Co to jest kredyt studencki?

Kredyt studencki jest bardzo dobrą opcją dla studetnów - tych którzy naprawdę potrzebują gotówki oraz tych przedsiębiorczych, którzy ją inwestują.

Co to jest kredyt studencki?
Kredyt studencki - co musisz wiedzieć?

Kredyt studencki jest to kredyt oferowany studentom na preferencyjnych warunkach. Jest produktem bankowym, z którego obecnie korzysta coraz większa liczba żaków, nie tylko z powodu gorszej sytuacji finansowej, ale również w celach inwestycyjnych.

Poniżej przedstawimy wszelkie informacje jakie są ważne w przypadku Twojego zainteresowania kredytem studenckim.


Kto jest uprawniony do kredytu studenckiego?

O kredyt studencki może starać student studiów licencjackich, magisterskich czy też doktoranckich, bez względu na ich system (dzienne, wieczorowe czy też zaoczne), bez względu na rodzaj uczelni – państwowa czy też prywatna, ale warunkiem jest rozpoczęcie studiów przed 25 rokiem życia. Ponadto student musi kształcić się w Polsce, kredytu nie udziela się osobom uczącym się poza granicami kraju.


W jaki sposób ubiegać się o kredyt studencki?

 

Należy złożyć odpowiedni wniosek w jednym z banków, które oferują kredyt studencki. W roku akademickim 2013/2014 są to cztery banki: PKO Bank Polski S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A. Wniosek można znaleźć w placówkach bankowych oraz ich stronach internetowych. Ponadto do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów:

 

  • zaświadczenie o byciu studentem,
  • oświadczenie o liczbie członków w rodzinie,
  • oświadczenie o uzyskiwanych dochodach przez poszczególnych członków rodziny w roku poprzednim,
  • dokumenty mówiące o poręczenie kredytu studenckiego (przeważnie przez rodziców).


Przyznanie kredytu studenckiego.

Bank rozpatruje wszystkie złożone dokumenty i na ich podstawie przyznaje kredyt studencki lub też nie. Przeważnie o wyborze decyduje dochód na osobę w rodzinie studenta oraz możliwość poręczenie kredytu.


Jak poręczyć spłatę kredytu studenckiego?

Bank przedstawia swoje wymagania co do poręczenie kredytu studenckiego. Jeżeli student nie posiada takiego zabezpieczenia, ma możliwość starania się o takie zabezpieczenie w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Na jaki okres udzielany jest kredyt studencki?

Kredyt studencki udzielany jest na okres studiów, wypłacalny przez okres maksymalnie 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – 4 lat. Transze kredytu wypłacany są w ciągu roku akademickiego, a ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ministerstwo Edukacji.


Jak spłaca się kredyt studencki?

Spłatę kredytu studenckiego rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów.


Umorzenie lub zawieszenie kredytu studenckiego?

Tak, jest możliwe. Jeśli kredytobiorca skończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni, może uzyskać umorzenie w wysokości 20% kredytu.  Trudna sytuacja życiowa również może spowodować umorzenie lub zawieszenie spłaty kredytu, oczywiście przy ściśle określonych warunkach.

 

Warto także wspomnieć, iż największą zaletą kredytu studenckiego jest jego preferencyjny charakter. Oprocentowanie jest niskie dzięki pomocy państwa. Dlatego też kredyt studencki jest tak popularny. Preferencyjny kredyt studencki daje szanse na zdobycie gotówki, student nie pracujący ma bowiem marne szanse na uzyskanie kredytu na rynku komercyjnym.

 

Czytaj więcej:

Dlaczego preferencyjny kredyt studencki jest tak popularny?

5 powodów dlaczego kredyt studencki to dobry pomysł

Kredyt studencki a może Gap Year?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie