Co to jest konto osobiste?

Masz już konto osobiste? Prawda, w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć osobę bez rachunku w banku. W końcu to ułatwienie codziennego życia i zarządzania swoimi finansami. Przybliżamy zatem szczegóły posiadania konta osobistego.

Co to jest konto osobiste?
Konto osobiste bez tajemnic

Konto osobiste , zwane inaczej rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym, to jeden z podstawowych produktów bankowych. Konto osobiste przeznaczone jest dla osób fizycznych a jego głównym celem jest przechowywanie oraz swobodne dysponowanie środkami finansowymi, pochodzącymi z naszego wynagrodzenia, emerytury itp. oraz możliwość regulowania zaciągniętych zobowiązań.

 

Dla kogo jest konto osobiste?

 

Dla każdej osoby fizycznej. Istnieją różne rodzaje rachunków osobistych, które dopasowane są do oddzielnych grup klientów. Można znaleźć konta dla osób indywidualnych, studentów czy małych przedsiębiorców, konto osobiste można założyć dla jednej osoby lub wspólnie z dowolnie wybranym współwłaścicielem. Generalnie nie istnieją jednak ograniczenia wiekowe. 

 

Jak założyć konto osobiste?

 

To bardzo proste. Konto możesz założyć w wybranym przez siebie banku – osobiście w jego placówce, za pomocą połączenia telefonicznego lub też drogą internetową. Bank poprosi o określenie rodzaju konta, które chcesz otworzyć oraz o ilość współwłaścicieli.

 

Dodatkowo, często należy określić dzienne limity wypłat gotówkowych czy transakcji bezgotówkowych. W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie zakładanych miesięcznych wpływów na konto. Po podpisaniu umowy, najczęściej uzyskujemy kody dostępu do systemu bankowości internetowej a karta debetowa do konta zostaje wysłana na nasz adres. 

 

Jakich dokumentów potrzebuję żeby założyć konto osobiste?

 

Należy złożyć wniosek w wybranym banku a następnie okazać dokument potwierdzający tożsamość. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wniosek można złożyć osobiście, telefonicznie lub przez internet. We wniosku należy podać swoje dane osobiste.

 

Otwierając konto poza oddziałem banku, najczęściej mamy możliwość otrzymania umowy kurierem. Dodatkowo, część banków pozwala na zaakceptowanie warunków umowy poprzez dokonanie przelewu z dotychczasowego rachunku, co skara czas otwarcia nowego konta.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste?

 

1) Opłata za prowadzenie konta: z reguły wynosi 0 zł, ale zależy od różnych ofert bankowych oraz rodzaju otwieranego rachunku,

 

2) Opłata za kartę debetowa: jej wysokość również zależy od poszczególnych ofert bankowych, niemniej jednak łatwo jest znaleźć te, gdzie opłata wynosi 0 zł; często związana jest z ilością i wartością transakcji bezgotówkowych,

 

3) Opłata za wypłatę z bankomatów: generalnie jeżeli wypłacamy pieniądze z bankomatu, który należy do naszego banku, opłata wynosi 0 zł, istnieje jednak wiele banków, które oferują darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów,

 

4) Opłaty za przelewy: z reguły wynoszą 0zl, ilość darmowych może być jednak limitowana lub ograniczać się do tego samego banku,

 

5) Opłaty za zlecenia stałe: przeważnie wynoszą 0 zł, ale warto zapoznać się ze szczegółami umowy.

 

Czy łatwo jest zamknąć konto osobiste?

 

Tak. Banki nie robią problemów, jednakże konto możemy zamknąć jedynie osobiście. Coraz łatwiej również przenieść konto do innego banku bez skomplikowanych formalności. Jeśli na zamykanym koncie posiadamy nadal środki pieniężne, zostaną one przelane na nowy rachunek lub wypłacone nam osobiście.

 

Konto osobiste jest narzędziem, którego używa niemal każdy Polak. Trudno wyobrazić sobie trzymanie pieniędzy pod poduszką. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które od lat sprawdza się świetnie. Dlaczego? Gdyż użytkowników tylko przybywa. Coraz więcej osób korzysta z usług bankowych, nie tylko w postaci konta osobistego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie