Gdzie szukać apteki w dzień wolny od pracy?

Problemy zdrowotne mogą się niestety przytrafić w najmniej oczekiwanym momencie. Gdzie szukać pierwszej pomocy medycznej w dniu wolnym od pracy?

Gdzie szukać apteki w dzień wolny od pracy?
Lokalna apteczka pierwszej pomocy

Apteki i lekarze pełnią niezwykle istotną funkcję ochrony zdrowia publicznego. Szczęśliwie minęły już czasy, gdy w dni wolne od pracy znalezienie otwartej apteki lub przyjmującego lekarza graniczyło z cudem lub możliwe było jedynie w określonych godzinach w ciągu doby. Dzisiaj możemy liczyć na opiekę lekarską całą dobę.

Prawo farmaceutyczne

Zgodnie z artykułem 94 Prawa farmaceutycznego, rozkład godzin pracy w aptekach musi być dostosowany do potrzeb ludności, a te zaspokajane powinny być odpowiednimi świadczeniami i usługami również w niedziele i święta ustawowo wolne od pracy.

Ustalenie godzin pracy aptek w regionie leży w gestii rady powiatu – nie może ona jednak doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy wybranego regionu zostaliby odcięci od źródła leków i porad farmaceutycznych tylko dlatego, że zachorowali w niedzielę lub inny dzień wolny. 

Pomoc w dni wolne od pracy

Wiele aptek pracuje 24 godziny na dobę niezależnie od dnia tygodnia, również w święta ustawowo wolne od pracy. Ich listę bez problemu znajdziemy na stronach internetowych największych polskich miast i sieci aptek – na infowarszawa.pl, warszawa.naszemmiasto.pl, wrocław.pl czy apteki24.waw.pl.

Jeśli nie znamy stron publikujących nowinki i aktualności z życia miast, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej odpowiednie hasło, a ta od razu przekieruje nas na odpowiednie witryny. Ze spisu aptek pracujących 24 godziny na dobę wystarczy wybrać tę, która znajduje się w naszym sąsiedztwie.

Chociaż nie dla wszystkich aptek 24-godzinny tryb pracy jest standardowym trybem działania, w wyjątkowych okolicznościach, takich jak święta czy inne dni wolne od pracy, pełnią one dyżury i pozostają obowiązkowo otwarte, by pełnić swoje zadania względem chorych.

Listę dyżurnych aptek również znajdziemy w Internecie, wpisując w wyszukiwarce nazwę miejscowości i święto, w które chcielibyśmy aptekę odwiedzić. Sporo aptek wywiesza adresy najbliższych alternatywnych punktów pełniących dyżury, które ułatwiają znalezienie pomocy.

Dostawa do domu?

W internecie znajdziemy również sporo aptek, które działają online. Leki możemy zamówić przez internet w dowolnej chwili i czekać na dostawę do domu lub do najbliższego punktu odbioru.

Nadal ciężko jednak znaleźć aptekę internetową, która zapewni nam dostęp do leku w ciągu jednego dnia, tym bardziej wolnego.

Alternatywą w nagłych sytuacjach będzie skorzystanie z usług taksówkarzy, którzy mogą wcielić się w rolę tymczasowego kuriera. Zawodowi kierowcy często znają adresy aptek dyżurnych i tym samym szybciej przywiozą potrzebne nam leki. Opłacimy jedynie kurs przejazdu.

W pojęciu ochrony zdrowia publicznego mieści się bez wątpienia również konieczność zapewnienia dostępności świadczeń farmaceutycznych oraz porad lekarskich i wymaganego leczenia nocami, w święta, niedziele i dni wolne od pracy – nie wahajmy się więc w razie złego samopoczucia wybrać najbliższej apteki lub lekarza niezależnie od dnia tygodnia.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie