Krok po kroku: Biznesplan startupu

Jak sporządzić biznesplan startupu, nie zapominając o sile jasnego, zrozumiałego komunikatu?

Krok po kroku: Biznesplan startupu
Porady jak przygotować plan naszego biznesu?

Biznesplan to niezwykle istotny dokument pozwalający określić cele powstającego startupu i środki mające doprowadzić do ich osiągnięcia. Biznesplan jest też niezbędnym środkiem na drodze do pozyskiwania podmiotów zainteresowanych finansowaniem przedsięwzięcia. Jak przygotować biznesplan startupu?
 

Jak przygotować biznesplan nowej firmy?

Polecamy startupowe poradniki:
► Analiza 5 sił Portera a startup
► Analiza SWOT startupu​
► Analiza PEST startupu

 

Scharakteryzuj startup

Biznesplan powinien zawierać odpowiedzi na wiele pytań. Przyjrzyj się swojemu pomysłowi, odpowiadając na pytania:

→ co chcesz osiągnąć jako przedsiębiorca,
→ w jaki sposób będziesz realizował swój pomysł na biznes i
→ dlaczego wierzysz w szansę na jego powodzenia bądź jesteś przekonany o unikalności swoich idei.

Określ docelową grupę klientów startupu, postaraj się opisać ich profil, scharakteryzować kierujące nimi wartości.

Spróbuj przyjrzeć się konkurencji panującej w wybranym sektorze rynku, nazwij strategie działania, które pomogą ci zaistnieć na rynku i się na nim wyróżnić.

 

Opisz produkt

Przygotowując biznesplan postaraj się dokładnie scharakteryzować produkt bądź usługę, która stanie się przepustką do serc klientów.

Opisz, w jaki sposób powstaje, jakich materiałów używa się do jego produkcji, na czym polega jego innowacyjność i unikatowość. Przyjrzyj się przepisom prawnym i odpowiedz na pytania o wymagane licencje. Zastanów się nad kolejnymi fazami rozwoju produktu.

 

Co wiesz o rynku?

Biznesplan powinien skupić się również na rynku, na którym zamierzasz podjąć działalność.

Oceń, jak łatwo będzie ci na ten rynek wejść i się na nim utrzymać. Przyjrzyj się konkurencji i potencjałowi samego sektora, zagrożeniom i szansom, jakie niesie dla twojego startupu jego rozwój bądź zahamowanie, mechanizmom odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie.

 

Marketing

Biznesplan musi określać również sposoby dotarcia do klientów z informacją o nowym produkcie bądź usłudze. W jaki sposób zamierzasz zareklamować produkt, jaką cenę przewidujesz, co wpłynęło na jej ustalenie? Jakie obroty spodziewasz się osiągnąć na pierwszym etapie działalności?

 

Finanse

Jedną z najważniejszych informacji zawartych w biznesplanie jest ta o środkach koniecznych do uruchomienia startupu i zapewnienia mu możliwości funkcjonowania i rozwoju na przestrzeni lat.

Określ możliwie szczegółowo jaki kapitał będzie ci potrzebny, uwzględniając różne warianty finansowania.

 

Przyszłość

Nie zapomnij pochylić się nad szansami, zagrożeniami oraz wyzwaniami stojącymi przed startupem. Zastanów się, gdzie może znajdować się twoja firma na przestrzeni roku, a gdzie po upływie 5 lat.

 

Nie zapomnij!

Biznesplan powinien odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące startupu krótko i zwięźle – dobrym pomysłem jest wypunktowanie kluczowych informacji.

Podkreśl wagę własnych umiejętności i talentów kolegów z zespołu mogących ułatwić przetrwanie na rynku. Przekonaj potencjalnych inwestorów, że projekt ma szanse na powodzenie. Zadbaj o ciekawą formę prezentacji.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie