Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę?

Bezpieczny kredyt gotówkowy, podobnie jak pożyczka, to podstawowa zasada podejmowania decyzji finansowych. Jeśli planujesz złożenie wniosku o kredyt, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę?
Sprawdź zanim podpiszesz!

Bezpieczny kredyt gotówkowy

O kredytach i pożyczkach gotówkowych mówi się sporo, nie trudno znaleźć poradniki o znalezieniu dobrych i tanich ofert czy na co tak naprawdę należy zwracać uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania.

Wiemy, że ważne jest oprocentowanie, wysokość prowizji pobieranej przez bank czy ewentualne dodatkowe koszty ubezpieczenia zaproponowanego przez kredytodawcą. Wiemy również, że porównując poszczególne oferty warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli wskaźnik zawierający wszelkie koszty interesującego nas kredytu gotówkowego czy pożyczki.

Kredyt gotówkowy – sprawdź zanim podpiszesz

Skupiając się na porównywaniu kredytów i analizowaniu comiesięcznych rankingów, często zapominamy jednak o bezpieczeństwie oraz rozwadze.

Poniżej przedstawiamy cztery proste kroki, które pomogą każdej osobie, zainteresowanej kredytem gotówkowym oraz pożyczką, bezpiecznie otrzymać potrzebne pieniądze.

PO PIERWSZE – Wiarygodność kredytodawcy

Jedno jest pewne, polski rynek finansowy jest rozbudowany. Osoba w potrzebie finansowej może znaleźć wiele możliwości. Powstaje coraz więcej firm pożyczkowych, które udzielają szybkich chwilówek, mamy również osoby oferujące pożyczki prywatne czy serwisy promujące pożyczki społecznościowe.

Czy jednak każda oferta, która jest obecna na rynku, podlega odpowiedniej kontroli?

W celu bezpiecznego otrzymania potrzebnych pieniędzy, każdy potencjalny klient powinien dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy, która oferuje kredyt gotówkowy czy inną formę dofinansowania.

Wszystkie podmioty, które objęte są nadzorem finansowym, można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Biorąc kredyt w takiej instytucji, masz większe bezpieczeństwo i więcej praw.

PO DRUGIE – Prawdziwe koszty kredytu

Analizując poszczególne rozwiązania dostępne na rynku, często zapominamy o dokładnym sprawdzeniu wszystkich wskaźników oraz obliczeniu prawdziwych kosztów naszego kredytu gotówkowego czy pożyczki.

Pamiętajmy, iż niskie oprocentowanie nominalne nie musi oznaczać najlepszej oferty. Przed podjęciem decyzji, warto poświęcić trochę czasu na dopytanie i obliczenie całkowitej kwoty do zapłaty.

Nie zapominajmy również, iż każda instytucja udzielająca kredytów lub pożyczek, ma obowiązek poinformowania nas o wysokości RRSO, wyliczonej na podstawie danych naszego przyszłego zobowiązania.

PO TRZECIE – Umowa kredytu

Po podjęciu decyzji który kredyt gotówkowy wybrać, przyjdzie czas na podpisanie umowy. Każda umowa kredytowa może być sformułowana w inny sposób, warto zatem dokładnie przeczytać wszelkie jej punkty oraz aneksy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • warunki kredytowania - ponownie sprawdź wysokość oprocentowania czy prowizji – jeśli nie są zgodne z wcześniej otrzymanymi informacjami, koniecznie wyjaśnij dlaczego. Pamiętaj, że oprocentowanie znacznie wyższe niż średnia rynkowa to prawdopodobieństwo wysokich kosztów kredytu
  • zabezpieczenie kredytu – dokładnie sprawdź, czy kredytodawca nie wymaga uiszczenia opłat związanych z zabezpieczeniem przyszłego zobowiązania, jeszcze przed jego udzieleniem. Taka przedpłata jest często nie zwracana oraz nie jest traktowana jako częściowa spłata kredytu. Upewnij się również, iż w umowie nie ma zapisu o uprawnieniu instytucji do dobrowolnego wyznaczania zabezpieczenia w przyszłości
  • dodatkowe opłaty – dokładnie przeczytaj wszelkie punkty związane z opłatami. Może się zdarzyć, iż umowa zawiera informacje o dodatkowych płatnościach, takich jak koszty rozpatrzenia wniosku, przesłanie umowy na adres klienta czy wydanie decyzji o udzieleniu kredytu gotówkowego czy pożyczki. Takie dodatkowe opłaty mogą znacznie podnieść koszty zobowiązania, szczególnie jeśli pobierane są z góry

PO CZWARTE – Nie rozumiesz? Nie podpisuj

Tą zasadą kieruj się zawsze. Jeśli którykolwiek z punktów umowy nie jest dla Ciebie jasny a doradca czy przedstawiciel kredytodawcy nie potrafi odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości – nie podpisuj umowy.

Pamiętaj, że masz prawo do jasnej i pełnej informacji. Zawsze możesz poprosić o konsultację prawnika lub osoby zaznajomionej z terminologią finansową. Jeśli nie masz możliwości zachowania umowy przed jej podpisaniem, poproś o wzór dokumentów.

Bezpieczeństwo w przypadku decyzji finansowych jest niezmiernie ważne. Zobowiązania finansowe wpływają na wiele aspektów Twojego życia. Warto zachować rozwagę i mieć pewności, iż kredyt gotówkowy czy pożyczka, które pomogą Twoim finansom, nie powinny wiązać się w późniejszymi problemami.

Więcej szczegółów i przykładów związanych z ryzykiem zawierania umów finansowych znajdziesz na stronie internetowej kampanii "Zanim podpiszesz".


Czytaj więcej:
BIG a kredyt gotówkowy
Zalety posiadania danych w BIK
Historia banków istniejących w Polsce

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie