5 sposobów na bardziej bezpieczne mieszkanie

Zabezpieczenie mieszkania przed nieproszonymi goścmi to zwiększenie komfortu psychicznego. Poznaj kilka prostych sposobów na bezpieczniejszy dom.

5 sposobów na bardziej bezpieczne mieszkanie
Proste pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa

Chociaż policyjne statystki wskazują, że wakacje to czas najczęstszych i najbardziej dla złodziei owocnych włamań do mieszkań, na bezpieczeństwie zależy nam przez cały rok – w końcu dom to nasza przystań i wśród wielu spełnianych przez nią funkcji zapewnienie nam ochrony i poczucia pewności jest jedną z tych podstawowych.

Jak sprawić, by nasze mieszkanie było bezpieczne?

 

Poproś o pomoc zaufaną osobę

Nawet kilkudniowy wyjazd może stać się doskonałą okazją dla obserwujących od dłuższego czasu nasze mieszkanie włamywaczy. Jeśli masz taką możliwość, poproś zaufanego przyjaciela lub członka rodziny o składanie wizyt w naszym lokum i stwarzanie pozorów ciągłej obecności.

Pomoże to nie tylko uchronić nieruchomość przed wizytą bardzo nieproszonych gości, ale zapewni również dodatkowe korzyści w postaci zadbania o rośliny doniczkowe czy ochrony przed nadmiernym wyziębieniem mieszkania w okresie zimowym. Nie zapomnijmy odwdzięczyć się tym samym w razie potrzeby.

Sąsiadów warto poprosić o zbieranie z wycieraczki ulotek zostawianych przez roznosicieli, aby nie zalegały podczas naszej nieobecności.

Alarm domowy

Alarm domowy to coraz chętniej wykorzystywany sposób zabezpieczenia mieszkania przed kradzieżami. Nowoczesne technologie umożliwiają dobór systemu w największym stopniu odpowiadającego naszym potrzebom – w zależności od rodzaju chronionych nieruchomości, ich powierzchni czy lokalizacji dobrać będziemy mogli alarm dostosowany do naszych wymagań i oczekiwań. Przed dłuższym wyjazdem możesz podłączyć alarm do centrali agencji ochrony, by umożliwić profesjonalistom natychmiastową reakcję w sytuacji naruszenia zabezpieczonego mieszkania.

Dodatkowa ochrona

Pies może być nie tylko dobrym przyjacielem, ale również skutecznym odstraszaczem niechcianych gości. Wystarczy, że nasz pupil, nawet niewielki, narobi trochę hałasu, gdy ktoś próbuje dostać się do wnętrza naszego mieszkania. Jeśli złodziej nie wystraszy się szczekania, głośne zachowanie psa może zwrócić uwagę sąsiadów i zniechęcić do kontynuowania prób otwarcia drzwi.

Bezpieczny wygląd

Co prawda książki nie powinno oceniać się po okładce, mieszkanie to jednak inna sprawa. Warto zainwestować w dobre drzwi antywłamaniowe, wyposażone w nowoczesny system zamknięcia, z którym nieproszone osoby na pewno sobie nie poradzą. Na klatce schodowej można również zamontować czujnik ruchu zapalający światło - złodziej będzie czuł się mniej komfortowo bez ochrony ciemności.

Jeśli mieszkasz na niższych piętrach w bloku, nie zaszkodzi zabezpieczyć okien roletami antywłamaniowymi. Nieco tańszą wersją jest wyposażenie okien w wewnętrzne zamknięcia lub czujniki aktywowane w momencie otwarcia. 

Bezpieczeństwo na co dzień

Bezpieczeństwo mieszkania zwiększają też codzienne czynności wykonywane na tyle powtarzalnie i regularnie, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich wagi. Postarajmy się jednak zawsze pamiętać o dokładnym zamknięciu wszystkich okien i drzwi – również tych prowadzących do ogrodu, na balkon czy taras, przed każdym wyjściem wszystkich domowników z mieszkania.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nieruchomości i mieszkańców są nie tylko włamanie czy kradzieże - pamiętajmy więc o każdorazowym zamknięciu dopływu gazu, zakręceniu wody czy odłączeniu wszystkich sprzętów elektrycznych od prądu.

Nie przechowujmy wszystkich cennych przedmiotów w jednym miejscu, postarajmy się też nie odkładać gotówki na przyciągającą spojrzenia półkę. Możemy też pokusić się o stworzenie listy cennego wyposażenia mieszkania, opisując markę czy rok produkcji posiadanych sprzętów na wypadek kradzieży.

Bezpieczne mieszkanie to podstawa utrzymywania dobrego samopoczucia i komfortu życia. Postarajmy się unikać zagrożeń towarzyszących posiadaniu własnego lokum.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie »
Jak tanio urządzić mieszkanie »
Jaki kredyt na remont mieszkania? »
Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą? »
Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie