Co daje nadpłacona spłata kredytu?

Nadpłacona spłata kredytu pozwala zmniejszyć wysokość kapitału pozostającego do zapłaty, tym samym minimalizując zależące od niego odsetki.

Co daje nadpłacona spłata kredytu?
W jakiej sytuacji warto nadpłacić kredyt?
  • wcześniejsza spłata kredytu
  • części raty kredytu
  • prowizja za wcześniejszą spłatę

Spłata kredytu to długoterminowe zobowiązanie względem banku – w przypadku kredytów hipotecznych trwać może nawet od 30 do 35 lat, a my przez cały ten czas pozostajemy dłużnikami banku. Nic więc dziwnego, że osoby, którym status materialny wkrótce po zaciągnięciu kredytu umożliwi natychmiastową spłatę obciążenia chcą jak najwcześniej pozbyć się uciążliwego balastu, nadpłacając raty kredytu.

 

Co daje nadpłacona spłata kredytu?

 

Każda rata kredytu złożona jest z dwóch komponentów: 

 

  • części kapitałowej, która w początkowym okresie spłacania kredytu jest niewielka, w nieznacznym stopniu wpływając na zmniejszenie pozostałego do spłaty balastu i 
  • części odestkowej, która, szczególnie w pierwszych ratach, winduje bankom wynagrodzenie za udzielenie nam kredytu. 

 

Nadpłacając raty kredytu zmniejszamy wysokość kapitału pozostającego do zapłaty, tym samym minimalizując zależące od niego odsetki. Nadpłacona spłata kredytu pozwala też na znaczące skrócenie okresu kredytowania, a więc czasu, w którym naliczane są nam odsetki i prowizje za kredyt.

 

Czy każdą ratę można nadpłacić?

 

Bankom zależy oczywiście na tym, byśmy nie podjęli się wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego (odsetki, na których zarabiają są najwyższe w początkowym okresie spłacania zadłużenia). To właśnie dlatego placówki kredytowe zabezpieczają się przed ewentualnością wcześniejszej spłaty poprzez odpowiedni zapis w umowie zaznaczający, że przed upływem określonego czasu (najczęściej mowa o 3 latach) nie możemy spłacić całości zadłużenia, lub też narzucając prowizję od kwoty pozostałej do uregulowania w przypadku, gdy zdecydujemy się na spłatę kredytu przed upływem 3 lat od jego zaciągnięcia.

 

Trzeba więc dokładnie zapoznać się z umową, by rozważyć, czy wcześniejsza spłata kredytu będzie opłacalna. Jeszcze niedawno bank PKO BP pobierał prowizję w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu tylko w przypadku całkowitej spłaty zadłużenia. Spłata kredytu mogła więc nastąpić w dwóch częściach - po uregulowaniu 99% kredytu spłacalibyśmy już tylko 1% i płacili prowizję zaledwie od tej części kredytu.

 

Pamiętajmy, że wiele zależy od indywidualnych postanowień kredytowych i bieżącej sytuacji na rynku.


Więcej o spłacie kredytu:

Czym skutkuje spóźniona rata kredytu? »

Jak wygląda spłata kredytu po rozwodzie? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie