Co to jest RRSO?

W ofertach banków często możemy znaleźć reklamy mówiące o prowizji wynoszącej 0% czy niskim oprocentowaniu. RRSO jest jednak obiektywnym wskaźnikiem, który pomoże nam wybrać najtańszą ofertę kredytową.

Co to jest RRSO?
RRSO pomoże w wyborze kredytu dla Ciebie

Co to jest RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista stopa procentowa, jest to wartość odnosząca się do oprocentowania kredytowego i zawiera wszystkie koszty związane z kredytem, takie jak na przykład:

  • prowizja banku
  • marża za udzielenie kredytu
  • koszt ubezpieczenia, doliczonego do kredytu
  • zmianę wartości pieniądza w czasie

Według analityków, kredytobiorcy nie korzystają często z porównania kredytów opierając się o RRSO, gdyż nie do końca rozumieją jej funkcjonowanie i nie wiedzą jak interpretować jej wartość. Obliczenie rzeczywistej stopy jest dosyć trudnym zadaniem, jednak to kredytodawca jest zobowiązany do jej kalkulacji.

RRSO, czyli kompletna informacja o kredycie

Banki zgodnie z prawem są zobowiązane do podawania wartości RRSO, która ma pomóc klientom w wyborze kredytu. Jednakże kredytobiorcy częściej dokonują porównania ofert opierając się o dane dotyczące samego oprocentowania. Tymczasem rzeczywista stopa zawiera wszystkie koszty kredytowe i bierze pod uwagę zmiany wartości pieniądza w czasie.

Zmieniająca się wartość pieniądza może wzbudzić najwięcej wątpliwości. Najłatwiej możemy zrozumieć to na podstawie przykładu.

  • Biorąc pod uwagę kredyt ze stałym oprocentowaniem na 5000 złotych, gdzie bank nie nalicza żadnych dodatkowych opłat ani prowizji, a jedynym kosztem jest oprocentowanie wynoszące 10%, możemy zauważyć, że stopa RRSO jest wyższa.
  • Tutaj pojawia się pytanie - skąd wzięły się dodatkowe procenty w rzeczywistej stopie. Skoro nie ma żadnych dodatkowych opłat, to wydaje się, ze stopa nominalna powinna być równa RRSO. Nie dzieje się tak, gdyż te dodatkowe procenty związane są właśnie ze zmieniającą się wartością pieniądza w czasie

Rzeczywistą stopę procentową muszą ujawniać wszystkie instytucje finansowe, a więc nie tylko banki, ale także instytucje pożyczkowe.

Porównując rzeczywiste oprocentowanie wybierzemy odpowiednią ofertę kredytową, dlatego zdecydowanie powinniśmy zaufać tej wartości.

Czytaj więcej:
Kiedy nie bać się BIKu? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie