Co jest lepsze: konto oszczędnościowe czy lokata?

Konto oszczędnościowe czy lokata - od czego uzależnić swój wybór? Produkty bankowe podobne pod kilkoma względami, jednak warto poznać różnice i rozsądnie wybrać.

Co jest lepsze: konto oszczędnościowe czy lokata?
Konto oszczednościowe czy lokata - na co się zdecydować?

Istnieje wiele różnorodnych opcji oszczędzania, w dzisiejszym artykule skupimy się na lokacie oraz koncie oszczędnościowym. Wskażemy podobieństwa oraz różnice, postaramy się także odpowiedzieć na pytanie:

  • kiedy lepiej skorzystać z lokaty a kiedy lepsze jest konto oszczędnościowe?

 

Jakie są różnice: konto oszczednościowe a lokata


Generalnie rzecz ujmując obydwa produkty bankowe służą oszczędzaniu pieniędzy. Tak więc ich cel jest jednakowy. Nie mniej jednak lokata działa inaczej niż konto oszczędnościowe.

 

Pieniądze na lokacie są w pewien sposób zamrożone. Co to oznacza? Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na złożenie oszczędności na lokacie, a następnie wyciągniesz je przed upływem okresu jej ważności, najprawdopodobniej stracisz odsetki uzbierane w danych okresie.

 

Konto oszczędnościowe działa inaczej. Masz zagwarantowaną elastyczność, co oznacza, iż pieniądze możesz upłynnić zawsze, a nie tracisz odsetek, które zostały do tej pory naliczone. A to dzięki działaniu mechanizmu kapitalizacji dziennej. Warto jednak pamiętać, iż istnieją pewne ograniczenia. Jakie?

 

  • generalnie pierwsza wypłata gotówki z konta oszczędnościowego jest darmowa, ale za każdą kolejną są pobierane dodatkowe opłaty
  • ponadto, konto oszczędnościowe nie zawsze posiada dodatkową kartę płatniczą, co odróżnia je od zwykłego rachunku.

 

Dodatkowo, z reguły konto oszczędnościowe jest niżej oprocentowane niż lokata, a oprocentowanie jest zmienne. Oznacza to, iż w trakcie oszczędzania możemy mieć różnej wysokości wpływy w postaci odsetek raz niższe, raz wyższe. Lokaty, w szczególności krótkoterminowe, posiadają oprocentowanie stałe, co pomaga nam określić zysk na początku inwestycji.

 

Co wybrać: konto czy lokatę?

 

Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, która z wymienionych opcji oszczędzania jest lepsza, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

 

Jeżeli wiemy, iż w okresie oszczędzania będzie potrzebna nam gotówka, lepiej zdecydować się na konto oszczędnościowe, bo w ten sposób możemy uwolnić nasze środki bez straty odsetek. Jeżeli jednak wiemy, iż gotówka nie będzie nam potrzebna a chcemy pewnego zysku, możemy śmiało zdecydować się na lepiej oprocentowaną lokatę.

 

Banki oferują nam coraz więcej łatwych i skutecznych form oszczędzania pieniędzy. Warto poznać dostępne rozwiązania i dopasować je do swoich aktualnych i przyszłych potrzeb.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie