Co robić po utracie pracy?

Utracona praca to trudny moment w życiu tak zawodowym, jak i osobistym. Jak poradzić sobie jako świeży bezrobotny?

Co robić po utracie pracy?
Czas zacząć nowy rozdział w życiu

Niezależnie od tego, na jakim etapie życia zawodowego jesteś, utrata pracy nie będzie dla Ciebie przyjemna. Chyba że należysz do osób, które najchętniej nie robiłyby nic w życiu (chociaż wtedy i tak zmartwi Cię perspektywa płacenia rachunków, bo jak wiadomo, z pustego i Salomon… Nie męcz się, dokańczając). Ale wtedy prawdopodobnie nigdy nie sięgniesz po ten artykuł, żeby przypadkiem się nie zmęczyć...

Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, ale i początek. Przed nami pojawiają się nowe możliwości, które powinniśmy w pełni wykorzystać, zaczynając od siebie. Nie daj się zatem złamać i zacznij działać.

Zdrowieć!

Kiedy ostatnio miałeś czas, żeby wyleżeć grypę, doleczyć infekcję, która zaatakowała Cię w poprzednim sezonie i przekonać się, ile tak naprawdę czeka się w Polsce w kolejce do specjalisty? 

Założę się, że przynajmniej raz zrezygnowałeś ze stania pod gabinetem lekarskim, bo szef, bo spotkanie, bo… 

Usiądź zatem wygodnie (tak, już nie musisz nerwowo dreptać), porozmawiaj ze staruszkami (a może właśnie komuś pomogłeś, poświęcając odrobinę czasu na wysłuchanie go?), poczytaj gazetę. Odczekaj swoje bez nerwów, wygadaj się lekarzowi i zadbaj o swoje zdrowie.

Aha – nie zapomnij, żeby zarejestrować się wcześniej w urzędzie pracy, bo nawet miła pogawędka w przychodni nie zrekompensuje Ci kosztów prywatnego leczenia, gdy okaże się, że nie jesteś ubezpieczony.

Rozmawiać!

Tak, brakuje Ci zwyczajnych rozmów o niczym. Z ekspedientką w sklepie, z miłą panią z parteru, wreszcie z własnym dzieckiem. Nie rozmów weekendowych lub zdawkowych uwag wymienianych wieczorem, gdy kolejny dzień pracy pogłębił tylko głębokość Twoich westchnień. 

Teraz możesz rozmawiać z prawdziwym zaangażowaniem, w końcu ludzie w pracy nie zdążyli Cię dziś zmęczyć!

Oszczędzać!

Jeżeli wcześniej nie potrafiłeś oszczędzać, to teraz będziesz do tego niejako zmuszony. Przerażające? 

Skądże znowu! Jak inaczej zdobyłbyś wiedzę o promocjach i różnicach cenowych w poszczególnych sklepach? Po okresie bez pracy drogi płyn do płukania już nigdy nie będzie pachniał tak dobrze. W końcu poznasz piękny zapach jego tańszego odpowiednika!

Pieniądze są oczywiście potrzebne, jednak czasami potrzebujemy lekkiego kopniaka aby poznać ich prawdziwą wartość. Inaczej spojrzysz na pracę innych, wytłumaczysz dziecku brak zakupu nowej zabawki czy kolację w restauracji. A nowe przyzwyczajenia z pewnością przydadzą się w przyszłości.

Pracować!

Tak, to nie żart. Szukanie pracy to w końcu też praca i to niejednokrotnie pełnoetatowa! Szukaj:

  • wśród znajomych (również tych wirtualnych),
  • na internetowych portalach z pracą,
  • w urzędzie pracy,
  • w prasie,
  • na tablicach ogłoszeń.

Uwaga! Kolejność nieprzypadkowa!

Możliwości w dzisiejszych czasach jest całkiem sporo. Oprócz szukania pracy możesz również zapoznać się z darmowymi szkoleniami, które możesz dodać do swojego CV i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. 

Najważniejsze jednak to nie dać się chandrze. Pozwól sobie na chwilę smutku a potem ruszaj na poszukiwania - i siebie, i pracy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie