Co jest tańsze: limit kredytowy czy pożyczka gotówkowa?

Limit kredytowy to prawo do korzystania ze środków finansowych nawet w sytuacji, gdy wyczyścimy rachunek do zera. Czy to bardziej opłacalna forma zadłużenia niż pożyczka gotówkowa?

Co jest tańsze: limit kredytowy czy pożyczka gotówkowa?
Czy wybór limitu kredytowego się opłaca?
  • pożyczka gotówkowa
  • limit w koncie
  • oprocentowanie i odsetki

Większość z nas, decydując się na bankową formę dofinansowania w sytuacji zapotrzebowania na dodatkowy zastrzyk gotówki, decyduje się na pożyczkę gotówkową. Tymczasem banki mają w swojej ofercie limit kredytowy w rachunku, który, o ile będziemy rozsądnie balansować poziomem zadłużenia, może okazać się znacznie tańszą opcją. 

 

Banki zdają się doskonale o tym wiedzieć i dlatego częściej proponują swoim klientom pożyczki gotówkowe, chociaż to właśnie limit kredytowy pozwala im na szybką i sprawną weryfikację zdolności kredytowej klienta oraz zdobycie jego lojalności już nie tylko poprzez posiadane w banku konto, ale również prawo do wypracowania na nim długu.

 

Co to jest limit kredytowy?

 

Znajdź tani kredyt na dowolny cel sprawdź >>

Limit kredytowy 

to prawo do korzystania ze środków finansowych w wysokości określonej umową nawet w sytuacji, gdy wyczyścimy rachunek do zera i nie będziemy posiadali na nim żadnych własnych funduszy. 

 

Maksymalna kwota zadłużenia uzależniona jest zarówno od oferty wybranego banku, jak i wysokości wpływów na rachunek (zdolności kredytowej klienta) i wynosi najczęściej od dwu- do trzykrotności comiesięcznego dochodu. Istnieją jednak i banki, w których zadłużenie może wynieść nawet sześciokrotność miesięcznego wpływu na konto. Posiadając rachunek osobisty w danym banku od dłuższego czasu, z założenia łatwiej będzie klientowi otrzymać limit kredytowy niż pożyczkę, ponieważ bank zna lepiej naszą aktualną sytuację finansową. 

 

Zadłużenie jest automatycznie spłacane poprzez wpłaty na konto, a więc, na przykład, wpłynięcie pensji czy innych uzyskiwanych dochodów. 

 

Dlaczego limit kredytowy jest opłacalny?

Pożyczka dla każdego dowiedz się więcej

 

  • Oprocentowanie limitu w koncie wynosi średnio 15%, ale uzależnione jest od wysokości kredytu – im większy limit kredytowy w rachunku, tym niższe oprocentowanie.
  • Odsetki spłacane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty kredytu. Jeśli więc nasz limit kredytowy wynosi przykładowo 6000 złotych miesięcznie, ale wykorzystaliśmy tylko 400, odsetki zostaną pobrane jedynie od 400 złotych. W przypadku pożyczki gotówkowej odsetki spłacane są od pełnej kwoty zadłużenia.

 

  • Limit kredytowy wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji, wynoszącej do 5% kredytu z zastrzeżeniem jednak, że będzie to nie mniej niż 50 złotych. Prowizja naliczana jest najczęściej raz w roku. Pożyczki gotówkowe, nawet te reklamowane ofertą prowizji 0%, najczęściej obarczą nas kosztem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

 

O ile więc potrafimy rozsądnie zarządzać budżetem oraz zadbamy o to, by mieć dodatni stan konta po zasileniu comiesięczną wpłatą (bank automatycznie pobiera odsetki z konta, jeśli więc nie będziemy mieć na rachunku żadnych środków uzna zadłużenie za przeterminowane, a to wiąże z kosztami), limit kredytowy jest ciekawą alternatywą dla pożyczki gotówkowej. 

 

Sprawdź również:

Czy łatwiej otrzymać limit kredytowy niż kredyt gotówkowy? »

Czym różni się limit kredytowy od debetu na koncie? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie