Co to jest IBAN?

IBAN to międzynarodowy numer rachunku bankowego, którego standaryzacja przyczyniła się do ułatwienia obsługi transakcji transgranicznych.

Co to jest IBAN?
Międzynarodowe operacje bankowe

Ze skrótem IBAN spotkał się każdy posiadacz konta bankowego, pragnący wysłać pieniądze za granicę przy użyciu międzynarodowego przelewu. IBAN to zlepek czterech pierwszych liter angielskiej nazwy International Bank Account Number oznaczającej międzynarodowy numer rachunku bankowego. Jaką funkcję pełni IBAN?
 

Poznaj IBAN

IBAN to standard numerowania kont bankowych, ułatwiający wykonywanie międzynarodowych transakcji. Rozpoznawalny i stosowany w ponad 60 krajach, znacznie przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego na przeprowadzenie żądanej operacji bankowej. Jednym z głównych powodów wprowadzenia numeru IBAN było ujednolicenie różnych standardów bankowości na świecie.

Przyjęty po koniec lat 90. ubiegłego wieku, w Polsce zaczął obowiązywać w 2004 roku, ułatwiając obsługę płatności na terenie Unii Europejskiej.
 
Przydatna Porada:
Zmieniasz bank a wraz z nim numer konta? Sprawdź gdzie warto zgłosić nowe dane w naszym przewodniku.

IBAN w Polsce

Służący ujednoliceniu numeracji rachunków bankowych i wprowadzeniu większej kontroli nad poprawnością stosowanych numerów IBAN jest automatycznie przypisywany do każdego rachunku otwieranego w danym kraju.

Polski numer IBAN składa się z 28 znaków będących kombinacją liter i cyfr, gdzie pierwsze dwa znaki oznaczają kod konkretnego państwa, a pozostałe 26 to cyfry składające się na standardowy numer rachunku bankowego.

⇒ Ważne: Kod IBAN obowiązujący w Polsce to PL.

Wypełniając formularz transakcji internetowej pamiętać należy o tym, by numeru rachunku i kodu nie oddzielać spacją i potraktować jako jednolity szereg kolejno następujących po sobie znaków.

 

IBAN w praktyce

Chcąc dokonać przelewu międzynarodowego w formacie transakcji wykorzystującej IBAN, musimy przed 26-cyfrowym numerem rachunku postawić kod naszego kraju. Podając numer rachunku odbiorcy, musimy pamiętać o podaniu poprawnego ciągu liczb, wraz z oznaczeniem literowym na początku.

Dzięki liczbom kontrolnym, numerowi rozliczeniowemu banku i numerowi rachunku bankowego zawartym w nadanym przez bank numerze konta, system wyłapuje większość pomyłek związanych z niepoprawnym wpisaniem numeru konta bankowego, ograniczając liczbę błędnych transakcji.

Standardowy numer IBAN obowiązuje w większości państw europejskich, niektórych krajach afrykańskich, azjatyckich oraz państwach Ameryki Łacińskiej. W każdym państwie kod literowy składa się z dwóch znaków. Różnice występują jedynie pomiędzy liczbą cyfr zawartych w numerze konta bankowego – może to być jedynie 15 znaków jak w przypadku Norwegii i aż 31 jak w przypadku Malty.

W niektórych krajach, np w Portugalii, zrezygnowano całkowicie z korzystania z krajowych numerów rachunku bankowego na rzecz IBAN również przy lokalnych transakcjach. 

Listę wszystkich stosowanych kodów literowych wraz ze szczegółowym opisem numerów IBAN znajdzecie na stronie swift.com

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie