Jak wyprawić chrzest dziecka?

Chrzest Święty to niewątpliwie ważne wydarzenie zarówno w życiu dziecka, jak i całej najbliższej rodziny. Jego organizacja może być wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu tej uroczystości?

Jak wyprawić chrzest dziecka?
Pierwszy sakrament święty w życiu najmłodszego członka rodziny

Pierwszy sakrament święty stanowi fundament dla przyszłego życia chrześcijańskiego dziecka. Jest również jedną z pierwszych oficjalnych uroczystości, którą organizują młodzi rodzice po narodzinach pociechy. W jaki sposób zaplanować chrzest dziecka, aby był wydarzeniem niezapomnianym oraz mile wspominanym?
 

Chrzest dziecka – kiedy?

Kościół w Polsce udziela Chrztu Świętego przez cały rok, a dobór konkretnej daty uzależniony jest od wyboru rodziców. Warto uzgodnić wcześniej termin z najbliższą rodziną oraz chrzestnymi, aby uroczystość przebiegła bez niespodzianek.

Najczęściej dzieci przyjmują pierwszy sakrament w okresie 3-4 miesiąca życia, gdyż są wtedy odporniejsze na czynniki zewnętrzne, ale nie są na tyle ruchliwe by sprawić większy kłopot rodzicom podczas nabożeństwa.
 
 • Młodsze dziecko – dużo śpi, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że uroczystość przebiegnie spokojnie. Trzeba jednak uważać na dzieci poniżej 6 tygodnia życia, które często nie ukończyły jeszcze pierwszych szczepień – mogą być narażone na infekcje poprzez kontakt z wieloma nowymi osobami.
 • Starsze dziecko – szybciej się rozprasza, waży nieco więcej i mniej śpi, przez co być może trudniej będzie je utrzymać rodzicom w spokoju, a chrzest może być z tego powodu „głośniejszy”.
 
Zdecydowanie nie powinno się planować terminu chrztu przed narodzinami dziecka, gdyż nie można do końca przewidzieć czasu rekonwalescencji jaki potrzebuje młoda mama po porodzie oraz czasu adaptacji maluszka do nowych warunków w jego pierwszym miesiącu życia.

 

Kancelaria parafialna a chrzest - formalności

Po wstępnych ustaleniach między sobą, rodzice dziecka udają się do kancelarii parafialnej, gdzie:
 
 • Ustalają datę uroczystości,
 • Wskazują rodziców chrzestnych,
 • Wnoszą odpowiednią opłatę.

Dokumenty niezbędne do otrzymania zgody na chrzest:
 
 • Akt urodzenia dziecka,
 • Akt ślubu (kościelnego) rodziców dziecka,
 • Dane rodziców chrzestnych oraz zaświadczenia z parafii uprawniające ich do pełnienia funkcji chrzestnych,
 • Potwierdzenie odbycia spowiedzi przez rodziców dziecka oraz rodziców chrzestnych.
 

Strój dziecka na chrzest

Jest to nieco bardziej przyziemny, aczkolwiek bardzo ważny temat. Tradycyjnie chrzcimy dziecko ubrane w jasne, pastelowe kolory symbolizujące światłość i czystość. Ma być elegancko i schludnie, co odzwierciedla wagę uroczystości jaką jest pierwszy sakrament święty.

Kwestią wartą poruszenia jest też odpowiedni dobór stroju maluszka do pory roku. Należy również zwrócić uwagę na komfort dziecka - ubrane w piękny, ale przy tym wygodny strój będzie spokojniejsze i szczęśliwsze.

Nie wolno również zapominać o chustce lub szatce (symbol łaski Chrztu Św.), świecy do chrztu (symbol życia duchowego dziecka) oraz o okapniku.

 

Przyjęcie dla gości

Planując chrzest rodzice mają do wyboru kilka propozycji podjęcia gości:
 
 • W domu – pod postacią tradycyjnego, wystawnego obiadu bądź bardziej kameralnego poczęstunku np. w formie zimnych przekąsek (szwedzki stół). Duża zaletą takiego wyboru jest komfort dla rodziców, którzy mają dostęp do wszystkich rzeczy niezbędnych dziecku, a i mały bohater dnia również będzie czuł się bardziej komfortowo znając otoczenie.
 • W restauracji – plusem tego rozwiązania jest brak zmartwień związanych z przygotowaniem jedzenia, sprzątania itp. Rodzice powinni się upewnić czy w lokalu bezproblemowo będą mogli przewinąć dziecko czy ułożyć je do snu.
 

Najważniejsza osoba

Nie należy absolutnie zapominać o osóbce, która tego dnia jest najważniejsza. W dniu Chrztu Świętego należy zapewnić maluszkowi wszystkie jego potrzeby: powinno być napojone, nakarmione i przewinięte.

Sam chrzest trwa ok. 30 minut (przed mszą lub po mszy) bądź około godziny (podczas mszy). Po ceremonii należy zapewnić dziecku możliwość spokojnego snu – z dala od rozmów i śmiechu gości.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie