Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Czym był bankowy tytuł egzekucyjny?

Cofnijmy się do 2015 roku: koniec listopada - w życie wchodzi ustawa, która likwiduje bankowy tytuł egzekucyjny. Czym takim był BTE i na czym polegało jego wystawianie?

Czym był bankowy tytuł egzekucyjny?
Informacje dla kredytobiorców

Bankowy tytuł egzekucyjny – co to takiego?

Dla niewtajemniczonych przypominamy, że BTE był trybem ściągania należności od kredytobiorców, którzy nie spłacali długu. Cechą charakterystyczną tego trybu był bardzo szybki czas realizacji, ponieważ bank bezpośrednio udawał się do sądu. Kiedy sąd wydawał bankowy tytuł egzekucyjny, bank mógł już zgłosić się z BTE do komornika, który zajmował się zajęciem pensji kredytobiorcy. Co ciekawe, cały ten proces mógł odbywać się bez wiedzy osoby zadłużonej.
 

Kto wystawiał bankowy tytuł egzekucyjny?

  • Bank, bank hipoteczny, bank będący spółdzielnią (nie dotyczyło to spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych) oraz bank zagraniczny
  • instytucje kredytowe, mające siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej
  • syndyk
  • Narodowy Bank Polski

Jako, że bankowy tytuł egzekucyjny został zlikwidowany, żaden nowy klient banku mający kredyt, nie będzie już zmuszony do akceptacji przyspieszonej egzakucji w sytuacji przyszłych problemów ze spłatą swojej należności.

14 kwietnia 2015 Trybunał Konstytucyjny uznał, że cały proces nie jest zgodny z konstytucją i zasadą równości wszystkich podmiotów wobec prawa. Stwierdzono, że banki nie mogą w dalszym ciągu wykorzystywać sytuacji w celu dochodzenia do swoich roszczeń. W listopadzie zeszłego roku oficjalnie bankowy tytuł egzekucyjny przestał obowiązywać, ale warto pamiętać o tym, że prawo nie działa wstecz i wszystkie BTE, które zostały uznane, muszą zachować swoją ważność.
 

Konsekwencje ustawy znoszącej BTE

Po wejściu w życie ustawy o BTE, instytucje bankowe mają znacznie utrudnione zadanie. Trybunał uznał, że w zamian za bankowy tytuł egzekucyjny kredytobiorcy oraz banki będą miały artykuł 777 kodeksu cywilnego, który określa tytuły egzekucyjne i wymaga przygotowania aktu notarialnego. Jest to o wiele trudniejsza sytuacja dla banków, więc istnieje ryzyko, że będą one dołączać weksle do podpisywanych kredytów lub szukać innych zabezpieczeń regularnej spłaty zobowiązań.
 

Praktyczne porady dla kredytobiorców

  1. Jeżeli podpisujecie umowę kredytową bardzo ważnym jest sprawdzenie, co dokładnie widnieje w umowie na miejscu dawnego bankowego tytułu egzekucyjnego.
  2. Po drugie: jeżeli nie spłacacie rat w terminie, miejscie świadomość, że po wejściu w życie ustawy banki nie będą już czekały dwóch miesięcy zanim rozpoczną proces windykacyjny. Obecnie bank będzie próbował się z Wami dogadać.
  3. Po trzecie: istnieje możliwość (i takie prawo mają wszyscy klienci) zaproponowania naszemu bankowi swojego rozwiązania w sytuacji chęci zmian warunków spłaty długu. Miejcie jednak świadomość, że nie zawsze bank musi się na naszą propozycję zgodzić (wtedy wymaga się pisemnego wytłumaczenia).
Jest to duża zmiana, ponieważ banki będą miały obowiązek przedstawienia wyjaśnienia oficjalnie na piśmie. Może się to przydać w momencie starania się o upadłość konsumencką w sądzie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie