O czym zapominamy planując budżet domowy?

Czy nasz budżet domowy uwzględnia wszystkie ważne pozycje? O czym zapominamy, podejmując próby racjonalnego zarządzania finansami?

O czym zapominamy planując budżet domowy?
Brakujące pozycje na liście wydatków

Świadome podejście do zarządzania budżetem domowym pozwala nie tylko na racjonalne planowanie i ograniczenie wydatków, ale i zaoszczędzenie znacznych sum wydawanych dotychczas pod wpływem impulsu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas podejmuje próbę uważniejszego przyjrzenia się wydatkom i zadbania o racjonalne dysponowanie pieniędzmi.

Planując budżet domowy nie uwzględniamy jednak często bardzo istotnych wydatków, a po paru miesiącach, nie zauważając zmian w postaci lepszego bilansu na koncie czy grubszego portfela, zarzucamy pomysł racjonalnego zarządzania finansami. O czym najczęściej zapominamy planując budżet domowy?

⇒​ Przydatny PoradnikNajlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym
 

Poprawnie przygotowany budżet domowy

 

Rachunki, jedzenie i ubrania…

Punktem wyjściowym skutecznego zarządzania wydatkami jest sporządzenie listy kategorii, dzięki której przyjrzeć możemy się grupom produktów pochłaniającym najwięcej pieniędzy.

Dokonując podziału na grupy, uwzględniamy te najpopularniejsze – jedzenie, ubrania, buty, kosmetyki, opłaty związane z mieszkaniem lub domem, stałe rachunki czy wydatki na dziecko.

Zapominamy jednak często o innych, równie ważnych kategoriach. Ich nieuwzględnienie na liście może skutkować frustracją – pieniądze „giną” nie wiadomo gdzie, mimo że tak starannie planujemy wydatki. O jakie kategorie chodzi?

 

Codzienne przyjemności

Trudno wyobrazić sobie codzienność bez małych finansowych grzeszków, podobnie jak dietę bez choćby jednego kawałka czekolady tygodniowo.

Planując budżet domowy często zapominamy jednak o uwzględnieniu wydawanych na drobne przyjemności pieniędzy na liście wydatków.

Jeśli jednak nie staramy się właśnie maksymalnie oszczędzać, np. by wyjść ze spirali długów, możemy śmiało uwzględnić kategorię codziennych przyjemności na liście, a wyznaczoną kwotę wydać według uznania – na porcję lodów co drugi dzień albo ulubione perfumy raz na miesiąc.

 

Oszczędności

Planując budżet domowy zapominamy często o kategorii oszczędności. Chociaż odkładane regularnie sumy nie stanowią wydatku jako takiego, to ich nieuwzględnienie może skutkować zaburzeniem ładu tworzonego planu.

Przeznaczane na długofalowe cele sumy są bowiem kapitałem zamrażanym, którego nie możemy spożytkować na wydatki spożywcze czy odzieżowe.

 

(Nie)Miłe niespodzianki

Niewielu z nas udaje się zaplanować wydatki od A do Z z prostego względu – życie składa się z nieprzewidzianych sytuacji i czasami niemożliwym jest kontrolowanie wszystkiego.

Planując budżet domowy uwzględnijmy więc kategorię niespodzianek – nie muszą to być duże kwoty, ale dzięki rezerwom finansowym umieszczonym w tej grupie będziemy mogli mieć pewność, że nie zaskoczą nas niespodziewane wydatki. A oszczędzone do tej pory pieniądze (z kategorii oszczędności) pozostaną na przyszłość.

 

Koszty zmienne

Wielu z nas popełnia błąd polegający na trzymaniu się stałych wytycznych mimo zmian zachodzących w naszym otoczeniu.

Jeśli jakiekolwiek czynniki wewnętrzne bądź zewnętrzne wpływają na zmianę wysokości opłacanych rachunków, koszty użytkowania samochodu, dojazdu do pracy lub szkoły albo zwiększenie raty kredytu walutowego – budżet domowy powinien uwzględniać te zmiany.
 
DO PRZECZYTANIA:
7 sposobów jak kontrolować domowe wydatki »
TOP 6: Darmowe aplikacje do kontroli wydatków »
5 mitów o oszczędzaniu »
8 sposobów jak wydawać mniej na zakupach »
7 łatwych strategii jak oszczędzać pieniądze »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie