Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa zapłaci za wszystko? Jak wygląda jej użytkowanie? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa i jej charakterystki

Kartę kredytową posiada dziś prawie każdy z nas, a przynajmniej liczba jej użytkowników stale rośnie. Świadczy to niewątpliwie o jej zaletach, takich jak wygoda użytkowania i korzystne warunki, jeżeli przestrzegamy podstawowych zasad.

 

Czym jest karta kredytowa?

 

Karta kredytowa jest kartą płatniczą, której wydanie jest powiązane z przyznaniem limitu kredytowego w ramach naszych możliwości finansowych przez bank. Operacje, które wykonane są przez posiadacza karty, rozliczane są w obrębie limitu. 

 

Karta kredytowa może być więc wykorzystana na zakup dosłownie wszystkiego, oczywiście w obrębie kredytu jaki został nam przyznany. Mogą być to: 

 

 • wakacje, 
 • nowe meble, 
 • komputer,
 • prezenty dla najbliższych,
 • aparat fotograficzny,
 • telewizor
 • czy każde inne marzenie lub potrzeba. 

 

Zależy od nas w jakiej sytuacji chcemy wykorzystać kartę, nie istnieją w tej kwestii żadne limity, mówiąc o celu przeznaczenia przydzielonych nam pieniędzy. Karta kredytowa zapłaci za (prawie) wszystko, oczywiście w granicach rozsądku.

 

Gdzie i w jaki sposób mogę ubiegać się o kartę kredytową?

 

To bardzo proste. Najlepiej o kartę ubiegać się w banku, w którym posiadasz rachunek osobisty. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany ofertą innego banku, nie istnieją żadne ograniczenia

 

Zaletą posiadania karty w swoim banku będzie możliwość powiązania karty kredytowej ze swoim rachunkiem, co może pomóc w zwiększeniu dostępnego limitu oraz obniżyć koszty użytkowania karty. Możesz też ustanowić automatyczną spłatę karty, co pomoże np w uniknięciu kar za spóźnienie lub pomoże wykorzystać okres bezodsetkowy.

 

Procedura jest dość szybka i prosta. Należy zgłosić się do banku w dowolny sposób, drogą telefoniczną, pocztową, przez Internet lub też osobiście w placówce. Obecnie wszystkie te możliwości są dostępne - wybór należy do Ciebie

 

Następnie składamy wypełniony wniosek, w którym, podobnie jak przy innych zobowiązaniach finansowych, podajemy nasze podstawowe dane oraz określamy nasze możliwości budżetowe, poprzez podanie zarobków czy innych dochodów oraz wydatków związanych między innymi z posiadanymi kredytami czy pożyczkami. Bank zbada naszą zdolność kredytową i wyda decyzję o przyznaniu nam karty kredytowej oraz dostępnym limicie.


Jakie dokumenty są Ci potrzebne?

 

 • zaświadczenie o zarobkach lub innych dochodach
 • dowód osobisty lub też inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość
 • wniosek o kartę kredytową

 

Każda osoba osiągająca dochody, niekoniecznie z pracy, może to być także emerytura, może liczyć na uzyskanie karty kredytowej. W zależności od dochodów zostaje nam przyznany limit kredytowy, który wyliczony jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Niestety, osoby bez dochodów lub z negatywną historią w BIK nie mogą liczyć na kartę kredytową, ponieważ wówczas bank nie ma żadnej gwarancji, że będziemy w stanie spłacić ewentualny kredyt.

 

Koszty karty kredytowej


Karta kredytowa, jak każdy produkt bankowy, posiada pewne zdefiniowane opłaty, na które należy zwrócić uwagę.

 

Są to przede wszystkim: 

 

 • oprocentowanie kredytu, jeżeli zdecydujemy się na jego spłatę po okresie bezodsetkowym, 
 • oprocentowanie operacji bezgotówkowych oraz gotówkowych, które przeważnie jest rożne, 
 • opłata roczna za wykorzystanie karty, która obecnie dość często jest znoszona, jezeli korzystamy z karty oraz
 • ewentualne kary, np. za niespłacenie raty w terminie, lub też jej spłacenie, ale nie w wymaganej kwocie. 

 

Każda oferta bankowa dokładnie opisuje powyższe opłaty, warto się z nimi zapoznać przed wyborem karty kredytowej.

 

Nie zapomnijmy również o okresie bezodsetkowym, który pomaga nam uniknąć części z powyższych kosztów.

 

Okres bezodsetkowy jest jednym z najważniejszych parametrów na jaki zwraca się uwagę przy wyborze karty kredytowej. Jeżeli użytkownik wie w jaki sposób odpowiednio korzystać z jego zalet, może liczyć na kredyt bez oprocentowania. Wystarczy spłacić zobowiązanie w wyznaczonym czasie, który wynosi okolo 50 dni i cieszyć sie bezkosztowym kredytem.

 

Karta kredytowa jest bardzo przydatnym narzędziem, wcale nie obowiązkowo do zaciągnięcia kredytu. Może stanowić zwykłe zabezpieczenie finansowe.

 

Czytaj więcej:

Darmowa karta kredytowa - czy to możliwe? »

Karta kredytowa - jak płacić i nie stracić? »

Wady jakie posiada karta kredytowa »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie