Co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie najprościej można zdefiniować jako zmiana warunków kredytowania na bardziej korzystne dla nas poprzez przeniesienie zobowiązania do innej instytucji.

Co to jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy to kolejny produkt dostępny w ofercie banków, który cieszy się zainteresowaniem osób spłacających inne zobowiązania, jednak na niekorzystnych dla siebie warunkach. Taka sytuacja najczęściej dotyczy kredytobiorców, którzy kredyt hipoteczny zaciągnęli w trudnym dla banków okresie, co wiązało się między innymi z wyższymi marżami czy oprocentowaniem nakładanym na klientów. Porównując swój kredyt z dzisiejszą ofertą bankową, wiele osób może stwierdzić, że warunki spłaty zobowiązania zaciągniętego w chwili obecnej mogłyby być znacznie korzystniejsze. Sprawdźmy zatem czym jest kredyt refinansowy.

 

O tym kredycie wspomnieliśmy po krótce opisując rodzaje kredytów hipotecznych, co oznacza, iż kredyt refinansowany jest udzielany na podobnych zasadach. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem muszą liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami związanymi ze zmianą aktualnego kredytodawcy. Nie oznacza to jednak, że refinansowanie nie jest opłacalne, wręcz przeciwnie, dzięki skorzystaniu z takiej oferty możemy nie tylko obniżyć ogólne koszty kredytu, jednak również comiesięczną ratę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. 

 

Na początku warto sprawdzić na jakich zasadach możemy spłacić nasz dotychczasowy kredyt. Banki często pobierają prowizję w wysokości 1-2% całkowitej kwoty zobowiązania za taką operację. Jeśli jednak kredyt spłacamy już od kilku lat, mamy szansę wynegocjować inne warunki. Następnie należy wybrać nowy kredyt, może zdarzyć się, iż interesującą ofertę znajdziemy w tym samym banku, warto zatem przedyskutować tą kwestię z przedstawicielem placówki. Jeśli jednak chcemy zmienić kredytodawcę, należy zapoznać się z całą ofertą dostępną na rynku, najlepsze produkty możesz za darmo porównać na stronie Mój Portal Finansowy. Starając się o kredyt refinansowany, bank ponownie sprawdzi naszą zdolność kredytową, aby mieć pewność, że nasza sytuacja finansowa nie uległa zmianie w przeciągu ostatnich miesięcy czy lat. Podczas weryfikacji naszych danych, kredyt, który planujemy zrefinansować, nie zostanie jednak wzięty pod uwagę. Wybierając nowy kredyt, zwróćmy uwagę na prowizję pobieraną przez bank, jednak zdarza się, iż oferta kredytów refinansowanych jest bardzo atrakcyjna w celu zachęcenia nowych klientów. Dodatkowe koszty związane są z zmianą wpisów w księdze wieczystej naszej nieruchomości obciążonej hipoteką. 

 

Wszystkie powyższe elementy należy wziąć pod uwagę przy chęci zrefinansowania naszego zobowiązania, ponieważ może się zdarzyć, iż nie będzie to operacja opłacalna. Jeśli jednak korzyści wynikające ze zmiany przewyższą związane z nią koszty, warto taki krok podjąć.  Nie zapomnijmy, że decyzji o zaciągnięciu kredytu nie musimy żałować przez cały okres jego spłaty.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie