając z sieci publicznych.

Rynek m-płatności bardzo szybko się rozwija. Szacuje się, że w roku 2017 wartość transakcji, które dokonywane będą w tej technologii osiągnie aż 58 miliardów dolarów.

Jeżeli chodzi o sytuację płatności mobilnych w Europie, na pierwszym miejscu plasuje się Wielka Brytania: aż 72% sklepów posiada mobilną wersję strony internetowej, a 52% własną aplikację mobilną.

Polska nie ma się jednak czego wstydzić – jesteśmy krajem, który bardzo szybko się rozwija i obok Francji i Niemiec, aż 30% Polaków przyznaje się do robienia zakupów online, a 20% z nich do wykorzystywania urządzeń mobilnych.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Bankowość mobilna: co dają klientom aplikacje polskich banków? »
Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym »
Co to jest bankowość mobilna? »
3 fakty o polskich płatnościach internetowych »
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie