BIG a kredyt gotówkowy

Nieraz starając się o kredyt gotówkowy słyszeliśmy o  BIG. Czym jest ta instytucja i jaki ma wpływ na nasz kredyt?

BIG a kredyt gotówkowy
Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Nasz kredyt gotówkowy, zarówno jego wielkość jak i decyzja o przyznaniu, będzie zależał od dotychczasowej historii kredytowej. Niestety, przed nierzetelnym spłacaniem rat nie uciekniemy, a dane te będą się za nami ciągnąć. Obecnie istnieją instytucje wyspecjalizowane w przechowywaniu i udostępnianiu tego typu informacji.

Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Biuro Informacji Gospodarczej powstało w celu gromadzenia informacji o nierzetelnych dłużnikach. Dane te mogą być udostępniane przez przedsiębiorstwa posiadające umowy z BIG.

Obecnie istnieją trzy takie biura, a ich funkcjonowanie oparte jest o ustawę z 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nasza obecność w tym rejestrze wpłynie niewątpliwie na decyzję banku, a kredyt gotówkowy, o który się staramy, może zostać obniżony lub dostaniemy decyzję odmowną.

Jakie Biura Informacji Gospodarczej istnieją w Polsce?

Pierwszym powstałym Biurem Informacji Gospodarczej, założonym w lutym 2010 roku, był najpopularniejszy Krajowy Rejestr Długów. Głównym zadaniem instytucji jest gromadzenie oraz przechowywanie i udostępnianie informacji o nierzetelnych dłużnikach.

Drugim Biurem jest Info Monitor, posiadający dane o długach osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Jest jedyną instytucją posiadającą dostęp do Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich, a ponadto prowadzi własną bazę dłużników.

Trzecią instytucją, mogącą mieć wpływ na nasz kredyt gotówkowy, jest Rejestr Dłużników ERIF.

Biuro Informacji Kredytowej

Często z BIGiem mylony jest BIK. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zawiera wszystkie informacje o kredytobiorcach, a więc ich pozytywną oraz negatywną historię. Każdy po wzięciu kredytu hipotecznego czy gotówkowego w banku lub SKOKu, trafi do bazy danych tej instytucji.

Szczególnie niebezpieczne dla osób fizycznych może być negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej, gdyż dane te trafiają do bazy Info Monitora. Do bazy każdy przedsiębiorca może mieć dostep i zostawić informację o niewypłacalnym dłużniku. 

Często staramy się o kredyt gotówkowy na zakupy, przykładowo sprzętu RTV czy AGD. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku sklep może sprawdzić nasze dane w BIGu i postanowić o udzieleniu lub odmowie kredytu.

Z tego względu powinniśmy dbać o naszą historię kredytową, jeśli zamierzamy w przyszłości starać się ponownie o kredyt gotówkowy lub inny rodzaj zobowiązania finansowego. Dane zawarte w BIGu będą miały ogromną rolę w decyzji kredytowej banku.

 

Czytaj więcej:

Kiedy nie bać się BIKu? »

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy? »

Kredyt gotówkowy czy limit kredytowy? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie