Benzyna w Polsce jedną z najtańszych w Europie

Czy wiesz, gdzie w Europie kupisz najtańszą benzynę? Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw według cen paliwa. Zdziwieni? Porównując nasze ceny z norweskimi, możemy śmiało mówić o powodach do radości.

Benzyna w Polsce jedną z najtańszych w Europie
W Norwegii kierowcy nie mają taniego życia

Porównując europejskie ceny benzyny z kosztami opłat za paliwo, które ponoszą kierowcy w krajach wspomnianych w pierwszej części artykułu, czyli Wenezueli, Arabii Saudyjskiej czy Libii, można stwierdzić, iż dużo przepłacamy. Oczywistym jest, że posiadanie takiego surowca jak ropa naftowa w granicach swojego kraju uprawnia do posiadania niższych cen paliwa, jednak różnica jest niestety porażająca. Sprawdźmy zatem ile europejscy kierowcy płacą na litr benzyny.

Ceny paliwa w Europie

Narzekania Polaków na ceny paliwa nie ustają, co może dziwić mieszkańców takich krajów jak Holandia, Włochy czy Portugalia, gdzie za litr benzyny w przeliczeniu na złotówki należy zapłacić około 8,4 zł. W europejskim rankingu najtańszego paliwa z aktualną średnią ceną około 5,6 zł za litr, Polska zajmuje szóste miejsce, równolegle z Rumunią i Luksemburgiem. Zaraz za nami znajduje się Łotwa, Chorwacja oraz gorąca Hiszpania.

W poszukiwaniu niższych cen, drogi powinny zaprowadzić polskich kierowców do Bułgarii czy Estonii, chociaż różnica nie będzie zbyt odczuwalna, ponieważ w tych krajach można zaoszczędzić od 3 do 5 groszy na każdym litrze benzyny.

cena benzyny w Europie

 

Najdrożdza benzyna w Europie

Najdroższe europejskie kraje pod względem kosztów tankowania zamyka wspomniana Norwegia. Szwedzi za litr benzyny płacą średnio złotówkę mniej, podobnie Holendrzy, Grecy i Włosi, chociaż ceny za litr w tych krajach i tak przekraczają siedem złotych.

Powody do narzekań mogą mieć również kierujący Portugalczycy i Duńczycy, gdyż na stacjach benzynowych w ich ojczyznach próżno szukać atrakcyjnych cen benzyny.

Koszt paliwa w Polsce

Skupmy się jednak na Polsce. Różnice wojewódzkie w poziomie średnich zarobków doskonale są wszystkim znane. A co z cenami paliwa? Kto z Polaków ma najwięcej szczęścia?

Najtaniej za litr benzyny zapłacą mieszkańcy trzech województw, czyli zachodniopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubuskiego. Niewiele drożej jest na Wielkopolsce, Kujawach i w lubelskim. Mazowsze znalazło się pośrodku rankingu a najwięcej trzeba zapłacić w świętokrzyskim, gdzie ceny są wyższe o średnio osiem groszy, porównując z najtańszym regionem.

Początek roku przywitał jednak Polaków miłą niespodzianką, ponieważ ceny paliwa nieco spadły. Zgodnie z prognozami analityków, nie była to jedyna zmiana w tym roku i sytuacja na polskim rynku paliw może jeszcze się poprawić.

Przeanalizowaliśmy sytuację w naszym kraju, sprawdźmy zatem jak obniża się ceny paliwa w innych państwach, przede wszystkim tych najtańszych w światowym rankingu. (ciąg dalszy na następnej stronie)

Poprzednia  2 / 3  Następna