Co to jest limit kredytowy?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki i rozważasz limit kredytowy w koncie, zaproponowany przez Twój bank. Co powinieneś wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Co to jest limit kredytowy?
Limit kredytowy w koncie? Jak to działa?

Zadajesz sobie pytanie czym jest limit kredytowy? Znalazłeś się we właściwym miejscu. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić co to jest limit kredytowy i co powinieneś na jego temat wiedzieć.

Limit kredytowy jest to wysokość środków jakie zostały przyznane przez bank do wykorzystania przy użyciu konta osobistego. Zwany jest również kredytem odnawialnym lub limitem w koncie.

Jak działa limit kredytowy?

Aby uzyskać limit kredytowy na koncie, przede wszystkim należy je posiadać. Bez aktywnego rachunku nie mamy możliwości uzyskania limitu kredytowego.

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Złożenie wniosku o limit kredytowy zależy od banku, w którym posiadamy konto osobiste. Najczęściej jednak możemy wysłać zgłoszenie o przyznanie limitu za pośrednictwem systemu internetowej bankowości, bezpośredniopo zalogowaniu się na stronie banku. Kredytodawca rzadko wymaga dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń, ponieważ ma już dostęp do naszych danych oraz do historii obrotów na naszym rachunku. Posiadanie regularnych dochodów z tytułu pracy czy innego źródła oraz utrzymywanie pozytywnego salda jest dla banku wystarczającym zabezpieczeniem.

Klient, który cierpi na brak gotówki, może ją wypłacić z konta, użyć karty lub wykonać przelew, pomimo iż na koncie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy. Każda kolejna wypłata powiększa kwotę zaciągniętego kredytu, natomiast każda wpłata powoduje jego zmniejszenie. Kiedy saldo na koncie jest dodatnie, ponieważ klient spłacił zadłużenie i należne odsetki, może się ponownie zadłużyć, aż do wysokości limitu kredytowego.

Przeważnie odsetki naliczane są miesięcznie, a limit kredytowy jest automatycznie odnawiany po 12 miesiącach. 

Od czego zależy wysokość limitu kredytowego?

Wysokość kredytu limitowego zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej. Tak więc limit kredytowy zależy od wysokości Twoich zarobków. Na jego wysokość mogą także wpływać inne czynniki, takie jak długość bycia klientemdanego banku czy też korzystanie z innych produktów bankowych. Często liczy się również średnia wysokość salda, które posiadasz na swoim rachunku.

Najlepsze konta z limitem kredytowym sprawdź>>

Ile kosztuje zaciągnięcie kredytu w koncie?

Oprocentowanie zadłużenia oscyluje w granicach 15% od wykorzystanego limitu, a wysokość prowizji za jego przyznanie wynosi od 1 do 2 %. Wysokość oprocentowania przeważnie jest uzależniona od wysokości limitu, to znaczy: im wyższy limit w rachunku osobistym, tym niższe oprocentowanie.

Kto może dostać limit kredytowy?

Limit kredytowa może uzyskać osoba regularnie zasilająca swoje konto osobiste. Jego wysokość, jak już zostało wspomniane, zależy od zdolności kredytowej, może jednak wynieść nawet trzykrotność miesięcznych zarobków.

Limit kredytowy może być alternatywą dla kredytu gotówkowego. Warto się zastanowić czego potrzebujemy i które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie