Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa powiązana jest bezpośrednio z rachunkiem bankowym, umożliwiając dokononywanie transkacji bezgotówkowych w wysokości nieprzekraczającej salda naszego konta.

Co to jest karta debetowa?
Elektroniczne środki płatnicze powiązane z rachunkiem bankowym
  • karta debetowa
  • rachunek bankowy
  • elektroniczny środek płatniczy

Elektroniczna karta to środek płatności znajdujący się obecnie w niemal każdym portfelu. Posiadanie karty to znaczące ułatwienie procesu dokonywania codziennych płatności i dostępu do gotówki, zgromadzonej na rachunku bankowym. Z kartą trzeba jednak również uważać – badania dowodzą, że jesteśmy dużo skłonniejsi wydawać wirtualne pieniądze niż te, które trzymamy fizycznie w ręku.

 

Wśród wielu rodzajów kart płatniczych dostępnych obecnie na rynku i towarzyszących coraz bogatszym ofertom bankowym, wyróżnia się między innymi karty debetowe, które są najczęściej używanym plastikiem.

 

Co to jest karta debetowa?

 

Karta debetowa to środek płatniczy, o który ubiegać się mogą wszyscy, którzy są w posiadaniu rachunku bankowego - nawet takiego, które nie jest comiesięcznie zasilane kwotą odpowiedniej wysokości. Warto jednak zadbać, by wpływy na konto były regularne, w niektórych bankach pozwoli to bowiem obniżyć lub zniwelować opłaty za posiadanie i korzystanie z karty.

 

Karta debetowa, jako ściśle powiązana z danym kontem bankowym, umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych do wysokości środków znajdujących się na koncie w momencie uiszczania płatności. Oznacza to, że nie możemy dzięki niej utworzyć negatywnego salda jak w przypadku kart kredytowych. Możliwość korzystania z dodatkowych środków daje nam tylko przyznany nam w danym banku debet lub limit kredytowy.

 

Karta debetowa umożliwia za to wypłaty gotówki z bankomatu bez wysokich prowizji lub bez żadnych dodatkowych opłat, również za granicą. Warto sprawdzić z jakich bankomatów najlepiej wypłacać gotówkę oraz jakie ewentualne koszty mogą się z takimi operacjami wiązać.

 

Zalety karty debetowej

 

Karta debetowa, wydawana do konta osobistego, to coraz częściej brak kosztów tak otrzymania, jak i użytkowania. Z reguły należy dokonać miesięcznych operacji bezgotówkowych na określoną kwotę aby bank nie naliczył opłaty za kartę

 

Dodatkowo, karty debetowe mają również inne zalety, takiej jak:

 

  • cashback
  • moneyback
  • płatności zbliżeniowe
  • automatyczne odkładanie pewnej kwoty na konto oszczędnościowe, powiązane z rachunkiem osobistym
  • spersonalizowany wygląd karty
  • indywidualna karta dla każdego właściciela konta

 

Korzystając z karty debetowej podczas codziennych zakupów, wydajesz jedynie własne pieniądze, bez posiadania zobowiązania wobec banku. Dodatkowe korzyści na jakie możesz liczyć zależą od Twojego konta osobistego. 

 

Więcej o kartach:

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

Karta debetowa a karta kredytowa »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie