Bożonarodzeniowy film wszechczasów - 8 hitów

Każdy z nas ma swoją czołówkę ulubionych świątecznych filmów. Przekonajcie się, który film z naszej listy jest także Waszym punktem obowiązkowym w te święta.

Bożonarodzeniowy film wszechczasów - 8 hitów
Przegląd obowiązkowych filmów świątecznych

Są takie filmy, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Sporo z nas widziało je już wielokrotnie, nie wszyscy są ich fanami, jednak nawet najbardziej zabieganym i pochłoniętym świąteczną gorączką, przypomną co w tym okresie jest najważniejsze.

Top 8 świątecznych zimowych filmów

 

1 Kevin sam w domu (Home Alone)

amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa.

Nasze zestawienie otwiera rzecz jasna najpopularniejszy film wszechczasów o tematyce Bożego Narodzenia i historia rodziny McCallisterów z Chicago. Fabułę zna chyba każdy: rodzina wyjeżdża na święta do Francji i w pośpiechu prawie spóźnia się na samolot. W całym zamieszaniu rodzice zapominają także o swoim synu, 8-letnim Kevinie. Opowieść o tym, jak mały Kevin bawi się w dorosłego, próbując przechytrzyć swóch złodziei, którzy planują serię kradzieży w okolicy. Klasyczne już sceny pułapek, świetne gagi i muzyka – święta bez Kevina to święta stracone. Telewizja emituje ten film co roku, nie macie szans, żeby go przegapić.

W rolach głównych: Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern.

 

2 Kevin sam w Nowym Jorku (Home Alone 2: Lost in New York)

druga część przygód Kevina z 1992 roku w rezyserii Chrisa Columbusa.

Tradycyjnie zbliżają się kolejne święta i nasz tytułowy bohater w wyniku nieporozumienia siada do złego samolotu i zamiast na Florydę z rodziną, jeci do Nowego Jorku. Chłopiec musi zatem radzić sobie sam i odkrywa wielkie miasto. Oczywiście, żeby tradycji stało się zadość, wpada na dwóch złodziei, z którymi miał przygody w ubiegłym roku, a którzy właśnie wyszli z więzienia. Atmosfera świąt w wielkim mieście, cała masa pułapek i śmiesznych sytuacji.
Co ciekawe, za rolę Kevina, 12-letni wówczas Culkin otrzymał 8 milionów dolarów!

W rolach głównych: Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern.

 

3 To własnie miłość (Love Actually)

brytyjska komedia romantyczna z 2003 roku w reżyserii Richarda Curtisa

Film, jak sama nazwa wskazuje opowiada o miłości, która przenika całe nasze życie. To mozaika dziesięciu historii z życia kilkunastu bohaterów, którzy przygotowują się do Bożego Narodzenia. Urocza opowieść o tym, jak miłość poddawana jest próbom, jak rodzi się i umiera. Bohaterów łączą rodzinne i towarzyskie więzi, a każdy wątek przedstawia inny typ miłości. Film posiada kilka naprawdę niezłych scen komediowych oraz świetną muzykę. Gwiazdorska obsada gwarantuje dobrą zabawę!

W rolach głównych: Hugh Grant, Keira Knightley, Bill Nighy, Liam Neeson, Emma Thompson, Colin Firth, Alan Rickman, Laura Linney, Rowan Atkinson, Andrew Lincoln, Laura Linney

4 Grinch: Świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas)

amerykańsko-niemiecki film fantasy typu live action z 2000 roku w rezyserii Rona Howarda

Jak na film o tematyce świątecznej przystało, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi i oczekują pierwszej gwiazdki. Jedynie Grinch – tajemniczy, zielony stwór zamieszkujący jaskinię w górach, nie znosi świąt. Żeby było ciekawiej, postanawia zniszczyć mieszkańcom zbliżające się święta. Na ratunek im przychodzi Cindy Lou Who, córka właściciela poczty, która słyszała wiele okropnych legend o niepopularnym Grinchu.

W rolach głównych: Jim Carrey, Anthony Hopkins, Christine Baranski, Taylor Momsen

 

5 Holiday

amerykańska komedia romantyczna z 2006 roku w reżyserii Nancy Mayers

Film opowiada o losach dwóch kobiet, które zamieniły się domami na czas świąt. Iris (w tej roli Kate Winslet) leci zatem do Lod Angeles, tymczasem Amanda (gra ją Cameron Dias) postanawia przybyć do miasteczka pod Londynem. Film opowiada o poszukiwaniu miłości, komplikacjach i wartości rodziny. Bardzo przyjemny obraz, który wypełni Boże Narodzenie miłą atmosferą i dobrą muzyką.

W rolach głównych: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law i Jack Black

6 Miasteczko Halloween (The Nightmare Before Christmas)

film animowany z 1993 Tima Burtona.

Wyobraźcie sobie następujący obrazek: ponure Miasteczko Halloween pełne potworów i wampirów. Jack Skellington, Dyniowy Król, szef duchów, czarownic i innych straszyeł przez cały rok przygoowuje się do Halloween. Przez przypadek Jack trafia do kolorowego i pełnego radość Miasteczka Bożonarodzeniowego, w którym spotyka Mikołaja i jego pomocników i wpada na pomysł porwania go i zorganizowania świąt samemu. Zamiast wielkiej radości, Boże Narodzenie zamienia się w prawdziwy koszmar. Film Burtona to prawdziwa klasyka – jeżeli jeszcze nie widzieliście, musicie koniecznie zobaczyć!

 

7 Opowieść wigilijna (A Christmas Carol)

adaptacja książki Charlesa Dickensa z 1843 roku, wersji filmowych jest wiele, my szczególnie polecamy film z 1984 roku 

Opowiadanie Karola Dickensa jest moralitetem w stylu wiktoriańskim. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nielubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. Jak łatwo się domyślić, przechodzi metamorfozę i staje się serdecznym i szczodrym człowiekiem. 

8 Świąteczna gorączka  (Jingle All the Way)

amerykański film z 1996 roku w reżyserii Briana Levanta

Kultowa już rola Arnolda Szwarzeneggera, który jako zabiegany biznesman w średnim wieku postanawia kupić swojemu synowi jego wymarzoną zabawkę Turbo-Mana. Okazuje się, że prezent jest niezwykle trudno dostępny. W wirze przygód główny bohater poznaje listonosza, któremu także zależy na zakupie tego samego prezentu. Innymi słowy, film to historia dwóch zdesperowanych ojców, którzy walczą z czasem po to, aby uszczęśliwić swoje dzieci na Boże Narodzenie.

W rolach głównych: Arnold Schwarzenegger, Jake Lloyd, James Belushi, Phil Hartman

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie