Pomysł na wakacje: All inclusive

Kto najlepiej wypocznie na wakacjach All Inclusive i kiedy warto skorzystać z tej opcji?

Pomysł na wakacje: All inclusive
Czy w pełni opłacone wakacje to odpowiednie urlop?

Nadchodzący sezon letni to dla wielu czas upragnionego wypoczynku. Niektórzy wybierają urlop na miejscu, inni sami organizują wyjazd z dala od domu, przeszukując oferty hotelowe i sposoby dotarcia do wymarzonego miejsca. Wielu z nas skorzysta jednak z pomocy biura podróży, które zajmie się większością spraw organizacyjnych i pozwoli nam na oddanie się relaksowi.

Z wielu opcji proponowanych przez pośredników, sporą popularnością cieszy się all-inclusive. Co oznacza i czy warto wybrać takie wakacje?

All-inclusive czyli?

Większość z nas all-inclusive kojarzy z pełną obsługą w wybranym na urlop miejscu. Skojarzenie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż w wolnym tłumaczeniu all inclusive oznacza "wszystko w cenie" - nie musimy zatem martwić się codziennymi kwestiami, związanymi z wyżywieniem, sprzątaniem czy praniem. Oferowane usługi mogą oczywiście różnić się między ofertami w zależności od wybranego hotelu.

Wraz z rozwojem turystyki, all-inclusive również ewoluowało. Aktualnie znaleźć można kilka typów:

 • klasyczny - pobyt w hotelu, zwyczajowo 3 posiłki, przekąski, nielimitowane napoje bezalkoholowe oraz wybór alkoholowych (w zależności od hotelu) - wszystko w określonych godzinach; wstęp wolny na ewentulane imprezy wieczorne najczęściej również wliczony,
 • 24h - pakiet klasyczny dostępny przez całą dobę,
 • ultra - pakiet klasyczny z nielimitowanymi napojami alkoholami oraz dodatkowymi atrakcjami lub usługami,
 • total - nielimitowany dostęp do całej infrastruktury hotelu (basen, spa, siłownia z instruktorem, fitness itp) oraz opieki nad dziećmi,
 • soft lub light - 3 posiłki z napojami, brak dostępu do przekąsek i napoi poza posiłkami.

Hotele coraz częściej tworzą również własne pakiety, które oferują bardziej rozszerzone (np. pakiety luksusowe) lub ograniczone (np. z dwoma posiłkami) usługi swoim klientom. 

Dla kogo all-inclusive?

All-inclusive to propozycja dla tych, którzy nie chcą się niczym przejmować w trakcie urlopu.

 • Warto z niej skorzystać, jeśli po długim okresie ciężkiej pracy marzymy już tylko o tym, by w promieniach gorącego słońca wylegiwać się nad przyhotelowym basenem lub leżakować na pobliskiej plaży.
 • Wykupując all-inclusive zapewniamy sobie dostęp do wszystkich hotelowych posiłków, nie musząc się martwić o szukanie lokalnych knajpek, bazarków czy, często oddalonych od bazy hotelowej, sklepów.
 • All-inclusive zapewnia nam możliwość korzystania z hotelowego open baru (najczęściej otwartego od godziny 10.00 do 23.00), a hotel udostępni nam również leżaki i parasole plażowe (rzadziej ręczniki).
 • Biuro podróży umieści w ofercie fakultatywne wycieczki dla zainteresowanych, dzięki którym poznamy atrakcyjne zakątki wybranego miasta.
 • Klimatyzowane autobusy przewiozą nas z miejsca na miejsce, biuro zadba również o organizację przelotów.

All-inclusive to swego rodzaju opcja dla "leniwych" turystów, którzy wyjeżdżając z domu, chcą w pełni poświęcić się odpoczynkowi. 

Kiedy nie warto?

Na all-inclusive na pewno nie skorzystają ci, którzy chcą poznać kulturę i zwyczaje danego regionu od podszewki.

 • Otoczeni innymi turystami i hotelową obsługą, przemieszczający się wynajętymi autokarami niedostępnymi dla lokalnej ludności, zwiedzający w pośpiechu turystycznie atrakcyjne zakątki i zatrzymujący się na przesadnie dużo czasu w sklepie z pamiątkami nie będziemy mieli szans na odkrycie prawdziwego oblicza miejsca, w którym przebywamy.
 • Jeśli zapragniemy odbyć wycieczkę na własną rękę, prawdopodobnie ominie nas hotelowy (opłacony) obiad czy kolacja.
 • Wybrany hotel może także znajdować się z dala od centrum lub interesującego miasta, do którego dojazd nie będzie zapewniony.
 • Opcja all-inclusive nie opłaca się również w przypadku, gdy odległość plaży od hotelu skutecznie uniemożliwia korzystanie w ciągu dnia z opłaconych hotelowych atrakcji.
 • W open barach serwowane nam będą najczęściej tańsze, lokalne alkohole, nierzadko trudne do przełknięcia dla nieprzyzwyczajonych do nich turystów.
 • W czasie zwiedzania, szczególnie urzeczeni jakimś miejscem, nie będziemy mieli czasu, by w spokoju napawać się jego pięknem lub przystanąć na dłużej, by wykonać zdjęcie choć w części oddające jego urodę.
 • All-inclusive to często jedne z najdroższych opcji w biurach podróży. Brak dodatkowych kosztów, takich jak wyżywienie czy atrakcje, często nie uzasadniają wysokiej ceny wycieczki. Taka opcja nie jest odpowiednia dla budżetowych podróżników.

Rozważając wykupienie all-inclusive warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od urlopu. Jeśli nie chcemy się niczym przejmować i pragniemy oddać organizację naszego wypoczynku w ręce innych, z pewnością jest to opcja dla nas. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie