Jak rozgryźć Roaming

Wyjeżdzając za granicę, czy to na urlop, czy podróż biznesową, nie chcemy tracić możliwości kontaktu telefonicznego z osobami w kraju. Czym jest i jak działa roaming?

Jak rozgryźć Roaming
Roaming towarzyszem zagranicznych wypraw

Roaming to usługa udostępniana przez operatorów bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Dzięki niej możemy odbywać rozmowy telefoniczne, wysyłać smsy, mmsy czy korzystać z innych usług udostępnianych zwyczajowo przez krajowego dostawcę nawet przebywając za granicą poza zasięgiem sieci naszego operatora. Z roamingu mogą korzystać zarówno osoby posiadające miesięczny abonament, jak i klienci taryf przedpłaconych. Jak działa roaming i z czym powinniśmy liczyć się, korzystając z komórki za granicą?

Roaming, czyli komunikacja poza granicami

W najprostszych słowach roaming działa w następujący sposób:

  • Krajowi operatorzy sieci komórkowych zawierają umowy z zagranicznymi dostawcami podobnych usług na bazie porozumień międzynarodowych.
  • Nasz operator powinien zadbać o posiadanie zagranicznego partnera w każdym kraju, aby umożliwić klientom swobodną komunikację.
  • Opuszczając zasięg działalności wybranego operatora, mamy możliwość korzystania z usług obcych sieci telekomunikacyjnych.
  • Przed wyjazdem sprawdźmy czy roaming zostanie aktywowany automatycznie po przekroczeniu granicy, czy powinniśmy skontaktować się z biurem obsługi klienta w celu dokonania aktywacji.
  • Pamiętajmy, iż w obszarach przygranicznych roaming może zostać aktywowany również bez opuszczenia granic kraju!

Cennik usług zależy w dużej mierze od indywidualnych ustaleń każdego z dostawców, ale również od regulujących kwestie kosztów świadczenia usług roamingowych postanowień międzynarodowych. Roaming może funkcjonować zarówno pomiędzy operatorami działającymi w technologii GSM, jak i tymi korzystającymi z innych standardów (telefonia satelitarna, iDEN, 3G czy CDMA).

Roaming – rodzaje

 

Roaming zagraniczny

Roaming międzynarodowy to najbardziej rozpowszechniony rodzaj usług świadczonych pomiędzy różnymi operatorami sieci telekomunikacyjnych. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, uprawnia do korzystania z możliwości urządzeń przenośnych w kraju, w którym nie obejmuje nas zakres działalności polskiego operatora.

Wyjeżdżając za granicę, będziemy zatem nadal mogli dokonywać połączeń telefonicznych (wychodzących i przychodzących) czy wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe. Również korzystanie z danych, umożliwiających nam korzystanie z internetu, będzie dostępne w innym kraju. Różny będzie jednak operator, wyświetlający się na naszym telefonie - wyjątkiem są operatorzy międzynarodowi, obecni w różnych krajach, tak jak np. T-Mobile lub Vodafone. Inną różnicą będzie również cena, jaką zapłacimy za odbyte połączenia.

Roaming krajowy

Innym rodzajem jest roaming krajowy. Stosowany jest on jedynie w wyjątkowych okolicznościach, takich jak konieczność nawiązania współpracy pomiędzy krajowymi sieciami w celu umożliwienia wejścia na rynek nowemu operatorowi. Roaming krajowy obowiązuje zatem na terenie jednego kraju i najczęściej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla użytkownika. Jednym z polskich przykładów roamingu krajowego jest korzystanie z usług operatora Lycamobile.

Innym powodem chęci korzystania z roamingu krajowego może być chęć poprawy zasięgu danej sieci. Operator może podpisać umowy z innymi dostawcami na rynku, tzw partnerami roamingowymi, i umożliwić klientom korzystanie z ich zasięgu. W Polsce na takie rozwiązanie zdecydował się Play.

Rozliczenie roamingu

Zagraniczny operator wysyła krajowemu dostawcy usług telekomunikacyjnych rachunek za świadczone klientom polskich sieci usługi poza terenem kraju. Krajowy operator, uwzględniając rozliczenie przesłane przez zagranicznego dostawcę, wystawia fakturę klientowi.

O wysokość cen obowiązujących za usługi świadczone w ramach roamingu warto zapytać operatora w jednym z punktów obsługi klienta jeszcze przed wyjazdem za granicę. Szczególnie ważną kwestią są opłaty za korzystanie z danych, których ceny za granicą są sporo wyższe niż w Polsce. W okresie przed- i wakacyjnym warto sprawdzić czy nasz operator nie przygotował specjalnych pakietów roamingowych, które pozwolą nam uniknąć dodatkowych kosztów.

Operatorzy często powiadamiają swoich klientów o obowiązujących stawkach również w wiadomości wysyłanej po przekroczeniu granicy i przejęciu świadczenia usług telekomunikacyjnych przez zagranicznego operatora.

Ceny za korzystanie z roamingu zostały mocno obniżone w lipcu 2014 roku po wydaniu rozporządzenia przez Unię Europejską. Ustalone zostały maksymalne stawki, które operatorzy mogą naliczać za udostępnienie swoich usług zagranicznym klientom. Parlament Europejski w 2014 roku rozpoczął również prace nad stworzeniem jednolitego rynku telekomunikacyjnego "Connected Continent", który całkowicie miałby znieść opłaty roamingowe. Poczekamy, zobaczymy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie