Bezpieczne ferie zimowe nastolatka

Wysyłając swoje pociechy na zimowy wypoczynek, powinniśmy wiedzieć jak przygotować je do wyjazdu i nie martwić się jak spędzają czas.

Bezpieczne ferie zimowe nastolatka
Jak przyjemnie spędzić zimowy wypoczynek?

Związane z zabawami w puszystym śniegu i dwutygodniowym odpoczynkiem od zajęć szkolnych, ferie zimowe są bez wątpienia jednym z najbardziej lubianych przez dzieci i młodzież okresów w całym roku. Część zostaje w domu, część wyjeżdża na zorganizowane wycieczki czy obozy - każdy jednak chce odpocząć od codziennych szkolnych obowiązków.

Zimowa aura i zabawy to jednak inne przeżycia niż wakacje letnie - śnieg i lód to z jednej strony radość i wzmocnienie kondycji fizycznej, z drugiej warunki sprzyjające nieco bardziej niebezpiecznym sytuacjom.

Jak spędzić spokojne ferie zimowe?

 

Zimowy wyjazd

Jeśli twoje nastoletnie dziecko wyjeżdża na ferie zimowe na zorganizowany przez szkołę lub inną instytucję wyjazd, upewnij się, że autokar, którym pojedzie, został poddany kontroli stanu technicznego, a kierowca testom sprawności psychofizycznej i trzeźwości.

Sprawdź również czy nauczyciele lub opiekunowie wycieczki mają odpowiednie przygotowanie i wiedzę merytoryczną, by odpowiadać za podlegających im wychowanków. Jeśli w programie wyjazdu uwzględnione są konkretne zajęcia, treningi czy np. nauka jazdy na nartach lub snowboardzie, upewnijmy się, iż lekcje udzielane będą przez profesjonalistów. Ważna jest także opieka lekarska w trakcie podróży oraz na miejscu zatrzymania.

Nie zapomnij porozmawiać z dzieckiem o zasadach bezpieczeństwa podczas tego typu wyjazdów oraz wyposażyć go w niezbędne numery telefonów. Warto również przypomnieć jak zachować się w niespodziewanych sytuacjach, zwrócić uwagę na zachowanie spokoju oraz poinformowanie dorosłych.

Bezpieczeństwo na zimowej ślizgawce

Zimą powstaje bardzo dużo lodowisk, nie wszystkie jednak są nadzorowane i mają zapewnioną opiekę osób dorosłych.

Postarajmy się zadbać o to, by nasze dzieci korzystały tylko z tych sprawdzonych ślizgawek, szerokim łukiem omijając zamarznięte rzeki czy jeziora – nigdy nie mamy pewności, na ile gruba i wytrzymała jest zalegająca na nich lodowa powłoka.

Na lodowiskach w miastach staraj się wybierać mniej zatłoczone godziny, aby dać dziecku większą swobodę nauki lub dopracowywania swoich umiejętności. Sprawdź również wypożyczany sprzęt lub upewnij się, że posiadane łyżwy nie są za małe lub zardzewiałe.

Ubranie stosowne do pogody

Zimowe bezpieczeństwo to również dbałość o unikanie chorób i infekcji, na które w razie wychłodzenia organizmu jesteśmy szczególnie narażeni.

Zadbaj o to, by, wychodząc na zewnątrz, dzieci ubierały się stosownie do pogody - pamiętajmy nie tylko o dobrej kurtce, ale również nieprzemakalnych butach czy rękawiczkach. Niezawodną pomocą w przypadku dłuższych zimowych zabaw na świeżym powietrzu może okazać się termos wypełniony gorącym napojem. Nie zapominaj również o przekąskach, które pomogą w utrzymaniu energii. 

Zabawy na śniegu z dala od ruchliwych tras

Sprawdź, gdzie twoje dzieci bawią się na śniegu i zadbaj o to, by były to miejsca oddalone od często uczęszczanych przez samochody tras, szczególnie jeśli chcielibyście zorganizować zjazdy z zaśnieżonych górek. Postarajcie się też, w miarę możliwości, usunąć z trasy zjazdu niebezpieczne przedmioty, takie jak wystające gałęzie czy większe kamienie. Poucz swoje pociechy jak wracać na szczyt górki oraz jak poruszać się po wyznaczonych trasach, aby uniknąć wypadków. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu sanek!

Upewnij się, że twoje dziecko wie, iż nie należy rzucać śnieżkami ulepionym z twardego, zbitego śniegu – ich uderzenie może być bolesne i wyrządzić niemałą szkodę.

Zadbaj o bezpieczne ferie zimowe nastolatka uważnie wybierając oferty zimowych obozów czy wyjazdów w góry i upewnij się, że zna ono podstawowe numery alarmowe.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie