Co to jest BIK?

BIK nie powinien kojarzyć się źle. Jest to instytucja działająca w celu zachowania dobrych relacji między bankami i ich klientami, czyli nami. Dowiedz się czym BIK tak naprawdę się zajmuje.

Co to jest BIK?
Jakie informacje znajdują się w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, lepiej znane jako BIK, kojarzy się przede wszystkim z załatwianiem formalności potrzebnych do otrzymania kredytu. Jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne, gdyż BIK to szczegółowa baza danych, zawierająca informacje o wszystkich dotychczasowych i aktualnych zobowiązaniach finansowych polskich obywateli. Zdecydowanie więc jest to instytucja ważna.

Poznajmy zatem BIK nieco bliżej.

Informacje podstawowe, czyli czym jest BIK?

BIK został powołany w 1997 roku przez banki oraz SKOKi działające w Polsce w celu uzyskania bardziej efektywnego systemu weryfikacji osób ubiegających się o kredyt, co w prostszych słowach można określić jako ustalenie zdolności kredytowej klienta, zarówno indywidualnego jak i przedsiębiorstwa.

Działalność BIK unormowana jest w Prawie Bankowym, według którego przechowywane informacje mogą być udostępniane jedynie bankom oraz innym instytucjom uprawionym do udzielania kredytów oraz aktywnie współpracujących z Biurem.

Osoby, które zostały wpisane do BIK mają również możliwość wglądu w swoje dane poprzez wysłanie wniosku o sporządzenie indywidualnego raportu. 

Twoje dane w BIK

Bank lub inna instytucja finansowa, w której wnioskujesz o przyznanie kredytu, może przesłać i na bieżąco (minimum raz na miesiąc, aż do spłacenia należności) aktualizować dane na temat Twojego zobowiązania, dołączając Twoje dane osobowe.

Jeśli zatem kredyt spłacasz regularnie, wszystkie raty płacone są w całości i w terminie, w BIKu znajdą się wyłącznie pozytywne informacje na Twój temat. Należy tutaj zaznaczyć, iż każde z Twoich poręczeń kredytowych również może zostać odnotowane w BIK i wpłynąć na ocenę Twoich możliwości kredytowych.

Dodatkowo, BIK ma prawo do korzystania z posiadanych danych bez zgody właściciela przez 5 lat wyłącznie, jeśli kredytobiorca nie uregulował swojego zobowiązania lub zaprzestał jego spłacania na ponad 60 dni oraz odpowiednia informacja o planowanym przekazaniu danych do BIK została wysłana do klienta 30 dni wcześniej.

Jeżeli jednak nasze zobowiązanie uregulujemy w terminie, BIK będzie potrzebował naszej zgody na przetwarzanie posiadanych w swoim systemie danych. Zgodę w takiej sytuacji warto wyrazić, gdyż starając się w przyszłości o kredyt, bank szybciej zweryfikuje naszą historię i łatwiej otrzymamy pieniądze

Jak więc działa BIK?

To instytucja w pełni neutralna, która dba o interesy nie tylko różnych organizacji finansowych, lecz również nasze jako ich klientów. Warto o tym pamiętać i starać się o posiadanie tylko pozytywnych wpisów w bazie danych BIK.

Aby ułatwić zobrazowanie przepływu danych pomiędzy BIK a bankami, polecamy naszą infografikę:

Czytaj więcej:
Kredyt gotówkowy a współmałżonek »
Internetowy ranking polskich banków - kto wygrał? »
Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »
Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »
Zakończona spłata kredytu - co dalej? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie