8 błędów popełnianych przez turystów

Wyjeżdżasz na wakacje? Dowiedz się jak uprzyjemnić sobie wyjazd, unikając popularnych błędów turystycznych.

8 błędów popełnianych przez turystów
Czego nie robić, aby miło spędzić czas na wakacjach?

Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej, a jednak często przychodzi nam znaleźć się w sytuacji, która zepsuć może nie tylko wakacyjny wypoczynek, ale i odebrać chęć na kolejne wyjazdy.

Jakich błędów popełnianych przez turystów lepiej unikać?

 

Dokumenty

Nierzadko zdarza się, że w gorączce przedwyjazdowych przygotowań zapominamy o najważniejszych dokumentach uprawniających nas do przekroczenia granicy lub wejścia na pokład samolotu.

W celu lepszego zorganizowania wyjazdu warto wcześniej zadbać o wydrukowanie niezbędnych kart pokładowych i zgromadzenie ich razem z paszportem lub dowodem osobistym w jednym, widocznym miejscu lub włożyć do plecaka czy podręcznej torby, które zabierzemy i zawsze będziemy mieć przy sobie.

Dokumenty można pogrupować ze względu na pierwszeństwo ich użycia podczas podróży zgodnie z harmonogramem wycieczki. Jeśli wybieramy się w podróż większą grupą postarajmy się, by wszystkie dokumenty uczestników znalazły się w rękach jednej, najbardziej odpowiedzialnej lub zorganizowanej osoby.

Leki

Oprócz dokumentów, leki są kolejnym, często zapominanym niezbędnikiem podróżnych. W wielu przypadkach potrzebne remedia zostawiamy z roztargnienia w innej kosmetyczce czy walizce.

Osoby, które regularnie zażywają konkretne leki, mające na celu wspomaganie działania organizmu, powinny mieć zawsze przy sobie spis najważniejszych medykamentów wraz z łacińską nazwą substancji czynnej. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ulotki informacyjnej leku lub wyszukanie jej w internecie i zapisanie np. w pamięci telefonu. Podobnie postępujmy jeśli posiadamy specyficzne leki, pomagające nam w nagłych przypadkach, takich jak atak astmy czy migreny. Posiadanie łacińskiej nazwy leku, łatwiej wytłumaczymy w zagranicznej aptece naszą potrzebę i uzyskamy lokalny substytut.

Podróż bez planu

Chociaż wielu turystów lubi podróżować bez planu, szukając hotelu dopiero po dotarciu na miejsce i błądząc po wąskich uliczkach starych miast bez mapy, warto zebrać choć minimum informacji, które usprawnią naszą podróż i pobyt w wybranym miejscu.

Przed wyjazdem postarajmy się dowiedzieć:

  • jak najlepiej dotrzeć do i z lotniska czy dworca kolejowego - pamiętajmy, iż sporo tanich linii lotniczych nie korzysta z centralnych lotnisk,
  • zadbajmy o zanotowanie adresu (lub kilku, jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na jeden konkretny) kwater lub hoteli,
  • dowiedzmy się, co warto zobaczyć na miejscu i
  • sprawdźmy, w jakich restauracjach skosztujemy lokalnych przysmaków w przystępnych cenach.

Na miejscu nie zaszkodzi odwiedzić punktu informacji turystycznej, aby poznać dostępne zniżki czy oferty, pozwalające na tańsze zwiedzenie najważniejszych zabytków. Często otrzymamy również darmową mapę czy porady dotyczące komunikacji miejskiej.

Wybór zakwaterowania

Wybierając hotel, często nie myślimy o jego położeniu względem głównych atrakcji turystycznych miasta czy miejsc, na których odwiedzeniu najbardziej nam zależy.

Decydując się na nocleg w wybranej lokalizacji, sprawdźmy, w jakiej odległości znajdują się najbliższe stacje metra czy przystanki autobusowe albo postoje taksówek. Unikajmy hoteli zlokalizowanych w pobliżu lotnisk – te są najczęściej droższe, oddalone od centrów miast oraz najciekawszych zakątków.

Szukając zakwaterowania przez internet, wypróbujmy portale z komentarzami i opiniami innych użytkowników. Starajmy się również wybierać miejsca ze zdjęciami oraz zwracajmy uwagę na cenę - zbyt wysoka lub zbyt niska w porównaniu z innymi może wskazywać na nieuczciwego właściciela.

Darmowe atrakcje

Wielu turystów wybiera jedynie sprawdzone atrakcje polecane przez innych zwiedzających na popularnych portalach internetowych.

Większość dużych miast ma jednak w zanadrzu bogatą ofertę darmowych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które mogą okazać się ciekawą i inspirującą alternatywą dla zorganizowanych wycieczek do drogich muzeów. Zapytajmy w recepcji hotelu lub w lokalnej restauracji jakimi wydarzeniami warto się zainteresować. Programy wydarzeń często znajdziemy również w punktach informacji turystycznej.

Nie bądźmy jednak zbyt oszczędni - istnieją miejsca, które warto zwiedzić mimo stosunkowo wysokiej ceny. Kto wie, kiedy wrócimy do Rzymu, Paryża, Egiptu czy Istambułu i będziemy mieć drugą okazję na poznanie ich ikonicznych atrakcji.

Przewodnik turystyczny

Zwiedzanie nieznanych miejsc z pomocą kogoś, kto opowie nam więcej o zabytkach czy najważniejszych wydarzeniach to z pewnością spore ułatwienie.

Usługi przewodników turystycznych to pomocna opcja dla osób, które nie znają języka i nie czują się swobodnie w nowym miejscu. Czasami warto jednak zaufać własnemu instynktowi i zejść z utartych szlaków, by odkryć atrakcyjne zakątki. A przewodnik w naszym języku możemy przecież kupić w księgarni i skorzystać z wymienionych w nim wskazówek.

Kolejki

Wielu z nas stoi w niekończących się kolejkach do kas zlokalizowanych przed najpopularniejszymi obiektami turystycznymi. Tracimy przy tym sporo cennego czasu, który można by poświęcić na zwiedzanie lub spokojny wypoczynek.

Zanim wybierzemy się do muzeum, galerii czy parku rozrywki zorientujmy się więc, czy prowadzona online sprzedaż biletów nie pomoże nam w uniknięciu kolejek. Coraz częściej bilety sprzedawane są również w agencjach turystycznych czy niewielkich sklepach zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie miast.

Jeśli nie uda nam się znaleźć innego sposobu na zakup biletu, postarajmy się dotrzeć na miejsce odpowiednio wcześniej, jeszcze przed otwarciem obiektu, by mieć pierwszeństwo w zakupie biletu wstępu.

Pamiątki

Jeśli urzekła cię rzeźba, obraz czy biżuteria z lokalnego bazarku, nie odkładaj jej zakupu na później.

Szansa na jej znalezienie tej samej czy podobnej pamiątki może się już nie powtórzyć, szczególnie na zorganizowanych wycieczkach i zwiedzaniu grupowym. Rzadko bowiem wraca się w to samo miejsce a wolny czas może nie wystarczyć na zalezienie tego samego sprzedawcy.

Prawdopodobnie nie będziesz też miał czasu, by swobodnie poruszać się po mieście i porównywać ceny podobnych wyrobów w różnych jego częściach.

Wyjeżdżając na wakacje poza miejsce zamieszkania przede wszystkim nie dajmy się zwariować. Nawet jeśli zdarzy nam się czegoś zapomnieć lub nie udało nam się przygotować szczegółowego planu, wystarczy zorganizować swoje myśli i znaleźć lokalną alternatywę.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie