Cechy dobrej karty kredytowej

Ja wybrać dobrą kartę kredytową? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii podczas sprawdzania dostępnej oferty a nasza nowa karta kredytowa przyniesie nam same korzyści.

Cechy dobrej karty kredytowej
Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Banki coraz częściej zachęcają do wnioskowania o oferowane karty kredytowe, proponując klientom atrakcyjne warunki. Obniżają oprocentowanie, wydłużają okres bezodsetkowy, eliminują prowizje czy personalizują wygląd karty, a wszystko to pozwala na znalezienie oferty jak najbardziej dostosowanej do potrzeb klientów, którzy mogą tylko na tym skorzystać. 

Spróbujmy jednak określić cechy jakie powinna mieć dobra karta kredytowa, która uprości nasze życie. 

Karta kredytowa - na co zwrócić uwagę?

1 – Opłaty za kartę

Najlepiej oczywiście jeśli ich brak, co tak naprawdę nie jest trudne, ponieważ większości kosztów można uniknąć. 

  • Bez problemu możemy znaleźć oferty, w których nie musimy płacić za wydanie karty, szczególnie jeśli posiadamy konto osobiste w danym banku. 
  • Następnie warto sprawdzić warunki użytkowania karty. Większość banków ustala miesięczny limit zakupów z użyciem karty, który zwalnia nas z uiszczania opłat za posiadanie karty kredytowej. 
  • Opłaty za transakcje dokonywane kartami również zależą od banku. Te bezgotówkowe, czyli z wykorzystaniem przelewu na konto odbiorcy (również przez terminal płatniczy) najczęściej nie wiążą się z kosztami i dodatkowo podlegają okresowi bezodsetkowemu. 
  • Banki pobierają jednak prowizję od każdej operacji gotówkowej, takiej jak wypłata pieniędzy z bankomatu (3-4% prowizji). Dodatkowo, brak okresu bezodsetkowego oznacza naliczanie oprocentowania już od dnia wykorzystania gotówki.
  • Inną opłatą jest ubezpieczenie - nadal nieobowiązkowe w większości banków, jednak lepiej to sprawdzić. Dodatkowo, ustalając limit kredytowy na karcie sprawdźmy czy nie zapłacimy za jego przekroczenie

Sposobem na unikanie dodatkowych opłat jest ustalenie limitów transakcji, które umożliwią nam ograniczenie kosztów związanych ze spłatą.

2 – Oprocentowanie

Oprocentowanie karty kredytowej zależy od wielu czynników i najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze przed złożeniem wniosku. 

Najważniejszą kwestią jest długość tzw. okresu bezodsetkowego, który średnio wynosi około dwóch miesięcy (52 - 56 dni). Jest to okres, który pozwala nam na dokonywanie bezgotówkowych operacji z użyciem karty bez kosztów związanych z oprocentowaniem, pod warunkiem spłacenia całej wykorzystanej kwoty przed upływem określonego w umowie czasu. 

  • Dla przykładu, jeśli zapłacimy za zakupy kartą na początku miesiąca a całą należność zwrócimy bankowi w ciągu okresu bezodsetkowego, odsetki od wykorzystanej kwoty nie zostaną naliczone.

Kolejnym parametrem do sprawdzenia jest minimalna miesięczna spłata, która najczęściej wynosi kilka procent wykorzystanej sumy. 

Następnie zwróćmy uwagę na oprocentowanie, które będzie dla nas ważne w przypadku nie oddania należności w ciągu okresu bez odsetek. Warto porównać różne oferty, aby znaleźć najatrakcyjniejszą, np. taką, która pozwala rozłożyć należność na raty z niższym oprocentowaniem. 

Pamiętajmy! Starajmy się spłacać jednorazowo całe zadłużenie na karcie kredytowej. Dzięki temu unikniemy posiadania zadłużenia i wysokich odsetek. Na każdym wyciągu możemy sprawdzić ilość wykorzystanych środków oraz termin zapłaty. Mądre korzystanie z karty to troska o nasze finanse.

3 – Internet

Wiele osób wnioskuje o kartę kredytową w celu robienia zakupów przez internet

NIE PRZEGAP:
Kupujesz przez internet? Poznaj nasz przewodnik po płatnościach online!

Dowiedzmy się zatem jakie zabezpieczenia stosuje bank w przypadku takich transakcji. Warto zapytać o opcję skorzystania z wirtualnej karty kredytowej lub ustalenia dziennego limitu transakcji, który zmienić możemy tylko samodzielnie.

Karta kredytowa umożliwia nam również łatwiejsze korzystanie z systemów płatności internetowych, takich jak PayPal, który ograniczy konieczność podawania danych plastiku przy każdej transakcji.

4 – Rabaty

Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się karty kredytowe, których używanie może przynieść dodatkowe korzyści, takie jak atrakcyjne rabaty w określonych sklepach lub podczas korzystania z niektórych usług. 

  • Programy partnerskie banków czy operatorów kart rozrastają się szybko i umożliwiają korzystanie z promocji czy pomagają w oszczędzaniu. Warto sprawdzić z kim współpracuje nasz bank czy operator i jakich benefitów możemy się spodziewać. 

Dodatkowo, coraz częściej można swoją kartę kredytową zaprojektować samodzielnie, zmieniając dowolnie jej wygląd. 

Karty kredytowe stają się coraz bardziej powszechne. Zwracając uwagę na kilka istotnych kwestii przed podjęciem ostatecznej decyzji pozwala spokojnie korzystać z udogodnień, które gwarantuje posiadanie karty kredytowej.

Czytaj więcej:
Darmowa karta kredytowa - czy to możliwe? »
Zgubiona karta kredytowa - co robić? »
Wirtualna karta kredytowa czy tradycyjny plastik? »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie