Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które mają już zobowiązania finansowe, jednak szukają prostego rozwiązania na uporządkowanie swoich wydatków.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów na pomoc dłużnikom?

O kredycie konsolidacyjnym wspomnieliśmy pokrótce przy opisywaniu kredytów hipotecznych. Spróbujmy jednak poświęcić trochę więcej uwagi temu produktowi finansowemu.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to oferta skierowana dla osób, które posiadają liczne zobowiązania pieniężne, zaciągnięte w kilku różnych instytucjach, takie jak: 

  • kredyty samochodowe, 
  • gotówkowe, 
  • zadłużenie debetowe na koncie czy 
  • kartach kredytowych. 

Kredytobiorcy w takich sytuacjach najczęściej posiadają więcej niż jedną miesięczną ratę, które muszą spłacać w różnych terminach i innym pożyczkodawcom. Nie są to komfortowe okoliczności, szczególnie jeśli wysokość comiesięcznej opłaty uniemożliwia nam oszczędzanie lub cieszenie się codziennym życiem.  

W takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku. 

Podstawową zaletą takiego produktu jest przejęcie naszych zobowiązań przez jeden bank, który następnie ustali dla nas jedną comiesięczną ratę o niższej wartości niż suma naszych dotychczasowych spłat. Dzięki temu klient będzie miał szansę na uporządkowanie swoich finansów

Formalności związane z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego nie różnią się mocno od zwykłego wniosku kredytowego, ponieważ i w tym przypadku bank będzie chciał sprawdzić jaka jest nasza zdolność do spłacenia nowego zobowiązania oraz na jakich warunkach taki kredyt może zostać nam udzielony

Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

Występują dwa rodzaje kredytu konsumenckiego. 

  • Pierwszy, o którym wspomnieliśmy wcześniej to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Oznacza to, iż przy staraniu się o taki kredyt musimy mieć nieruchomość do naszej dyspozycji. Taki kredyt będzie korzystnie oprocentowany a dodatkowo nasz okres kredytowania zostanie wydłużony.
  • W przypadku nie posiadania nieruchomości, możemy również otrzymać kredyt konsolidacyjny oparty na bazie kredytu gotówkowego, który również poprawi naszą sytuację finansową. Co prawda oprocentowanie takiego kredytu będzie trochę mniej atrakcyjne, jednak wydłużony okres spłaty zmniejszy naszą comiesięczną ratę. 

Jeśli chodzi natomiast o kwotę na jaką kredyt zostanie nam udzielony będzie ona w dużym stopniu zależała od naszych dotychczasowych zobowiązań oraz wybranego rodzaju zabezpieczenia. W przypadku hipoteki może to być nawet do 100% wartości nieruchomości. 

Kredyt konsolidacyjny jest zatem dla osób, które lubią proste rozwiązania ułatwiające życie, które dodatkowo obniżają comiesięczne zobowiązania.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie