Pomysł na wakacje: Autostopem po Europie

Autostop to gwarancja wielu niezapomnianych wrażeń. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wakacyjną podróż?

Pomysł na wakacje: Autostopem po Europie
Czas na wakacyjną przygodę? Autostop czeka!

Przed nami sezon letnich podróży. Jeśli znudziło cię już rezerwowanie biletów lotniczych do Rzymu, nie chcesz przeznaczać na wyjazd bajońskich sum lub po prostu szukasz ciekawej alternatywy dla tradycyjnych form podróżowania, pomyśl o wakacyjnej przejażdżce autostopem. Autostop to nie tylko cięcie kosztów podróży, ale również możliwość przeżycia wspaniałej przygody.

Autostop - jak podróżować?

Wielu z nas podróże autostopem kojarzą się z amerykańskimi filmami i młodością - wystarczy stanąć na poboczu, machnąć kciukiem i zaraz mamy transport. Inni z kolei widzą jedynie niebezpieczeństwo, związane z wsiadaniem lub przewożeniem nieznanych sobie osób. Dobre przygotowanie oraz nastawienie to tak naprawdę podstawa udanej wyprawy. Autostopowicze czasami muszą odstać swoje i poczekać na kierowcę, który zdecyduje się zatrzymać. Wsiadając do samochodu nieznajomego również należy zachować zdrowy rozsądek. Poniżej kilka przydatnych porad o autostopowych przygodach.

Znajdź towarzysza

Wielu uważa, że autostopem najlepiej podróżować we dwoje.

 • Obecność drugiej osoby nie tylko sprawi, że wycieczka będzie przyjemniejsza, ale zagwarantuje nam również większe bezpieczeństwo. Kierowcy często nie mają wystarczająco miejsca w samochodach i widząc większą grupę - nie zatrzymują się.
 • Jeśli chcemy zorganizować autostopowy wypad dla większej liczby znajomych, rozważmy podział na grupy. Pamiętajmy jednak, że prawdopodobnie dotrzemy wtedy w wybrane miejsce w różnym czasie i będziemy jechać innymi trasami.

Przygotuj ekwipunek

To, jakie ubrania czy buty zabierzemy zależy głównie od celu naszej wycieczki, ale są takie rzeczy, które każdy autostopowicz powinien mieć przy sobie.

 • W długich samochodowych podróżach najlepiej sprawdzi się plecak – pamiętajmy, że pewne odcinki pokonać będziemy musieli pieszo i zwykła torba podróżna byłaby wtedy niepraktyczna.
 • Warto mieć przy sobie namiot i karimatę – możliwe, że po drodze będziemy musieli zdrzemnąć się na campingu.
 • Pamiętajmy o ciepłej bluzie i skarpetkach – noce, nawet latem, bywają chłodnie.
 • Przydać się może również peleryna przeciwdeszczowa – zdarzyć się może, że na kolejny samochód gotowy nas zabrać dalej czekać będziemy w strugach deszczu. C
 • hociaż prawie każdy z nas posiada obecnie telefon z funkcją GPS, warto mieć przy sobie tradycyjną mapę – telefon może się rozładować, a okazja do jego podładowania zdarzyć nieprędko.

Ruszaj w drogę

Przed startem warto poszukać najdogodniejszego miejsca do rozpoczęcia podróży. W sieci istnieje wiele stron poświęconych tematyce autostopowej, na których użytkownicy wymieniają doświadczenia i doradzają sobie nawzajem. Warto się z nimi zapoznać.

Bądź elastyczny

Jeśli jedziesz do upatrzonego wcześniej celu, bądź przygotowany na to, że w trakcie podróży nie zawsze będziesz miał możliwość poruszania się zaplanowaną trasą.

Dostosuj się do kierowców, którzy jadą w podobnym kierunku – może nadrobisz parę kilometrów, ale nie będziesz tracił czasu czekając na samochód, który zabierze cię dokładnie w tą trasą, którą sobie upatrzyłeś.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

 • Autostop to przyjemność, ale nie zaniedbuj zasad bezpieczeństwa.
 • Zatrzymuj samochody w miejscach, w których nie wiąże się to z ryzykiem ani dla ciebie, ani dla kierowcy.
 • Szukaj zatoczek dla autobusów, tras z szerokim poboczem, zjazdów. Kierowca musi mieć miejsce, by się zatrzymać, nie łamiąc ruchu drogowego i nie narażając innych na kolizję.
 • Zatrzymywanie pojazdów na autostradach jest nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne.
 • Pamiętaj też, by słuchać swojej intuicji. Jeśli kierowca bądź pasażerowie wzbudzają twoje podejrzenia, podziękuj za wspólną podróż, wymawiając się inną trasą.
 • Często stosowanym zabiegiem bezpieczeństwa jest zrobienie zdjęcia tablicy rejestracyjnej zatrzymanego samochodu - taką fotografię wysłać można do znajomego jeśli poczujemy zagrożenie.
 • Pierwsze wrażenie liczy się również przy wyprawach autostopowych - jeśli kierowca lub samochód wydają Ci się podejrzane, zaufaj swojemu instynktowi. Czasami lepiej poczekać na drugą okazję.

Jeśli nie masz jeszcze planu na tegoroczne wakacje, koniecznie weź pod uwagę podróż autostopem. Być może zdecydujesz się na udział w organizowanych każdego roku przez różne polskie miasta mistrzostwach autostopowiczów?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie