Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra?

Dobra zabawa nie powinna odwrócić naszej uwagi od bezpieczeństwa. Sylwester spędźmy w spokoju i w dobrym towarzystwie.

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra?
Kilka wskazówek jak spokojnie spędzić ostatnią noc w roku

Sylwester to dla wielu z nas długo wyczekiwana okazja do całonocnej zabawy w blasku spektakularnych fajerwerków i towarzystwie złotych bąbelków szampana. Szaleństwa ostatniej nocy w roku nie wszystkim jednak wychodzą na zdrowie. Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra?

Na co uważać w sylwestrową noc?

 

Ostrożnie z fajerwerkami

Nieumiejętne obchodzenie się z niewiadomego pochodzenia wyrobami pirotechnicznymi może skończyć się nie tylko oparzeniem, ale i utratą wzroku, ręki bądź pożarem.

Pamiętajmy, by na Sylwestra wybierać tylko sprawdzone produkty posiadające znak dopuszczenia ich do sprzedaży oraz pełną instrukcję w języku polskim, zawierającą wytyczne bezpiecznego obchodzenia się z wyrobem. Dla osób niemających profesjonalnego kontaktu z pirotechniką bezpieczne będą jedynie wyroby klasy I i II – kupujmy te sprawdzonych producentów opatrzone w numer katalogowy produktu.

Unikajmy odpalania sztucznych ogni w sposób niezgodny z instrukcją – kierując w inną stronę niż do góry czy odwracając niezgodnie z wytycznymi. Nie odpalajmy ich w grupie, na balkonach, z okien lub dachów pokrytych łatwopalną papą, nie próbujmy też odpalać ponownie tych, które za pierwszym razem nie zadziałały. Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy ich do ogniska i nie pozwalajmy na zabawę nimi dzieciom – nie zostawiajmy ich również w miejscach, w których dzieci mogłyby uzyskać do nich dostęp korzystając z naszej nieuwagi.

W Sylwestra nie zapomnijmy również o bezpieczeństwie zwierząt, które panicznie boją się hałasu wywoływanego wybuchami sztucznych ogni. Zabierzmy psa na spacer przed rozpoczęciem sylwestrowej zabawy. Upewnijmy się również, iż nasze zwierzę posiada obrożę lub chip z danymi właściciela. Przede wszystkim zadbajmy o to, by umieścić je w możliwie cichym i spokojnym miejscu, najlepiej pod opieką znajomej osoby.
 

Nie przesadźmy z alkoholem

Niebezpieczne sytuacje w Sylwestra mogą być powodowane nie tylko nieostrożnym obchodzeniem się z wyrobami pirotechnicznymi, ale i nadużyciem alkoholu.

Postarajmy się zachować umiar wychylając kolejne toasty za noworoczne postanowienia, plany i marzenia. Pamiętajmy, by nie pić na pusty żołądek – alkohol szybciej uderzy wtedy do głowy, a my prędko stracimy kontakt z rzeczywistością. Unikajmy mieszania alkoholi, szczególnie łączenia tych niegazowanych (np. wódki) z gazowanymi (piwo).

W międzyczasie sięgajmy po przekąski, wodę z cytryną lub soki – sprawią, że alkohol będzie wolniej metabolizowany. W miarę możliwości zadbajmy też o to, by przed sylwestrową nocą porządnie się wyspać – wypoczęty organizm jest mniej podatny na działanie alkoholu.
 

Zachowajmy zdrowy rozsądek

Zdrowy rozsądek sprzyja bezpieczeństwu – nie tylko w Sylwestra. W tę ostatnią noc roku szczególnie unikajmy jednak niebezpiecznych dzielnic miasta, awanturujących się pod wpływem wypitych „procentów” grup ludzi i samotnych spacerów po pełnych tłumów rynkach.

Uważajmy na szkła porozrzucanych wszędzie butelek i resztki fajerwerków. Pod żadnym pozorem nie siadajmy za kierownicą, jeśli wcześniej uczciliśmy nadejście Nowego Roku alkoholowym trunkiem. Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci, powierzając je opiece dziadków, gdy my zaplanowaliśmy całonocną imprezę w gronie znajomych.
 

W grupie raźniej

Jeśli zdecydowaliśmy się na spędzenie ostaniej nocy roku ze znajomymi w większej grupie poza domem, przygotujmy plan działania. Wybierając koncert w centrum miasta, umówmy miejsce pierwszego spotkania oraz punkt zbiórki w przypadku odłączenia się od innych. Pilnujmy się nawzajem, tak, aby przetrwać noc spokojnie - pamiętajmy, iż telefony komórkowe często przestają działać w noc sylwestrową. 

Na zorganizowanych balach czy imprezach, starajmy się poruszać w parach - nieważne czy idziemy po drinka do baru, na papierosa czy do toalety. Nie pozostawiajmy również naszych napojów czy rzeczy osobistych bez nadzoru.

Umówmy się również jak wrócimy do domu - jeśli mieszkamy daleko od miejsca, w którym spędzamy Sylwestra, poprośmy znajomych o nocleg w pobliżu. Upewnijmy się również gdzie znajduje się postój taksówek lub odpowiednio wcześniej zapiszmy numer korporacji w telefonie. Polecamy postawić na transport publiczny lub taxi - nawet jeśli mamy znajomego, który nie pije alkoholu, zaparkowanie samochodu i bezpieczny dojazd do domu często nie należy do łatwych zadań.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie