5 sposobów na bezpieczne pieniądze w podróży

Pieniądze i dokumenty to najcenniejsze rzeczy podczas wyjazdu - jak ochronić się przed kradzieżą?

5 sposobów na bezpieczne pieniądze w podróży
Przydatne porady dla każdego podróżnika

Podróż, czy ta o charakterze prywatnym, czy też służbowym, powinna przebiegać spokojnie i bez przykrych niespodzianek. Niestety, oszuści nie znają litości: kradzież dokumentów oraz pieniędzy to dość powszechne zjawisko. Trzeba się bardzo pilnować, aby uniknąć kradzieży. Oto mini-poradnik bezpiecznego podróżnika.   
 

5 WSKAZÓWEK: PIENIĄDZE PODCZAS PODRÓŻY

 
 1. PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Nigdy nie przechowuj cennych rzeczy w jednym miejscu. Pieniądze podziel na kilka partii i schowaj w różnych sekretnych miejscach: głęboko w bagażu podręcznym, portfelu, wewnętrznych kieszeniach odzieży czy specjalnych gadżetach dedykowanych podróżującym. To samo tyczy się dokumentów i innych drogocennych przedmiotów, np. biżuterii.

Wspomniane powyżej akcesoria podróżnicze są świetnym rozwiązaniem dla każdego przezornego obieżyświata.

Spośród wielu, warto zainwestować w któryś z następujących gadżetów:
 
 • specjalny pasek wyposażony w schowek na pieniądze,
 • skarpetki z wbudowaną, sekretną kieszonką,
 • sekretny portfel na pasku (na szyję lub pod ubranie),
 • płaska saszetka zakładana na udo,
 • portfel z łańcuszkiem przyczepianym do spodni, plecaka lub torebki.
 
 
 1. ZMINIMALIZUJ RYZYKO

Wszelkiego rodzaju zewnętrzne kieszenie (bagażu, spodni czy plecaka) to podstawowy cel złodziejaszków: unikaj chowania pieniędzy i dokumentów w tych strefach. Miejsca te są łatwo dostępne dla każdego: wystarczy chwila nieuwagi, aby pozostać dosłownie z niczym. Drogocenne rzeczy chowaj zawsze w miejscach trudno dostępnych oraz w wewnętrznych kieszeniach i ukrytych schowkach.

 
 1. PRZECHYTRZ ZŁODZIEJA

Jadąc do krajów, które nie są uważane za dość bezpieczne bądź udając się do zatłoczonych miejsc, koniecznie przygotuj sobie fałszywy portfel. Wyposaż go w stare pieniądze, aby wyglądał jak prawdziwy i noś w spodniach czy torebce. Ten prawdziwy schowaj natomiast pod ubraniem.

W razie napadu, bez żalu oddasz złodziejowi atrapę, a twoje cenne rzeczy zostaną nienaruszone. W ten sam sposób możesz schować nowoczesny telefon, a przy sobie nosić starą i nieużywaną komórkę.   

   
 1. TYCH SYTUACJI UNIKAJ

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie pieniędzy w podróży jest korzystanie z bankomatu w sposób rozważny:
 
 • unikaj bankomatów usytuowanych w ciemnych, odludnych miejscach,
 • pieniądze z bankomatu wybieraj za dnia (najlepiej z tych, ustawionych w placówce banku),
 • zanim włożysz kartę do bankomatu sprawdź, czy nie zainstalowano w nich podejrzanie wyglądających przedmiotów (tzw. skimming bankomatowy), 
 • zawsze zasłaniaj ręką klawiaturę w momencie wprowadzania kodu PIN,
 • nigdy nie korzystaj z pomocy postronnych osób podczas korzystania z bankomatu,
 • w razie jakichkolwiek problemów związanych z bankomatem, nigdy się od niego nie oddalaj (kartę zawsze zabieraj ze sobą, a w przypadku jej zatrzymania – niezwłocznie ją zastrzeż).
 
 
 1. RYZYKOWNE PŁATNOŚCI

Robiąc zakupy na zatłoczonych straganach bądź w przepełnionych kawiarniach bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi i korzystając z zamieszania, nie wydają reszty tak jak trzeba. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego typu sytuacji jest głośne wypowiadanie przekazywanej przez nas sumy pieniędzy oraz podliczenie samemu należnej nam reszty.

Kolejną pułapką czekającą na podróżników są karty zbliżeniowe, które mogą stać się celem bardziej zaawansowanych oszustów. Przy pomocy telefonów komórkowych, wyposażonych w specjalne aplikacje, złodzieje mogą niezauważenie ściągnąć pieniądze z karty zbliżeniowej. Aby ochronić się przed atakiem, warto zaopatrzyć się w specjalną osłonkę na kartę bądź o ile to możliwe po prostu unikać zatłoczonych miejsc.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie