Co mogę zabrać w bagażu podręcznym?

Zanim wybierzemy się w podróż samolotem, sprawdźmy, co możemy przewieźć w torbie wnoszonej na pokład, a jakich przedmiotów w bagażu podręcznym bezwzględnie być nie powinno. 

Co mogę zabrać w bagażu podręcznym?
Podróżowanie tylko z małym bagażem to często oszczędność

Podróże samolotem to najszybszy sposób na to, by dotrzeć w odleglejsze zakątki naszej planety. Jeśli tylko uważnie śledzimy lotnicze oferty, może nam się udać kupić naprawdę tani bilet, a dodatkową oszczędnością może być próba zmieszczenia wszystkich potrzebnych rzeczy w bagażu podręcznym. 

Co można w nim przewieźć?

Czym jest bagaż podręczny

Bagaż podręczny to torba, którą weźmiemy ze sobą na pokład samolotu i umieścimy w luku bagażowym nad głowami lub pod siedzeniem. 

Z tego względu linie lotnicze wprowadzają ograniczenia dotyczące wymiarów torby podróżnej. Przed rozpoczęciem pakowania warto zatem sprawdzić jaki wymiar dozwolony jest u naszego przewoźnika. Z kupnem mniejszej walizki standardowych wymiarów lub plecaka podróżnego, który akceptuje większość przewoźników nie będziemy mieć żadnych problemów.

Jeśli w podróż wybieramy się z tanim przewoźnikiem, za dodatkowy bagaż będziemy musieli zapłacić – koszty jego przewozu nie są zawarte w cenie biletu. 

Warto więc spakować się z rozwagą i zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy – sam odkryjesz, jak niewiele z otaczających nas na co dzień przedmiotów tak naprawdę się nam przydaje. 

Zawartość bagażu podręcznego


Pamiętaj, że w bagażu podręcznym NIE MOŻESZ umieścić:

 • płynów, których pojemność przekracza 100 ml (nawet jeśli szampon zamknięty w butelce 500 ml jest prawie zużyty – nie możesz wziąć go na pokład). 
 • Do płynów linie lotnicze zaliczają zarówno wodę, syropy, perfumy, pasty do zębów, błyszczyki do ust czy tusze do rzęs, jak i różnego rodzaju aerozole (np. dezodoranty).
 • Na pokład samolotu nie można w żadnym wypadku wnieść jakichkolwiek rzeczy stanowiących potencjalne zagrożenie dla ciebie, pozostałych podróżnych i samego przelotu, np. broni, amunicji, materiałów radioaktywnych, sprężonego gazu, farb, substancji trujących lub grożących infekcją, fajerwerków czy narzędzi.
 • Pamiętaj, że potencjalną bronią mogą być również większe nożyczki czy termometr z rtęcią

MOŻESZ natomiast wnieść ze sobą na pokład samolotu:

 • płyny, których łączna objętość nie przekracza 1 litra i mieści się w przezroczystej plastikowej zamykanej torbie o takiej pojemności. Pamiętaj, że pojemność każdej indywidualnie rozpatrywanej rzeczy nie przekracza 100 ml. 
 • Plastikowa torebka powinna zostać w czasie lotniskowej kontroli wyjęta z bagażu głównego i umieszczona w specjalnie do tego przeznaczonym koszu razem ze sprzętem elektronicznym, który przewozimy. 
 • Na pokład wziąć możemy również płyny zakupione na lotnisku w strefie duty-free (wielu z nas kupuje tam tańsze kosmetyki czy alkohole) zapakowane w wydawane przez obsługę sklepów torby. 
 • W bagażu podręcznym można mieć również leki i substancje dietetyczne, bez których nie możemy normalnie funkcjonować, nawet jeśli mają one postać płynu o objętości większej niż 100 ml. W niektórych przypadkach zobowiązani jednak będziemy do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego.
 • Rodzice podróżujący z dziećmi często mogą przewieźć pokarm, dodatkowy bagaż oraz składany wózek dziecięcy - warto jednak potwierdzić limity na stronie przewoźnika.
 • Muzycy podróżujący z własnymi instrumentami zwyczajowo również mogą starać się o umieszczenie ich w kabinie za dodatkową opłatą.
 • Możesz również przewozić sprzęt elektroniczny, czyli laptopy, aparaty fotograficzne, kamery, tablety czy odtwarzacze muzyki. Ochrona może poprosić Cię o wyjęcie ich z torby czy etui a w trakcie lotu powinny być wyłączone lub przestawione na tryb offline/tryb samolotu.
 • Produkty spożywcze w granicach Unii Europejskiej również nie stanowią problemu. Wwożenie jedzenia spoza UE objęte jest ograniczeniami.

W bagażu podręcznym, poza wymienionymi wyżej przykładami, możesz przewieźć praktycznie wszystko, o ile -  i jest to założenie większości linii lotniczych – uda ci się spakować niezbędne przedmioty do JEDNEJ torby. Coraz częściej zdarza się jednak, iż oprócz walizki, do kabiny możesz również zabrać torebkę czy torbę na laptopa czy aparat.

Niektórzy przewoźnicy pozwalają na wniesienie na pokład dodatkowych przedmiotów, takich jak koc czy poduszka, książka albo gazeta, nosidełko małego dziecka lub kule umożliwiające poruszanie się osobie niepełnosprawnej. Rzeczy, które nie zmieszczą się w wymiarowej torbie, takie jak instrumenty muzyczne czy sprzęt sportowy, traktowane będą jako dodatkowy bagaż i jako taki wycenione. 

Każda linia lotnicza ma własne wytyczne, z którymi należy zapoznać się przed podjęciem decyzji o zakupie biletu. Pamiętaj, jeśli twój bagaż podręczny nie będzie spełniać wymagań przewoźnika, możesz zostać zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty za umieszczenie walizek w luku bagażowym.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie