Co to są wakacje kredytowe?

Czy słyszeliście kiedyć termin wakacje kredytowe? Taką opcję warto poznać i przedyskutować z bankiem, ponieważ w przypadku trudności ze spłatą kredytą, przydadzą się jak znalazł.

Co to są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe - kiedy i dla kogo?

Wakacje kredytowe są terminem potocznym używanym przez banki w przypadku przerwy w spłacaniu kredytu, najczęściej hipotecznego. Reguły skorzystania z takiej możliwości wyznacza oczywiście bank, z którym mamy podpisaną umowę o kredyt a zasady skorzystania z wakacji określone są w podpisanym dokumencie.

 

W jaki sposób działają wakacje kredytowe?

 

Jak zostało wspomniane wyżej, bank ustanawia reguły dotyczące możliwych wakacji kredytowych. Przede wszystkim nie każda umowa kredytowa może dopuszczać taką możliwość. Niektóre banki nie oferują takiej opcji, inne zaś traktują takie ułatwienie jako zaletę swojego kredytu. Warto jednak pamiętać, iż wakacje kredytowe wiążą się z dodatkowym kosztem. Zanim więc się zdecydujemy, warto dowiedzieć się ile to będzie kosztowało.

 

Jakie są zasady wakacji kredytowych?

 

Zasady wakacji kredytowych są indywidualnie określane przez banki. Ogólnie rzecz biorąc, spłatę rat możemy odroczyć określoną liczbę razy, o określony czas i na określoną kwotę. 

 

Istnieją rożne możliwości, na przykład: 

 

  • może się zdarzyć tak, że bank nie nalicza opłaty za odroczenie spłaty raty, ale część odsetkowa musi być spłacana. W praktyce oznacza to, iż zawieszamy wyłącznie część kapitałową, czyli nadal musimy przekazywać pewną kwotę bankowi.
  • w przypadku możliwości zawieszenia całej wysokości miesięcznej opłaty, całkowita wartość odroczonych spłat będzie doliczona do pozostałego okresu kredytowania.

 

Zwyczajowo również wakacje kredytowe można wykorzystać dopiero po określonej ilość już spłaconych rat

 

Jakie mogą być przyczyny zawieszenia raty kredytu?

 

Przyczyny mogą być rożne, co istotne wcale nie musimy ich podawać do wiadomości banku. Przeważnie jednak decydujemy się na wakacje kredytowe, aby uporządkować finanse w budżecie domowym lub mamy tymczasowe problemy finansowe. Rzadziej decydujemy się na odroczenie spłaty kredytu z powodu zwykłych zachcianek. Wakacje kredytowe to jednak zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zaprzestanie spłacania naszego zobowiązania.

 

Czy każdy może zawiesić spłatę rat kredytu?

 

Z reguły osoby z niższą zdolnością kredytową mogą mieć problem z uzyskaniem wakacji kredytowych. Warto jednak dokładnie zapoznać się z regułami skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu zawartych w umowie podpisanej z bankiem i dopytać doradcę o ewentualne trudności związane ze skorzystaniem z tej opcji. Bank chętniej pozwoli na tymczasowe odroczenie spłaty niż zaryzykuje brak odzyskania pieniędzy od kredytobiorcy. Warto zatem negocjować i przedstawić bankowi swoją sytuację.

 

Wakacje kredytowe mogą być dobrym pomysłem na uporządkowanie spraw finansowych, jednak taka decyzję trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż spłacanie każdego kredytu powinno być priorytetem.

 

Sprawdź również:

Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »

Kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie