Co to jest konto oszczędnościowe?

Jak w oszczędzaniu pomaga konto oszczędnościowe? Czy taki sposób dodatkowego dofinansowania to opcja odpowiednia dla mnie? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym poradniku.

Co to jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe - co muszę wiedzieć?

Konto oszczędnościowe najczęściej rozumiane jest jako dodatkowy rachunek bankowy, który jest dołączany do naszego konta osobistego na nasze życzenie. Konto oszczędnościowe można nazwać subkontem rachunku osobistego. Istnieją co prawda oddzielne rachunki oszczędnościowe jednak jest to rozwiązanie mniej popularne.

 

Jaki jest cel założenia konta oszczędnościowego?

 

Konto oszczędnościowe jak sama nazwa wskazuje jest kontem, które służy nam oraz pomaga w procesie oszczędzania. Jest to bardzo proste narzędzie bankowe, nie ma możliwości wykonywania na nim wielu czynności, chociaż z rozwojem bankowości internetowej, konta oszczędnościowe stają się coraz bardziej kompletne. Aktualnie jednak funkcjonowanie większości kont oszczędnościowych ogranicza się do wpłacania oraz wypłacania z niego gotówki.

 

W jaki sposób oszczędzamy pieniądze na koncie oszczędnościowym?

 

Konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Obecnie wysokość tego oprocentowania można porównać do wysokości oprocentowania lokat bankowych. Od czego zależy wysokość oprocentowania? No cóż wysokość oprocentowania zależy przede wszystkim od polityki pieniężnej jaka prowadzona jest w kraju, a ta zależy od sytuacji na rynku oraz kondycji naszej gospodarki. 

 

Jeżeli stopy procentowe są niskie, wówczas oprocentowanie depozytów bankowych będzie wysokie, jeżeli będą wysokie - odwrotnie. Dlatego też możemy zaobserwować, iż oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych jest zmienne - bo sytuacja na rynku się zmienia.

 

Warto jednak wspomnieć, iż konto oszczędnościowe funkcjonuje trochę inaczej niż lokata. Przede wszystkim nie tracimy nic, jeżeli wypłacimy pieniądze jak w przypadku lokaty. W przypadku zmniejszenia ilości pieniędzy na naszym koncie oszczędnościowym, bank nie pozbawi nas już uzyskanych odsetek. Jednak nie zapomnijmy, iż jeśli naprawdę zależy nam na oszczędzaniu, powinniśmy wstrzymać się od wypłacania już zgromadzonych środków.

 

Zysk na koncie oszczędnościowym zależy od wspomnianego już oprocentowania, ale także od kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek jest to częstotliwość z jaką dopisywane są odsetki do kapitału, który zgromadzony jest na rachunku. Im częściej dopisuje się odsetki tym dla nas lepiej, ponieważ zwiększamy wysokość środków, od których naliczany jest kolejny procent.

 

W jaki sposób otworzyć konto oszczędnościowe?


Procedura jest bardzo prosta: 

Wystarczy złożyć krótki i prosty wniosek do banku, w którym posiadamy konto osobiste. Większość banków umożliwia otwarcie konta za pomocą systemu bankowości internetowej. Konto oszczędnościowe najczęściej otwierane jest od ręki i można na nie wpłacać pieniądze niemal natychmiastowo. 

 

Oba rachunki zostają oddzielone, co znacznie ułatwia kontrolowanie i zarządzanie swoimi oszczędnościami. Łatwo jednak znaleźć programy oszczędzania, które pomagają na bieżąco powiększać zgromadzone środki, również za pośrednictwem konta osobistego. 

 

Czy ponoszę koszty prowadzenia konta oszczędnościowego?


Nie, chociaż oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki. Konto oszczędnościowe najczęściej jednak jest darmowe, za wpłaty oraz wypłaty zazwyczaj również nie ponosimy kosztów. Warto jednak dokładnie sprawdzić warunki otwarcia i prowadzenia konta oszczędnościowego, jakie możliwości nam udostępnia oraz czy możemy np. otrzymać kartę kredytową w celu uzyskania dostępu do naszych środków w razie potrzeby.

 

Konto oszczędnościowe może być alternatywą dla lokat bankowych. Jest prosta formą wspierającą proces oszczędzania, często automatycznego. Warto zapoznać się z nowymi rozwiązaniami, które ułatwiają nasze życie i pozwalają na zabezpieczenie przyszłości.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie