Szał promocji, czyli co warto kupować taniej?

Wchodzisz do sklepu a tam promocje! Co prawda masz listę zakupów, jednak pewnych okazji nie możesz przegapić. Znasz ten scenariusz? Nie daj się zniżkom! Nasz poradnik podpowie co i kiedy warto kupować po niższych cenach.

Szał promocji, czyli co warto kupować taniej?
Poradnik rozsądnego zakupowicza

Promocje to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod przyciągnięcia klienta do sklepu i nakłonienia go do impulsywnych zakupów. Ila razy zdarzyło ci się wrócić do domu z poczuciem, że znów wydaliśmy pieniądze na zupełnie nieprzydatne przedmioty?

Postanowiliśmy wziąć pod lupę produkty na promocjach i podpowiedzieć jak rozsądnie z nich korzystać. Jak kupować okazyjnie, by zaopatrzyć się wyłącznie w towary, których rzeczywiście potrzebujemy?

Jakie produkty opłaca się kupować na promocjach?

 

Żywność

  • Czy warto kupować żywność w okazyjnych cenach?

Tak, ale tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz nowej paczki mąki lub puszki kukurydzy.

Okoliczności?
Koniecznie sprawdź, czy żywność nie jest sprzedawana taniej niż zwyczajowo tylko dlatego, że za trzy dni będzie już przeterminowana – jeśli mimo upływającego terminu przydatności do spożycia zdecydujesz się na zakup oceń realnie szanse spożycia wybranego produktu nim utraci on swoją świeżość.

  • Kiedy nie warto?

Atrakcyjna cena zachęca do zakupu ulubionych czekoladek, ale w domu masz ich już trzynaście opakowań nabytych na podobnych promocjach? Nie kupuj ich, niepotrzebnie przekształcasz bowiem swój dom w składzik produktów, które „kiedyś na pewno się przydadzą”.

"3 w cenie 2" to również często spotykany promocyjny trik przy produktach spożywczych. Jeśli powodem nie jest krótki termin ważności, może nim być niska popularność danego produktu. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz 3 paczki tych samych kokosowych wafelków, które lubi tylko twoja córka lub  3 słoiki sosu barbecue, które zaczniesz używać dopiero latem. Czasami bardziej opłaca się kupić jedną sztukę lub dwie paczki o różnych smakach. Sprawdź również cenę jednostkową produktu - być może promocja nie jest do końca prawdziwa.

Nie zapomnij również sprawdzić, czy promocja na żywność obejmuje wszystkie produkty z danej gamy – być może zniżka na sok pomarańczowy producenta nie oznacza, że sok jabłkowy również objęty jest promocją.

Kosmetyki

  • Kiedy warto kupować kosmetyki w promocyjnych cenach?

Jeśli masz swój ulubiony tusz do rzęs lub podkład, który stosujesz niezależnie od okoliczności i któremu jesteś wierna od lat jako najbardziej odpowiadającemu twoim potrzebom, możesz śmiało skorzystać z promocji, nabywając nawet kilka sztuk produktu. Kosmetyki mają najczęściej długie terminy ważności, a dzięki temu masz gwarancję, że zużyjesz trzy opakowania ulubionego kremu nim straci on przydatność do użycia.

Jeśli natomiast promocja obejmuje kosmetyk, którego nigdy nie używałaś, lepiej nie ryzykuj zakupu większej ilości – być może wcale nie będzie ci odpowiadał kolorem bądź strukturą i pieniądze okażą się wyrzucone w błoto.

Zastanów się też porządnie, czy nie lepiej kupić jedynie ulubiony żel do mycia twarzy zamiast inwestować w promocyjne pudełko z dodatkowym kremem czy wodą micelarną, jeśli nigdy tych produktów nie użyjesz lub masz ich dopiero co otwarte odpowiedniki na łazienkowej półce.

Chemia

Płyny do mycia naczyń, proszki do prania czy środki do mycia płytek łazienkowych to produkty, które przydadzą nam się zawsze. Mają one również długi termin ważności, a nawet użycie lekko przeterminowanych z pewnością nie skończy się dla powierzchni blatu kuchennego tragicznie. Środki czystości warto więc kupować na promocjach, o ile oczywiście nie mamy już w domu zgromadzonych butelek płynu do mycia luster na najbliższe dziesięć lat.

Korzystajmy też jedynie z promocji obejmujących naprawdę atrakcyjne cenowe obniżki – okazja pozwalająca zaoszczędzić złotówkę na płynie do mycia szyb z pewnością nie powinna być pretekstem do zakupu pięciu butelek.

Nie kupujmy też czegoś, co nigdy nam się nie przyda, choćby było nie wiadomo jak tanie – promocja na płyn do czyszczenia kominków nie powinna przyciągać osób kominków nieposiadających, choćby zakup motywowali myślą „na prezent” czy „mamie na pewno się przyda”.

Nie próbujmy również usprawiedliwiać zakupu promocyjnych produktów, szukając innych zastosowań środków chemicznych we własnym domu - tańszy płyn do czyszczenia skai może okazać się szkodliwy dla naszej skórzanej kanapy.

Odzież i obuwie

Promocje na ubrania czy buty zaczynają się najczęściej wtedy, gdy stara kolekcja musi zostać wyprzedana, by do sklepów wprowadzić można było nową. Odzież i obuwie warto więc kupować na międzysezonowych wyprzedaż i promocjach.

  • Pamiętajmy jednak, by zachować umiar i zdrowy rozsądek.

To, że dżinsy kosztują 70 złotych zamiast przedpromocyjnych 120 nie oznacza, że potrzebujemy takiej właśnie pary lub nie mamy w szafie już dwóch łudząco podobnych. Zwracaj uwagę na elementy ubioru, których rzeczywiście potrzebujesz.
Jeśli często używane jednokolorowe koszulki możesz nabyć w niższej cenie, możesz śmiało kupić 3 różne. Nie zapomnij również sprawdzić, czy dawno już upatrzona spódnica nie została przypadkiem przeceniona - dlaczego nie skorzystać z okazji?

Zwracajmy uwagę również na metki opisujące skład tkanin. Jeśli mamy kupić sweter wykonany wyłącznie z akrylu tylko dlatego, że kosztuje 20 złotych, lepiej pomyślmy, jak materiał zachowa się na ciele lub po pierwszym praniu, by nie nabywać czegoś, co po tygodniu będziemy musieli wyrzucić.

Weźmy również pod uwagę swego rodzaju ponadczasowość kupowanych ubrań po skończonym sezonie. Być może sukienka z kwiatowym wzorem nie będzie już modna w przyszłym roku? 

Promocje to bez wątpienia świetna okazja, by zakupić taniej wiele wartościowych przedmiotów. Nie dajmy się jednak zwariować i również na okazyjnych zakupach kierujmy się zdrowym rozsądkiem, pamiętając o przedkładaniu jakości nad ilość i przemyśleniu każdego zakupu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie