Co to jest kredyt walutowy?

Wiele osób rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego w obcej walucie. Zobacz jakie korzyści niesie za sobą taka decyzja.

Co to jest kredyt walutowy?
Kredyt w obcej walucie to jednocześnie korzyści jak i problemy

Zaciągając kredyt, szczególnie hipoteczny, niejednokrotnie mamy możliwość wyboru waluty, w której nasz kredyt będzie rozliczany. Jeśli zdecydujemy się na odrzucenie naszej rodzimej złotówki i wybierzemy inną walutę, możemy liczyć na kilka atrakcyjnych korzyści. Sprawdźmy zatem czym jest kredyt walutowy.

 

Oprocentowanie kredytu walutowego

 

Podstawową różnicą między kredytami w polskich złotych a kredytami np. w euro czy frankach szwajcarskich jest oprocentowanie, które opiera się na najczęściej niższych zagranicznych stopach procentowych. Oznacza to, iż miesięczna rata spłacana przez klienta będzie porównywalnie niższa. Zdarza się, iż dzięki temu o kredyty walutowe mogą starać się osoby, które mają niższą zdolność kredytową, co jest zdecydowanym ułatwieniem dla klienta. 

 

Jak wybrać kredyt walutowy?

 

Wiele osób zapyta jednak na co należy zwrócić uwagę decydując się na taki kredyt. 

 

Najważniejszą kwestią jest analiza rynku walutowego. Nie zapomnijmy, iż jeśli zaciągamy kredyt w zagranicznej walucie, jego kwota jak i miesięczna rata może nieco ulec zmianie w związku z wahaniami kursów, tak polskiego złotego jak i wybranej przez nas waluty. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu na obserwację rynku, możemy wybrać odpowiedni moment na zaciągnięcie takiego kredytu lub, w razie konieczności, posiadany kredyt przewalutować

 

Przewalutowanie to nic innego jak zmiana waluty, w której posiadamy kredyt na inną, bardziej dla nas korzystną. Wiąże się to niestety z dodatkowymi kosztami, jednak dla nas może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku znacznego osłabienia złotego, szczególnie jeśli bank przewalutuje nasz kredyt po średnim kursie NBP. Dodatkowo warto zauważyć, iż kredyt walutowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zarabiają w PLN w właśnie w euro czy innej walucie. 

 

Nie wszystkie banki udzielają kredytów walutowych, w wielu jednak, np. w Deutsche Banku, masz możliwość rozważenia takiej opcji. Czasami mamy również szansę na skorzystanie z innych propozycji. Przykładowo Getin Bank ma aktualnie w swojej ofercie bardzo interesujący kredyt hipoteczny, który otrzymujemy w euro, co oznacza atrakcyjne oprocentowanie, a następnie nasz kredyt zostaje przewalutowany na polskie złotówki. Co to oznacza dla klienta? Unikniemy ewentualnych zmian w kursach walutowych, które mogą pojawić się kilka lat.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie