Bankowe źródła finansowania przedsiębiorstw

Bankowe źródła finansowania przedsiębiorstw to wciąż najpopularniejszy sposób pozyskiwania kapitału na start i rozwój firmy.

Bankowe źródła finansowania przedsiębiorstw
Czy bank pomoże sfinansować działalność gospodarczą?
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt obrotowy

Niewielu z nas wchodzi w środowisko biznesu z wkładem własnym pozwalającym na swobodne prowadzenie i ciągłe rozwijanie działalności gospodarczej. Większość musi jednak korzystać z różnych form pozyskiwania kapitału, zarówno na start, jak i na stopniowe doskonalnie aktynowści na polu biznesu. Najpopularniejszym źródłem finansowania przedsiębiorstw pozostają banki. Co mogą zaoferować firmie?

 

Bankowe źródła finansowania przedsiębiorstw

 

KREDYT DLA FIRM 

Udzielany w oparciu o przedstawiony bankowi wniosek, zawierający najważniejsze informacje o przepływach pieniężnych w firmie, posiadanych środkach trwałych i obrotowych oraz wynikach sprzedaży, kredyt jest wciąż najczęściej wybieraną opcją pozyskiwania pieniędzy na działalność gospodarczą. Udzielane przedsiębiorstwom kredyty podzielić można na inwestycyjne i obrotowe.

 

Inwestycyjne źródła finansowania przedsiębiorstw

 

Kredyty inwestycyjne 

udzielane są na ściśle określone we wniosku kredytowym inwestycje, mające przyczynić się do znaczącego wzrostu firmy i wpłynąć na szybszy jej rozwój. Mogą na przykład pokrywać koszty:

 

  • rozszerzania zdolności produkcyjnych,
  • budowy nowych miejsc magazynowych czy
  • maksymalizacji możliwości usługowych firmy.

 

Kredyty inwestycyjne obowiązuje często długoletni okres spłaty oraz konieczność posiadania przez przedsiębiorstwo znacznego wkładu własnego (w wysokości nawet 20% wartości inwestycji).

 

Obrotowe źródła finansowania przedsiębiorstw

 

Kredyty obrotowe 

zaciągane są na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa i pokrywanie wynikających z codziennej aktywności potrzeb. 

 

Mogą przybrać formę specjalnego rachunku, celem którego będzie rozliczanie transakcji o charakterze powtarzalnym (na przykład zapłata dostawcom surowców). 

Przedsiębiorstwa mogą też uzyskać prawo do wypracowania debetu na swoim koncie w ramach kredytu w rachunku bieżącym. 

Kredyt płatniczy z kolei pozwoli na sfinansowanie konkretnego, jednorazowego zlecenia w sytuacji chwilowego braku środków pozwalających na jego realizację.

 

Oferta bankowa kierowana do firm rozszerza się wraz z powstaniem coraz większej liczby małych i średnich przedsiębiorstw stanowiących motor napędzający całą gospodarkę.

 

Sprawdź również:

Jak uzyskać kredyt dla firmy jednoosobowej? »

Wskaźniki płynności finansowej firmy »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie